• Menu
 • Menu
paříž eiffelova věž

Co vidět v Paříži: 56 míst, která musíte navštívit + mapa

Paříž je považovaná za nejlepší místo na líbánky. Kvůli své romantické atmosféře, krásné architektuře a spoustě uměleckých muzeí sem vyráží ročně miliony turistů. Bohužel je ale také jedním z nejdražších metropolí Evropy, a tak jí spousta lidí nechává na chvíli, až budou mít naspořeno. Ukážeme vám, že ale do Paříže mohou zavítat i studenti s omezeným rozpočtem. Co vidět v Paříži, aby vás cesta nezruinovala a zároveň jsme si jí užili se vším všudy?

co vidět v Paříži
čtvrť Montmarte

Jak se dostat do Paříže

Z Prahy do Paříže létá několikrát týdně Ryanair. Dejte ale pozor na to, že létá na letiště Beauvais, které je od centra Paříže vzdálené 85 km! Letenky sice pořídíte klidně okolo 1200-1800 Kč, ale zároveň zaplatíte dalších 30€ za dopravu z letiště a zpět.

Pokud chcete letět levněji, počkejte si na akce aerolinky Vueling, kde se za podobnou cenu jako s Ryanairem dokážete dostat na letiště Orly, které je do centra přístupné MHD, a tak vás cesta tam a zpět vyjde na 8,5€.

My jsme do Paříže většinou jeli autobusem, co ale v případě, že najdete levné letenky, není ta nejlevnější ani nejpohodlnější volba. Zpáteční cesta s Regiojetem vás vyjde na 2400 Kč a trvá (docela úmorných) 13 hodin. Flixbus vás vyjde ještě dráž. Jediná výhoda je, že vás autobus vysadí v docházkové vzdálenosti od centra.

Jak hledáme levné letenky najdete zde.

Ubytování v Paříži

V Paříži jsme byli hned několikrát. Většinou jsme se ubytovali v hotelech řetězců F1, B&B nebo Ibis. Pokud chcete ušetřit, doporučuji koukat po okrajovějších částech Paříže (ideálně na jih) s dobrou dostupností na metro. Upřímně bych v těchto řetězcích ale volila dražší varianty pokojů s vlastní koupelnou (už jsem jednou zažila F1 s koupelnou na patře a nebylo to nic, co bych si musela zopakovat).

Pro sólo cestovatele doporučuji vybrat hostel řetězce The People. Je jich tu několik a všechny mají moderní interiér a palandy se závěsem, takže tu máte alespoň trochu soukromí. Ceny se pohybují okolo 1-2 tisíce za noc. Nejvíce doporučuji zvolit jednu z těchto variant: The People – Paris Marais, The People – Paris Nation  nebo The People – Paris Belleville.

Pro dvojice doporučujeme zvolit třeba jeden z těchto hotelů podle preferované lokality:

Co vidět v Paříži

Ještě, než si řekneme, co vše se vyplatí v Paříži navštívit, bych vás ráda upozornila na to, že protože se jedná o jednu z nejoblíbenějších metropolí Evropy, často se tu stojí fronty na vstupy na památky. A to i mimo sezónu. V sezóně se vám může klidně také stát, že se do vámi vybrané památky už ten den vůbec nepodíváte. Kupte si proto všechny vstupenky, které jdou, dopředu!

Doporučuji také cestovat po Paříži nalehko. Nejen, že s ledvinkou přes hruď se můžete snadno vynout kapsářům, ale ještě se vyhnete tomu, že vás někam nepustí, protože máte velké zavazadlo. Na nějakých památkách je maximum batůžek o velikosti 40×30 cm (tedy zavazadlo pod sedadlo u nízkonákladovek).

Můžete také zahlédnout reklamy na The Paris Pass. Vstupenku, která zahrnuje většinu zajímavých atrakcí a muzeí v Paříži. Abyste mohli i přeskočit frontu na lístky, nezapomeňte si předem rezervovat časy vstupů na stránkách jednotlivých památek. Cena se odvíjí od počtu dní, na které kartu chcete pořídit. 2 dny jsou za 179 €, 3 dny za 214 €, 4 dny za 254 € a 6 dní za 299 €. Upřímně si ale myslím, že se moc nevyplatí, leda že byste opravdu chodili od rána do večera po památkách v ní zahrnutých a chtěli všude kupovat ty nejdražší vstupy. Volba je ale na vás. Spočítejte si podle článku, kolik utratíte a uvidíte, zda to má cenu 🙂.

Co se ale podle mě vyplatit může, je Paris Museum Pass, který sice nezahrnuje vstup na Eiffelovku, jízdu lodí po Seine nebo Tour Montparnasse, ale zahrnuje všechna zajímavá muzea včetně Louvre, Vítězného oblouku nebo Versailles. Ceny jsou třetinové – 2 dny za 62 €, 4 dny 77 € nebo 6 dní 92 €. Se samotným Museum Pass nemáte vyhrazené časy vstupů, takže si je nezapomeňte dopředu rezervovat na stránkách jednotlivých muzeí.

co vidět v paříži
udělejte si čas i na kávu, třeba ve světoznámém Paulovi

Památky

V Paříži je k prozkoumání celá řada špičkových historických památek. Mezi ty nejlepší patří světoznámá Eiffelova věž nebo Notre Dame. Ukážeme vám, které další stojí za návštěvu.

Eiffelova věž

S přehledem nejznámější památka celé Paříže. Eiffelova věž byla postavena jako dočasná konstrukce pro Světovou výstavu v Paříži v roce 1889, která slavila sté výročí Francouzské revoluce. Původně byla měla být demontována po výstavě, ale nakonec zůstala stát. Až do roku 1931, kdy jí předběhla Empire State Bulding, byla nejvyšší budovou na světě. Tuhle památku při návštěvě Paříže opravdu nelze vynechat.

Osobně mám raději výhledy na ní, než výhledy z ní, protože na nich chybí to nejdůležitější, co dělá Paříž Paříží. Takže si myslím, že v poklidu můžete na tomto vstupném ušetřit. Nejhezčí výhledy na ni budete mít z parku Champ-de-Mars hned za ní, ze zahrad Palais du Trocadéro, z náplavky pod mostem Pont d’Iéna, z ulice Rue de l’Université, z Vítězného oblouku nebo z mrakodrapu Tour Montparnasse.

Pokud přece jen budete chtít nahoru, otevřeno je 9:30 – 23:00 (nebo 24:00 v létě) a vstupné pro dospělého je následující:

2. patro výtahem18,80 €
2. patro pěšky11,80 €
vrchol výtahem29,40 €
vrchol pěšky + výtahem22,40 €

Děti do 11 platí 25% ceny, mladiství do 24 platí 50% ceny. Rezervace je možná až 60 dní předem a minimálně v turistickou sezónu opravdu doporučujeme rezervovat co nejdříve. Na vstupence je i rezervovaný čas. Dostavte se alespoň 15 minut před ním. Dovnitř se vchází ze strany u zahrad. Sledujte barevné ukazatele. Zelený je pro cestu výtahem s online vstupenkami, žlutý je pro cestu výtahem a ty, co ještě vstupenky nemají a modrý je pro ty, co chtějí jít po schodech.

Naše tipy: Druhé patro je dostačující. Budete odtud mít také pěkný výhled a zároveň je to dost nízko na to, abyste rozeznali některé budovy. Na výtahy jsou dost fronty, doporučujeme tedy zvolit možnost jít pěšky, pokud se nebojíte 704 schodů.

Katedrála Notre-Dame

Ještě navštěvovanější památkou je Katedrála Notre-Dame. Katedrála je považovaná za jeden z nejvýznamnějších gotických architektonických skvostů na světě. Stavba katedrály začala v roce 1163 a byla dokončena v roce 1345. Populární se stala v 19. století, kdy vyšel román Viktora Huga „Chrám Matky Boží v Paříži“, díky němuž se vybralo dost peněz na obnovu po Velké francouzské revoluci. Legendy praví, že v Notre-Dame je uchovávána část kříže, na kterém byl Ježíš ukřižován.

Sami si to ale bohužel zhruba do konce roku 2024 neověříte, jelikož je katedrála momentálně v rekonstrukci po požáru z roku 2019. Do té doby byl vstup zdarma a platilo se pouze za vstup na věže, tak uvidíme, jestli to tak zůstane i po znovuotevření.

Conciergerie a Sainte Chapelle

Na ostrově Île de la Cité můžete, stejně jako Notre-Dame, navštívit také Sainte Chapelle v královském paláci Conciergerie.

Bývalý královský palác Conciergerie později sloužil jako věznice během Velké francouzské revoluce. Uvězněna tu byla třeba i Marie Antoinetta. Od roku 1914 slouží budova jako muzeum. Pokud se chcete podívat dovnitř, zaplatíte 13 € (opět doporučujeme kupovat vstupenky online). Do věku 26 let máte vstup zdarma.

Nedaleko odtud se nachází Sainte Chapelle, klenot gotické architektury, který se pyšní ohromujícími vitrážemi, které pokrývají téměř celou kapli. Vstupné je 13 €, ale opět zdarma pro lidi do 26 let. Volný vstup je také pro všechny první neděli v lednu, únoru, březnu, listopadu a prosinci. Přednostní vstup mají ti, kteří si koupí vstupenku online na určitý čas.

Hôtel de Ville

Jen kousek od ostrova Île de la Cité se nachází radnice Hôtel de Ville. Tato krásná renesanční budova je domovem kanceláře starosty od roku 1357. Dnešní podoba pochází z roku 1891, kdy byla radnice renovovaná po požáru.

Náměstí před ní je centrem různých festivalů a shromáždění, v prosinci tu jsou krásné vánoční trhy. Dříve se tu ale shromažďovalo kvůli něčemu jinému – byla tu totiž instalována gilotina, která se hojně využívala během Velké francouzské revoluce.

Interiér radnice je přístupný pouze po individuální domluvě s průvodcem nebo během Dnů evropského dědictví.

co vidět v paříži

Vítězný oblouk

Jeden z nejhezčích výhledů na Paříž je z Vítězného oblouku. Oblouk nechal postavit Napoleon Bonaparte v roce 1806 po vítězství v bitvě u Slavkova. Se svými 50 metry jde o jeden z nejvyšších vítězných oblouků na světě.

Oblouk stojí uprostřed kruhového objezdu, který se dá ale podejít dvěma podchody. Nahoru se můžete podívat každý den, kromě svátků, od 10:00 do cca 22:00. Vstupné stojí 16 €, ale do 25 let včetně mají vstup obyvatelé EU zdarma! Lístky si doporučujeme koupit dopředu online, což ale bohužel pro věkovou skupinu 18-25 neplatí a je nutno si vystát frontu přímo u okénka, kde ukážete doklad totožnosti. Poté všechny návštěvníky čeká fronta na bezpečnostní kontrolu. Ke zdolání vrcholu musíte vyjít přes 300 schodů, ale opravdu to stojí za to.

Bazilika Sacré-Cœur

Další výhled, který si nemůžete nechat ujít je od baziliky Sacré-Cœur. Bazilika se nachází na kopci ve čtvrti Montmarte, na který můžete vyjet za lanovkou. Platí na ní klasický lístek na MHD. Doporučujeme ale spíše zvolili procházku od Moulin Rouge, není dlouhá ani náročná. Cestou mnoho krásných výhledů, kavárny, obchůdky a pouliční umělci. Dovnitř se můžete podívat zdarma, ale vstup do věže je zpoplatněny 6 €. Bazilika je otevřena 6:30 do 22:30, a pokud půjdete brzy ráno nebo později večer, budete to mít téměř bez front.

co vidět v paříži

Katakomby

Trochu netradiční zážitek při návštěvě Paříže můžete zažít v katakombách, ve kterých jsou ukryté kosti zhruba šesti milionů lidí. Tyto podzemní prostory byly původně vytvořeny jako vápencové lomy a později byly přeměněny na katakomby, když se původní hřbitovy ve městě začaly hroutit pod tíhou ostatků. Celková délka pařížských katakomb se odhaduje na přibližně 300 kilometrů, ale turistická trasa otevřená veřejnosti pokrývá asi dva kilometry.

Vchod se nachází u stanice Denfert-Rochereau. Vstupenky lze aktuálně koupit pouze předem na určitý čas. Rezervace se otevírají 7 dní předem. Jedna vás vyjde na 10 €.

co vidět v paříži

Invalidovna

Další hotel, co není hotel, je Hôtel des Invalides, neboli Invalidovna. Jde o obří komplex budov, které byly postaveny jako nemocnice a ubytovna pro válečné invalidy v roce 1670. Jednou z nejvýznamnějších částí Invalidovny je kaple Saint-Louis-des-Invalides, kde je pohřben Napoleon Bonaparte. Jeho hrob je samozřejmě největším lákadlem tohoto místa. Nesmím ale opomenout to, že v komplexu je i vojenské muzeum, takže pokud někoho zajímá historie francouzské armády, je to místo pro ej jako stvořené.

Vstupné stojí 15 €. Pokud chcete ušetřit, jděte sem 1. pátek v měsíci od 18 do 22 hodin, budete to mít jen za 10 €. Osoby mladší 26 let mají vstup opět zdarma. Pokud chcete ušetřit čas a koupit vstupenku online, budete to mít bohužel o 1 € dražší. Vstup je z jižní strany, tzn. pokud vystoupíte na stanici metra Invalides, budete muset celý komplex obejít.

co vidět v paříži

Palais Royal

Kolem Královského paláce projde asi každý, kro míří k Louvre. Moc lidí ale už nenapadne, jít se povídat za jeho brány. Nádvoří i krásné zahrady jsou volně přístupné a nechodí sem tolik lidí, takže si tu můžete v klidu posedět a odpočinout si přímo v centru města. Do paláce se můžete podívat v rámci Evropských dnů dědictví.

co vidět v paříži

Palais Garnier

Palác Garnier je jedním z nejvýznamnějších a nejhezčích operních domů na světě. Palais Garnier byl postaven v druhé polovině 19. století na přání Napoleona. Hlavními lákadly je velké schodiště, foyer a hlediště s malovaným stropem, které ale při své prohlídce možná nezahlédnete, pokud se zrovna bude něco hrát nebo zkoušet. Tento operní dům je také dějištěm příběhu o Fantomovy opery.

Vstup je 15 €, do 26 let to máte za 10 €. Je možné sem zavítat i s průvodcem, který vám řekne více o historii budovy. Taková prohlídka je za 23 €. No a samozřejmě si můžete koupit také lístky na balet nebo operu 😁. Otevírací doba se hodně mění dle představení, takže doporučujeme koupit vstupenky online na konkrétní čas, abyste si byli jisti, že se dovnitř dostanete.

co vidět v paříži

Pantheon

Další mojí oblíbenou památkou, která má vstupné do 26 let zdarma, je Pantheon. Tenhle původně kostel byl během Francouzské revoluce přestavěn na mauzoleum, ve kterém jsou dnes pohřbeni významní Francouzi, včetně Victora Huga, Marie Curiie nebo Louise Brailleho. Pantheon je také známý tím, že se zde nachází Foucaultovo kyvadlo, které demonstrovalo rotaci Země poprvé v roce 1851. Vstupné je 13 €, do 26 let se neplatí.

co vidět v paříži

Place Vendôme

Place Vendôme v Paříži je jedno z nejkrásnějších neoklasicistních náměstí založené Ludvíkem XIV. Během Francouzské revoluce, zde místo sochy Ludvíka XIV. nechal Napoleon postavit Slavkovský sloup, a to doslova z kusů nepřátelských děl (recyklace po „napoleonsku“ 😁). Dnes je náměstí známé luxusními obchody, restauracemi a hotely.

Gran Mezquita de París

Kolem této mešity jsme za dobu našeho pobytu prošli několikrát. Přestože zvenčí nemusí působit příliš lákavě, uvnitř se skrývá nádherná oáza – krásné arabské zahrady s fontánou, kde můžete na chvíli uniknout ruchu města a v klidu relaxovat.

Mešita je otevřena pro návštěvníky od 9 do 18 hodin, s výjimkou pátečního dne, kdy je zavřeno. Plus během modlitebních časů může být přístup do určitých oblastí omezen. Vstupné je symbolické, pouhá 3 €. Při návštěvě nezapomeňte, že je potřeba mít zakrytá ramena a kolena.

co vidět v paříži

Versailles

Chcete se na chvíli cítit jako francouzský král nebo královna? Udělejte si jednodenní výlet do Versailles. Největší zámek ve Francii dal postavit v 17. století Ludvík XIV. a od té doby, až do Francouzské revoluce, byl sídlem francouzských králů. Od roku 1979 je zámek i s parkem zapsán na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Zámek není pouze obrovský, ale i obrovsky okázalý. Nejen, že celá zámek je zdoben spoustou zlata a obklopují ho zahrady o velikosti 100 ha, ale uvnitř nejdete místnosti plné přepychu. Nejznámější z nich je Zrcadlový sál, ve kterém se kromě konání nespočtu důležitých ceremonií třeba i podepisovala Versailleská smlouva ukončující 1. světovou válku.

Na prohlídku zámku si vyhraďte minimálně 2-3 hodiny. Vstupenku si kupte předem na určitý čas. Na výběr je z několika okruhů, ale nejoblíbenější je vstupenka „Palace Ticket„, se kterou uvidíte interiéry včetně Zrcadlového sálu a také zahrady. Důležité je poznamenat, že při špatném počasí mohou být zahrady uzavřené. Vstupenka na tento okruh stojí od 21 € výš, záleží na tom, zda sem jedete v sezóně, nebo mimo. Návštěvníci do 26 let mají vstup zdarma, ale i oni by si měli rezervovat svůj časový slot.

Do Versailles se dostanete jednoduše vlakem linky RER C. Cesta z centra Paříže vám zabere okolo hodiny, od nádraží je to pak k zámku ještě asi 10 minut. Klasický lístek za 2,15 € vám na tuhle cestu neplatí, takže si kupte ideálně jízdenku „point-to-point“ za 4,05 €.

Zámek Vincennes

Je libo něco méně okázalého a méně turistického? Tak to pro vás bude ideální zámek Vincennes, který leží na východní straně Paříže a dostanete se sem dokonce metrem, a to za zhruba půl hodinku.

Nečekejte zahrady a zlatem zdobené místnosti. Tento zámek je spíš nedobytnou pevností. Původně byl postaven v 12. století jako lovecký zámeček pro královský odpočinek. Ve 14. století ho však nechali kvůli válce obezdít a vytvořili kolem areálu vodní příkop. Zámeček vhodný pro odpočinek se tak stal největší opevněnou stavbou v Evropě. V 18. století ho královské rodiny opustily a postupně z něj byla porcelánka, zbrojovka, pekárna, vojenská základna nebo také věznice. Historii má tedy více než zajímavou 🙂.

Vstupné stojí 13 € a opět jde pořídit dopředu online. Do 26 let je vstup zdarma, ale lístek si musíte vyzvednout na místě.

Muzea

Paříž je jedno z největších světových měst umění a kultury, takže je jasné, že tu narazíte na mnohem víc muzeí, než jen Louvre, které stojí za vaši pozornost.

Louvre

Kde ale jinde začít, než nejnavštěvovanějším uměleckým muzeem na světě. Najdete v něm exponáty a umělecká díla od pravěku až po 19. století, celkem 35 000 uměleckých děl! Nejznámější z nich je Mona Lisa od Leonarda DaVinciho, ale najdete tu také díla od jiných významných umělců jako je Rembrandt nebo Rubens. Je asi jasné, že takové množství za jeden den obejít nezvládnete, proto doporučuji si před návštěvou projít mapku muzea a vybrat si pár oblastí, které vás zajímají nejvíce.

Vstupenka vás vyjde na pouhých 22 €. Opět, pokud je vám méně než 26 let, máte vstup zdarma! Všem doporučuji si rezervovat lístky na určitý časový slot dopředu online a dostavit se cca s půlhodinovým předstihem. Je nutno najít tu správnou frontu a stoupnout si do ní. I s lístky koupenými dopředu totiž musíte projít bezpečnostní kontrolou.

Otevřeno je každý den kromě úterý od 9 do 18 (vstup možný max. hodinu před zavíračkou, ale na hodinu to stejně moc nemá cenu). V pátky je prodloužená otevírací doba až do 21:45 a dokonce 1. pátky v měsíci, kromě těch v červenci a srpnu, je vstup v pátek mezi 18 a 21:45 zdarma pro všechny!

Museé d’Orsay

Dalším zajímavým uměleckým muzeem, které stojí za návštěvu je Museé d’Orsay, které hostí největší sbírku impresionistických a postimpresionistických děl na světě. Mezi nejvýznamnější díla v muzeu patří Van Goghova „Hvězdná noc“, Degasova „Baletní třída“, Renoirova „Zábava v Moulin de la Galette“ nebo moje nejoblíbenější Monetovo „Makové pole“. Zajímavá je i samotná budova, která dříve bývala nádražím.

Vstupné je 16 € a doporučujeme lístky koupit předem. Do 26 let je vstup zdarma, ale musíte si lístek vyzvednout v muzeu, takže si chvíli počkáte ve frontě. Muzeum je otevřené každý den kromě pondělí. V úterý tu je největší nával, protože je zavřený Louvre a všichni se nahrnou sem. Ve čtvrtek je zase prodloužená otevírací doba, takže se můžete kochat až do 21:45.

co vidět v paříži

Musée de l’Orangerie

Pokud ještě nemáte impresionismu a postimpresionismu dost, další se skrývá v Muzeu Oranžérie, francouzsky Musée de l’Orangerie. Největším lákadlem je série uměleckých děl nazvaná „Lekníny“ od Clauda Moneta.

Otevřeno je každý den kromě úterý. Vstupní je 12,5 €, osoby do 26 let jsou opět zdarma. Všichni si mohou rezervovat lístky online, což doporučujeme. Muzeum je zdarma každou první neděli v měsíci, ale je nutné provést rezervaci na konkrétní čas.

Musée Rodin

Musée Rodin hned vedle Invalidovny v sobě ukrývá především díla sochaře Auguste Rodina. Sochy uvidíte nejen přímo v budově, ve které Rodin sídlil, ale i v přilehlé zahradě. Muzeum není velké, takže ho hravě zvládnou i rodiny s dětmi. Nejznámější sochy Myslitel a Brána pekel najdete právě venku.

Otevřeno je každý den kromě pondělí. Vstupné vyjde na 13 €, osoby do 26 let opět neplatí nic. Online jde koupit pouze vstupenka plná, a to s příplatkem 1 €. U tohoto muzea ale fronty moc velké nebývají.

co vidět v paříži

Petit Palais

Další muzeum umění v krásné budově najdete přes řeku naproti Invalidovně. Otevřeno je každý den kromě pondělí. Většina muzea je zdarma, jak vnitřní prostory, tak zahrada nebo záchodky (což se při celodenním toulání Paříží vážně hodí 😁). Výjimkou speciální výstavy, na které je potřeba si koupit vstupenku dopředu.

co vidět v paříži

Centre Pompidou

Pokud vás láká moderní umění, zajděte do Centre Pompidou. Už samotná budova, postavená v roce 1977 je takovým uměleckým kouskem. Skleněnou konstrukci obklopují barevné trubky. Modré zajišťují klimatizaci, žlutými vede elektřina, zelené rozvádí vodu a červené slouží jako výtahy a schody pro návštěvníky. Kromě umění tu na vás čeká i krásný pohled na Paříž.

Pokud chcete Centre Pompidou navštívit, měli byste si pospíšit. Na podzim roku 2024 se začne uzavírat kvůli rekonstrukci a bude zavřené až do roku 2030! Otevřeno je každý den kromě úterý. Vstupné vyjde na 15 €, zdarma je pro osoby do 26 let a pro všechny, kteří sem přijdou první neděli v měsíci.

co vidět v paříži

Palais de Tokyo

Další muzeum moderního umění nemusí být každému po chuti. V recenzích se často setkáte se slovem bizár, a ono to tak je. Muzeum otevřené teprve v roce 2002 se nachází v budově, které po dlouhé roky chátrala, a tak můžete vidět syrový vzhled betonu, čímž se dost lidí od těch nablýskaných mramorových historických budov ostatních muzeí. Uvnitř najdete poněkud nesourodou sbírku umění od obrazů a soch až po graffiti či videa. Vstupné je 12 €, do 26 let to máte za sníženou cenu 9 €.

Musée des arts décoratifs

Naopak krásnou historickou budovu najdete, pokud navštívíte Musée des arts décoratifs, tedy Muzeum dekorativního umění. Ideální je pro ty, kteří mají zájem o design, nábytek, šperky, módu a další dekorativní umění. Otevřeno je od úterý do pátku. Vstupenka stojí 14 €, ale mladší 26 let jí mají opět zdarma.

La Galerie Dior

Že v muzeu nemusí být pouze obrazy a sochy, ale také móda, se přesvědčíte v La Galerie Dior. Galerie vám představí historii domu Dior a okouzlujícím interiérem a nabídne k tomu mnoho výjimečných šatů z jejich archivů, včetně těch, které nosila princezna Diana na Met Gala. Vstupné je 12 €, osoby mladší 26 let mají vstup za sníženou cenu 8 €. Vstupenky si rezervujte dopředu.

co vidět v paříži

Pokud vás toto muzeum zaujalo, ve městě najdete ještě pár podobných. Třeba maličké Musée Yves Saint Laurent nebo LV DREAM, které je dokonce zdarma, jen se musíte dopředu rezervovat.

Fondation Louis Vuitton

Poslední muzeum zmiňuji hlavně kvůli jeho zajímavé budově. Neuvidíte zde žádné kabelky, ale dočasné výstavy všeho možného umění a různé workshopy. Budova byla otevřena v roce 2014 a navrhl jí Frank Gehry, architekt, který se spolupodílel i na návrhu Tančícího domu v Praze.

Pasáže

Pařížské pasáže vznikly ve 19. století jako chytrý způsob, jak chránit návštěvníky před deštěm a zároveň jim umožnit nakupování – vlastně taková první nákupní centra. Dnes se můžete v těchto pasážích cítit jako v pohádce – obklopeni butiky, kavárnami a knihkupectvími, které dýchají historií. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější v celé Paříži.

 1. Galerie Vivienne: Nejhezčí a také nejnavštěvovanější pasáž z počátku 19. století je známá svými mozaikovými podlahami, skleněnou střechou a luxusními obchody.
 2. Passage des Panoramas: Jedna z nejstarších krytých pasáží v Paříži, která je domovem mnoha knihkupectví, starožitnictví, kaváren a restaurací ve stylu 19. století.
 3. Galerie Véro-Dodat: Tuto pasáž z období romantismu zdobení mramorové sloupy, nástěnné řezby a černobílá kostkovaná dlažba. Byla to také jedna z prvních pasáží v Paříži, která byla vybaven plynovým osvětlením.
 4. Passage Jouffroy: Elegantní pasáž, která na vás dýchne nostalgií. Uvidíte tu spoustu historických obchůdků v čele s Muzeem voskových figurín Grévin.
 5. Passage du Grand-Cerf: Krásná prosvětlená pasáž se skleněnou střechou s mnoha řemeslnými obchůdky a butiky návrhářů.
 6. Passage Brady: Známá také jako „Little India“, tato pasáž je plná indických, pákistánských a bengálských restaurací a obchodů.

Pro milovníky starožitných předmětů a historie tu máme ještě jeden tip, kde pořídíte levněji, než v těchto pasážích. Je jím největší bleší trh se starožitnostmi na světě Saint-Ouen Flea Market.

Obchodní domy a trhy

Protipólem pasáží s maličkými historickými obchůdky jsou nákupní centra. I ty mají ale v Paříži svoji duši a často jsou umístěna v historických budovách. Pokud nemáte dost peněz na nákupy kabelek a parfémů za desetitisíce, určitě nezoufejte a nákupní centra přesto navštivte, protože je to i skvělá podívaná!

 1. Le Bon Marché: Elegantní Le Bon Marché je nejstarším obchodním domem v Paříži, otevřeným už v roce 1852. Je známý pro svůj výběr luxusních značek, ale zajímavá je i jeho art deco architektura.
 2. Galeries Lafayette Haussmann: Ikonický pařížský obchodní dům nabízí pod ohromující skleněnou kupolí ty nejluxusnější značky jako Dior nebo Chanel. Volně přístupná je pro turisty i střešní terasa s úžasným výhledem. Kromě toho tu mají zdarma ty nejhezčí záchodky, na kterých jsem kdy byla 😁.
 3. Galeries Lafayette Champs-Élysées: Jedno nákupní středisko Lafayette (to původní) se nachází i na nejslavnější pařížské třídě. Každopádně ani zdaleka není tak pěkné, jako to předchozí.
 4. La Samaritaine: Co za návštěvu ale rozhodně stojí je nedávno znovuotevřený La Samaritaine. Pět pater propojuje elegantní schodiště, které vede až ke skleněné střeše, pod níž se nachází secesní malby s motivy zvířat a rostlin. Opravdu pastva pro oči 😍.

Zahrady

Až si budete chtít od chození po památkách trochu oddychnout a zároveň se schovat před sluníčkem ve stínu, zajděte si do nějakého z veřejně přístupných parků. Nejen, že tu můžete trochu zrelaxovat, ale parky mají dost často i nějaké veřejné toalety nebo třeba pítka, kde si můžete natočit vodu do lahve.

Nejznámější jsou asi Lucemburské zahrady. Je to jeden z nejhezčích parků v Paříži, který najdete u Lucemburského paláce, sídla Francouzckého senátu. Naleznete zde mnoho krásných soch, květinových záhonů, míst k posezení, je to ideální místo na piknik. Park je volně přístupný v podstatě od východu do západu slunce.

co vidět v paříži

Hojně navštěvovaným je kvůli své poloze také Jardin des Tuileries ležící mezi Louvrem a Place de la Concorde. Tato zahrada je domovem dvou uměleckých muzeí – Galerie nationale du Jeu de Paume a Musée de l’Orangerie, a nabízí úchvatné výhledy na Seinu a okolní pařížskou architekturu.

Place des Vosges je sice o poznání menší park, ale je trochu dál od hlavních památek a je obklopen krásnými historickými budovami, takže tudy nechodí až tolik lidí. Po obvodu parku jsou lavičky schované ve stínu stromů, čtyři fontány poskytují příjemný chladný vzduch a pro děti je zde hřiště.

No a nezapomeňte i na procházku botanické zahrady Jardin Des Plantes, která je volně přístupná bez jakéhokoli poplatku. V zahradě najdete i krásné skleníky plné rostlinek ze všech koutů světa. V parku najdete i úchvatnou Velkou galerii evoluce (která je fakt hezká a do 26 let zase zdarma) nebo zoologickou zahradu. Tam už je vstup samozřejmě zpoplatněn.

Další zajímavá místa a aktivity v Paříži

Montmarte a Moulin Rouge

Montmartre, s jeho strmými uličkami a nezaměnitelnou bohémskou atmosférou, představuje jeden z nejmalebnějších koutů Paříže. Montmartre je proslulý svou historií, která je úzce spjata s uměleckou scénou 19. a 20. století, a byl domovem pro mnohé slavné postavy, jako byli Pablo Picasso či Vincent van Gogh. Neodmyslitelnou součástí Montmartru je náměstí Place du Tertre, kde si můžete nechat namalovat portrét nebo jednoduše pozorovat umělce při práci a přitom si vypít šálek kávy v nějaké z přilehlých kaváren. Nezapomeňte také navštívit legendární Moulin Rouge, symbol pařížského nočního života, kde můžete zažít tradiční francouzský kabaret. Jen nezapomeňte na dodržení dress code.

Latinská čtvrť

Latinská čtvrť , pojmenovaná podle latiny, která byla kdysi běžným jazykem vzdělání a debaty mezi studenty, je domovem slavné univerzity Sorbonna, jedné z nejstarších a nejprestižnějších vysokých škol v Evropě. Není tedy divu, že je centrem studentského života. V jejích uličkách můžete strávit celé hodiny procházkami, ochutnáváním francouzských specialit v lokálních bistrech, popíjení kávy v místních kavárnách nebo objevováním pokladů v historických knihkupectvích, z nichž nejznámější je Shakespeare & Company.

Saint-Germain-des-Prés

Hned vedle latinské čtvrti najdeme menší, ale o něco luxusnější čtvrť Saint-Germain-des-Prés, která byla kdysi centrem intelektuálů. Scházeli se tu osobnosti jako Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir a mnoho dalších, kteří tady trávili čas diskutováním o literatuře, filozofii a umění. Dnes je Saint-Germain-des-Prés známá svými luxusními butiky, exkluzivními restauracemi a kavárnami, které si ale zachovaly původní kouzlo a atmosféru. Kromě toho tu najdete také nejstarší kostel v Paříži, jehož historie sahá až do 6. století. Do kostela se můžete podívat zcela zdarma.

co vidět v paříži

Rue Crémieux

Pokud hledáte místo, které bude vypadat skvěle na fotkách a ještě není tak okoukané, zajděte se podívat na ulici Rue Crémieux. Tato malebná ulička je známá především svými barevně natřenými domky, které připomínají spíše scénu z pohádkové knihy než typickou pařížskou ulici.

co vidět v paříži

La Défense

Od historických čtvrtí jsem se dostala až k té nejmodernější ve městě – La Défense. Hlavní atrakcí této obchodní čtvrtě plné mrakodrapů je bezesporu Nový Vítězný oblouk, postavený ke dvoustému výročí francouzské revoluce. Z oblouku se vám za 13 € naskytne dechberoucí panoramatický výhled na celé Pařížské obchodní centrum až k historickému centru města.

Tour Montparnasse

Když už jsme u těch mrakodrapů, rozhodně vyzkoušejte Tour Montparnasse. Naskytne se vám odsud podle mě nejhezčí výhled na Paříž, včetně Eiffelovy věže. Do 56. poschodí vás vyveze nejrychlejší výtah v Evropě pouze za nějakých 20-30 sekund. Vstupenky jde poměrně dobře koupit i na místě, ale pokud je koupíte online ušetříte 4 € na každé. Cesta nahoru stojí okolo 20-30€ dle sezóny. Nejlepší je přijít chvíli před západem slunce a vychutnat si ho nahoře.

co vidět v paříži
výhled z mrakodrapu

Canal Saint-Martin

Jedno z méně známých, ale o to kouzelnějších míst Paříže, představuje kanál Saint-Martin. Tento téměř 4,5 kilometru dlouhý kanál, který protíná 10. a 11. obvod, je ideálním místem pro romantické procházky nebo odpolední pikniky na jeho březích. Navíc, díky pravidelným plavbám po kanále si můžete vychutnat jeho krásu i z vody.

Projížďka lodí po Seine

Pokud by vám kanál Saint-Martin nestačil, můžete si zarezervovat i plavbu po Seine a obdivovat památky Paříže přímo z lodi. Zvolit můžete jak plavbu přes den, tak romantiku při západu slunce. U některých plaveb máte v ceně i šampaňské nebo ochutnávku různých francouzských delikates.

Pekárna Odette

Pokud milujete dobré zákusky a kávu, pak byste měli na svůj seznam zastávek zařadit i pekárnu Odette. Tato úžasná pekárna vám nabídne nejen chutné dobroty, ale také úchvatný exteriér i interiér, který se bude skvěle vyjímat na vašich fotkách na Instagramu. Pekárna Odette je známá svými Choux à la crème (něco jako větrníček), a to ve všech možných podobách a chutích.

Francouzská národní knihovna Richelieu

Ať už jste vášnivým knihomolem nebo jen milovníkem krásných historických budov, návštěva Francouzské národní knihovny Richelieu by neměla chybět na vašem seznamu. Národní knihovna Francie skrývá kolem 14 miliónů knih a rukopisů. Vstup do Oválného sálu, což je hlavní lákadlo pro turisty, je zdarma. Jen musíte projít bezpečnostní kontrolou. Po novém schodišti se dostanete do kompletně zrekonstruovaného Mazarinova křídla v prvním patře, kde je muzeum a výstavy. Vstup do muzea je zpoplatněn 10 €, do 26 let opět nic neplatíte. Za 15 € si můžete také koupit prohlídku s průvodcem, který vás zavede i do místností, kam byste se jinak nepodívali.

co vidět v paříži

Champs-Élysées

Nejslavnější pařížskou třídu ani není nutno představovat. Tato historická třída dlouhá téměř 2 kilometry vede z Place de la Concorde k majestátnímu Vítěznému oblouku a je to přímo ráj pro nákupní maniaky.

Dior, Hugo Boss, Chanel a Cartier – to jsou jména, která se zde lesknou ve své plné kráse. Ale nebojte se, i normální smrtelníci, kteří nechtějí prodat svoji ledvinu kvůli novému oblečení, si přijdou na své v obchodech Zara nebo Marks and Spencer. A až budete z nakupování unaveni, můžete skočit do nějakého kina nebo divadla, kterých je tu také dost.

co vidět v paříži

Disneyland

Na konec jsme si nechali klasiku, kterou určitě chtějí navštívit nejen děti, ale i mnozí dospělí. Všude kolem vás hraje pohádková hudba, procházejí se pohádkové postavy a všechno je jako posypané cukrovou vatou. Jak si ale tento zážitek užít, a ne jen přežít?

Lístky si kupte dostatečně dopředu. Park se skládá z Disneyland Parku plného princezen a hradů a Walt Disney Studio, ve které uvidíte atrakce od studií Disney, Pixar nebo Marvel. Cena vstupenky se odvíjí od toho, na kolik dní jí chcete, zda chcete vidět oba parky nebo jen jeden, od toho, jak moc dopředu kupujete a na sezóně. Jeden den vás tu vyjde cca na 70 – 120 $ s tím, že atrakce už jsou v ceně. Oba parky během jednoho dne se koupit (ani stihnout) nedají.

co vidět v paříži

Jakmile budete mít koupenou vstupenku, nainstalujte si aplikaci, ve které lze koupit přednostní vstupy na některé atrakce, uvidíte v ní mapu, vytíženost atrakcí a budete si v ní moci rezervovat stůl v restauracích (pokud nechcete nést svoji svačinu nebo jíst v rychlých občerstveních, udělejte to několik týdnů dopředu).

U těch nejoblíbenějších atrakcí očekávejte fronty klidně na hodinu a více. Obejít se to dá s Disney Premier Access, který si kupujete v aplikaci po zakoupení vstupenky. Také tím, že se ubytujete v hotelu přímo v Disneylandu a do parku vás pustí o půl hodiny či o hodinu dříve (ale pro 4člennou rodinu očekávejte ceny od 10 000 Kč za noc výš). Fronty bývají kratší ve všední dny mimo prázdniny nebo také v době obědů cca od 12:00 do 14:00.

Pozor, do parku mohou v kostýmech pouze děti! Dospělého v kostýmu sem nepustí. Tričko s vaší oblíbenou postavou ale samozřejmě nevadí.

V parku doporučujeme zůstat až do zavíračky, protože ve 23 hodin tu uvidíte ohňostroj a světelnou show.

Z Paříže se sem dostanete vlakem linky RER A za 5 €. Zastávka Marne-la-Vallée/Chessy je jen 2 minuty chůze od hlavní brány.

Další aktivity v Paříži

Pokud chcete vyzkoušet něco netradičního, máte na výběr třeba i z ochutnávky vín nebo workshopu, při kterém si zkusíte vyrobit čokoládu 🙂.

Jak se pohybovat po Paříži?

Z letiště Beauvais

Z letiště Beauvais vás čeká cesta buď autobusem na Porte Maillot u Vítězného oblouku nebo vlakem na hlavní nádraží Gare de Nord.

Cesta autobusem trvá 1,5 hodiny až 2 hodiny dle provozu a je překvapivě většinou dražší, než cesta vlakem. Jedna cesta vás vyjde na 16,90 €, zpáteční na 29,90 €. Autobus jezdí dle příletů a odletů, takže se vám téměř nemůže stát, že nepojede na vámi vybraný let. Jízdenky si můžete koupit zde.

Cesta vlakem trvá hodinu a čtvrt a jedna cesta stojí 5-16 €, podle toho, kdy chcete jet. Vlaky jezdí cca od 6:00 do 22:00, takže pokud vás čeká brzký ranní odlet, budete muset zvolit spíše autobus nebo vzít taxík. Jízdenky koupíte zde.

Z letiště Orly

Z Orly to budete mít o něco levnější a rychlejší. Možnosti jsou 3 – tramvaj s přestupem na metro, přímý autobus nebo vlak s přestupem na vlak.

Nejlevnější možnost je odjet tramvají T7 do stanice Villejuif, odkud můžete přestoupit na metro nebo jiné tramvaje. Cesta do centra v kombinaci tramvaj a metro vás vyjde na 4,30 € a trvá zhruba hodinu.

Další možnosti jsou tzv. OrlyBus za 11,5 €, který vás sveze až do centra nebo OrlyVal za 14,5 €, který vás sveze na zastávku příměstského vlaku. Obě cesty jsou v porovnání s tramvají drahé a jedinou výhodu vidím v tom, že vlaky jezdí ráno dřív, než tramvaje. V noci ale můžete využít za 2,15 € cestu z centra přímým autobusem N22.

Cestování po městě

Paříž má podle mě nejkomplikovanější systém jízdenek na MHD, co jsem kdy zažila. Vynasnažím se vám to trochu usnadnit.

Důležité je poznamenat, že centrum Paříže je velmi dobře průchozí pěšky, protože na každém kroku je nějaká památka nebo zajímavé místo. MHD jsme využili pouze při cestách na hotel (pokud jsme bydleli mimo centrum), na La Défense nebo do Versailles.

Pokud se potřebujete jednou za čas svézt, doporučuji jednotlivé jízdenky t+. Platí 90 minut, jsou za 2,15 € a seženete je v automatech na zastávkách. Pozor, že na jednu jízdenku nemůžete přestupovat mezi silničním (autobus, tramvaj) a železničním (metro, vlak) systémem. Tramvaj s tramvají a metro s metrem se kombinovat dá.

Pokud plánujete více jezdit, pořiďte si kartu Navigo Easy. Zaplatíte za ní 2 € a poté na ní nabíjíte určitý počet jízdenek buď v automatech nebo v appce Bonjour RATP. Pokud si nabijete rovnou 10, bude vás pak jedna jízda místo 2,15 € stát pouze 1,74 €. Nahrané jízdy pak můžete čerpat kdy se vám zachce, kartička je platná 10 let. Navíc nemusíte pokaždé hledat automaty na jízdenky a stát u nich frontu. Výhodou je, že pokud za den (od půlnoci do půlnoci) projezdíte více, než 8,65 €, víc už se vám účtovat nebude. S touto kartou se vám ale odečte další jízdenka i v případě, že přestupujete z metra na metro a opustíte přepravní zónu.

Na tuhle kartu si zároveň můžete nahrát i týdenní jízdenku (od pondělí do neděle). Ta se vám v podstatě vyplatí pouze u 4 a vícedenního pobytu. Stojí 30,75 € a platí na všech 5 zón (tzn. i do Versailles nebo Disneylandu).

Pro mladé do 26 let nabízí také víkendovou jízdenku, která stojí 4,7 € na zóny 1-3 jeden den (sobotu, neděli nebo svátek). Mají i 5zónovou variantu, ale ta se dle mého moc nevyplatí (ale případně stojí 10,35 €).

V nabídce mají i jízdenku Mobilities, která funguje jako jednodenní a je za 8,45 €, navíc nemusíte kupovat kartičku. Podle mě se ale nevyplatí. Nemá v sobě 3. pásmo (např. La Défense) a navíc pokud nakonec za den projedete jen 2 jízdy, zaplatíte pořád 8,45 €, kdežto u Navigo Easy by se vám odečetly pouze ty 2 jízdenky.

Do Versailles a Disneylandu vám jízdenka za 2,15 € stačit nebude, protože ta platí na vlaky pouze v zóně 1. Kupte si tzv. point-to-point jízdenku. Cena závisí na ujeté vzdálenosti. Do Versailles je to třeba 4,05 €.

Co se vůbec nevyplatí je karta Paris Visite. Jediná její výhoda je, že je možné jí koupit pro děti za polovinu, ale jinak je zbytečně předražená.

jednotlivá jízdenka t+pro ojedinělé jízdy MHD
poin-to-pointpro ojedinělé jízdy vlakem mimo centrum
Navigo Easypro častější jízdy či delší pobyt s občasným využitím MHD
Navigo Easy + týdennípro 4 a vícedenní pobyt s častějším využíváním MHD nebo cestou do Versailles/Disneylandu
Navigo Easy + víkendový lístekpro mladé do 26 let, pouze o víkendu
jízdenka Mobilites a Paris Visitety bych nekupovala

Jízdenky seženete v automatech na zastávkách (bohužel ne na všech). Jízdenky validujete při každém nástupu do dopravního prostředku! Jednorázové jízdenky vždy strčíte do turniketů, kterými projedou a nahoře vyjedou ven. V tramvajích a autobusech vždy strčíte do strojku u řidiče. Nechávejte si je u sebe, někde jsou potřeba i pro výlez ze stanice. Karty Navigo vždy přiložíte k místům k tomu určeným.

Kam nechodit v Paříži?

Nejméně bezpečné oblasti jsou severní části 18. a 19. městského obvodu, v blízkosti městského okruhu. Také bych se moc nezdržovala v oblasti velkých nádraží nebo oblasti stanice metra Staliningrad. To platí obzvláště přes noc. Tyto části Paříže se potýkají s větším množstvím bezdomovců a drogově závislých.

Na co si dát pozor v Paříži?

Jako v každém velkém městě si dejte pozor na kapsáře. Hlídejte si svůj mobil, doklady a kabelky, nenechávejte je na stole, když obědváte a moc je nevytahujte v metru nebo tam, kde je větší koncentrace lidí. Pokud vás někdo zastaví a chce si povídat nebo poradit, zbystřete, a nenechte jeho komplice vás mezitím okrást. Nenechte si nic „darovat“ ani směňovat peníze na ulici. Často jsme se taky setkali s tím, že po nás někdo chtěl darovat peníze na charitu, samozřejmě podvodnou.

Co dělat v Paříži zdarma?

Pokud jste občas některého státu v EU, pak máte do 26 let téměř vše v Paříži zdarma. I pro ostatní má ale Paříž co nabídnout. Projděte se parky nebo pasážemi a nasávejte atmosféru. Našimi oblíbenými místy, která jsou zdarma je vyhlídka ze střechy Galeries Lafayette Haussmann nebo návštěva Národní knihovny.

Stačí mi na Paříž 2 nebo 3 dny?

Jestliže chcete obejít jen hlavní památky, tak ano, ale rezervujte si vše dopředu, ať se vyhnete frontám. Nicméně Paříž je tak krásná, že si zaslouží na její objevování delší čas nebo častější návštěvy.

Kdy je nejlepší jet do Paříže?

My preferujeme jaro nebo podzim. Určitě byste se měli, pokud to jen trochu jde, vyhnout letním prázdninám, kdy je Paříž přecpaná k prasknutí.

MAPA ZDARMA

Stáhněte si do mobilu mapu se všemi místy v článku. Mapa je vytvořená v Google My Maps.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *