• Menu
  • Menu

20+ tipů co vidět v Madridu

Hlavní město Španělska není tak turisticky oblíbené, jako přímořské destinace, i tak má ale mnoho co nabídnout. My jsme Madrid navštívili v době Vánoc jen proto, že jsme tu přestupovali na let domů. Nicméně jsem si tuto španělskou metropoli celkem oblíbila. Tak se pojďme podívat na to, co vidět v Madridu, abyste si ho zamilovali tak, jako my.

Jak se dostat do Madridu

Do Madridu z Prahy létá Ryanair. Pokud budete mít štěstí, můžete narazit na zpáteční letenku i okolo 1000 – 1500 Kč. Stejná aerolinka za podobné ceny létá i z Vídně. Cesta trvá okolo 3 hodin.

Ryanair přilétá na terminál č. 1, ze kterého se můžete dostat do centra metrem nebo autobusem. Pokud budete chtít jet vlakem, musíte ještě využít zdarma schuttle bus mezi terminály. Ten přes den jezdí co 5 minut, v noci každých 20 minut. Cesta zabere necelých 5 minut.

Nejlevnější možností, jak se dostat do centra je vlak linky C1 a C10. Stanici najdete v patře -1 terminálu č. 4 (konkrétně se zastávka jmenuje Aeropuerto T4). Nejblíže centru pak vystupte na Príncipe Pío, která se nachází hned vedle královského paláce. Cesta vás vyjde na 2,60 € a trvá asi 35 minut. Vlak jezdí v půlhodinových intervalech pouze v časech cca od 6 do 23 hodin. Pozor, vlak zajíždí pouze k terminálu 4, pokud se chcete dostat na jiný, využijte schuttle bus.

Skvělá možnosti je i autobus. Z letiště jezdí hned několik linek, ale pouze EXPRÉS AEROPUERTO 203 (příp. v noci je to N27) vás doveze přímo do centra. Jízdenka vás vyjde na 5€, platit se dá v hotovosti i kartou přímo u řidiče. Výhodou je, že jezdí 24 hodin denně a cesta trvá také okolo 35 minut. Pokud se jím v noci budete chtít dostat zpět na letiště, nejezdí z Atochy, ale z Cibeles.

Nejdražší možnost je metro růžové linky 8. To vás za 15-20 minut doveze na Nuevos Ministerios, kde můžete přestoupit na další linky do centra. Cesta vás vyjde na 4,5 – 6 € (+2,5 € za plastovou dobíjecí kartičku) podle toho, jak daleko budete chtít jet. Možností je ale také koupit si celodenní jízdenku na veškeré MHD v Madridu. Metro na letiště jezdí od 6:00 do 1:30.

Ubytování v Madridu

Ceny jsou podobné, jako v ostatních evropských metropolích. Na rozdíl od nich, ale Madrid disponuje velkým množstvím hostelů a kapsulových hotelů, čímž dokážete bydlet za stále super peníze.

Hostely pro sólo cestovatele

Příkladem může být velmi dobře hodnocený Way Hostel Madrid, který sice má palandy, ale jsou oddělené alespoň závěsy, a tak nějaké soukromí stále mít budete. Cena za noc se pohybuje okolo 500 – 600 Kč za noc.

V centru najdete ještě podobně levné hostely, tentokrát už klasické palandy – The Hat Madrid, Santo – Coworking – Coliving – Madrid a Petit Hostel La Latina.

Kapsulové hotely pro dvojice

Pro dvojice můžeme z vlastní zkušenosti doporučit kapsulový hostel OXYGEN HOSTEL Capsula, který je hned vedle nádraží Atocha, ze kterého jezdí vlak na letiště.

Podobně fungují i Art Seven Hostel Capsules a Modular Rooms Hotels, které se navíc nachází přímo v centru. Za kapsuli pro dva lidi zaplatíte okolo 1200-1500 Kč.

Klasické hotelové pokoje

Pokud preferujete vlastní pokoj s koupelnou, připravte si minimálně 2000 Kč na noc pro dva lidi. Poměrně dobrými možnostmi jsou Hostal Hispalense, THC Bergantin Hostel, THC Tirso Molina Hostel, případně o maličko dražší Guest House Éxito en Madrid nebo Hostal Cervelo.

Co vidět v Madridu

Královský palác

Nejznámější památkou celého města je Královský palác – oficiální sídlo španělského krále. Jedná se dokonce o největší královský palác v Evropě, protože se rozkládá na ploše 135 000 m² (více než 25 fotbalových hřišť) a uvnitř najdete skoro 3500 pokojů.

Za vstup do paláce si zaplatíte 14 €, v ceně jsou i zahrady. Pokud chcete ušetřit, jděte sem po 17. hodině, kdy je vstup zdarma! Jen pozor, že po 18. hodině už se dovnitř nedostanete.

Oblíbené je také sledování střídání stráží, které probíhá každou středu a sobotu (kromě státních svátků) v 11 hodin (v červenci a srpnu už v 10) před bránou Puerta del Príncipe. Ovšem jednou za měsíc mají velkou přehlídku i s koníkama. Tu můžete zažít pouze první středu v měsíci, kromě ledna, srpna a září.

co vidět v madridu

Katedrála Panny Marie Almudenské

Hned naproti královskému paláci najdete Katedrálu Panny Marie Almudenské. Základní kámen této katedrály byl položen v roce 1883, ale dostavěna byla až v roce 1993, kdy byla také vysvěcena papežem Janem Pavlem II. a stala se tak první katedrálou vysvěcenou mimo Řím. Takže si asi dokážete představit, jak důležitá památka to pro Madrid je.

Vstup do katedrály je zboku z ulice, nikoli dveřmi přímo před palácem. Vstup je zdarma, ale poprosí vás o 1 € příspěvek, který jde platit i bezkontaktně. Pokud byste chtěli jít nahoru do kupole, je to za 7 €. Otevřeno je každý den, kromě neděle.

Katedrála Panny Marie Almudenské

Puerta del Sol

Za návštěvu stojí i dvě madridská náměstí. Jedním z nich je Puerta del Sol, které je jedním z nejrušnějších a nejdůležitějších náměstí v Madridu. Jeho jméno v překladu znamená Brána Slunce, protože tu až do roku 1510 stála městská brána, na které bylo vyobrazeno slunce.

Důležité je hlavně proto, že je ústředním bodem dopravy (tzv. 0. kilometr) pro všechny španělské mapy. Dokonce se tu můžete vyfotit u značky na zemi, popularita tohoto místa je podle houfu turistů podobná, jako nultý poledník v Greenwich 😁.

Kromě toho je to také místo konání velkolepých novoročních oslav, takže pokud tu jste přes Silvestra, nevynechejte toto místo.

Plaza Mayor

Druhé náměstí, Plaza Mayor, je hlavním madridským náměstím. U turistů je neméně oblíbené, a to hlavně přes Velikonoce, Vánoce a další svátky, kdy se tu konají různé trhy a průvody.

co vidět v madridu

Puerta de Alcalá

Důležitým bodem Madridu je také brána Puerta de Alcalá, která byla postavena v roce 1778 italským architektem a sloužila jako vchod do města. Byl to tehdy první vítězný oblouk postavený po pádu Římské říše, je tak starší než berlínská Braniborská brána nebo Vítězný oblouk v Paříži.

co vidět v madridu

Palacio de Cibeles 

Budovou, kterou rozhodně nepřehlédnete, je Palác Cibeles. Navržen byl na počátku 20. století jako sídlo Národní poštovní služby, ale je velmi nadčasový a moc krásný dodnes. Uvnitř se celoročně konají různé výstavy a dokonce se můžete jít podívat na terasu, odkud budete mít 360° výhled na celé město. Nahoru se dá jet výtahem, ale pěšky potkáte mnoho zajímavých architektonických detailů.

Vstup dovnitř budovy je zdarma, pokud chcete na terasu, zaplatíte 3 € při platbě na místě a 3,5€ při koupi online vstupenky. Nahoře můžete být půl hodinu. Otevřeno je celý týden kromě pondělí.

Palacio de Cibeles 

Retiro Park

Jen kousek odsud najdete více než 125 hektarů parku (tedy ještě 10x větší, než královský palác), který byl nedávno zapsaný i do seznamu UNESCO a tvoří takové zelené plíce celého města. Oblíbený je na procházky, sport nebo piknik. Uprostřed také najdete umělé jezero, na kterém si můžete za 8 € pronajmout na 45 minut šlapadlo (vejdou se na něj 4 osoby).

Při procházce parkem můžete narazit také na Palacio de Velázquez a Palacio de Cristal, které jsou v současné době využívány jako výstavní síně.

Real Jardín Botánico

Pokud budete chtít ještě více zeleně, navštivte botanickou zahradu Real Jardín Botánico, kde najdete všechny možné rostlinky od kaktusů po bonsaje. Vchod pro veřejnost se nachází na náměstí Plaza de Murillo, hned vedle muzea Prado. Vstupné vás bude stát 4 €, otevřeno mají každý den, ale návštěvu doporučujeme naplánovat spíše v jarních měsících, kdy tu navíc vše nádherně kvete.

Museo del Prado

Hned naproti vchodu do botanické najdete muzeum a galerii umění Museo del Prado. Tohle muzeum má jednu z největších sbírek evropského umění 12. až 19. století na světě, proto doporučujeme si rozmyslet, co chcete vidět, abyste to stihli projít do zavíračky. Na stránkách muzea případně najdete tři trasy, které jsou koncipované pro 1, 2 nebo 3hodinovou návštěvu a za které projdete to nejdůležitější.  

Za vstup zaplatíte 15 €, ale pokud přijdete 2 hodiny před zavíračkou, už budete mít vstup zdarma.

Casa de Campo

Pokud vám přijde Retiro Park malý, můžete se vydat do 10x většího parku, nebo spíš lesoparku Caso de Campo na západě Madridu. Jedná se o bývalé královské loviště s jezerem a i tady si můžete za 8 € půjčit lodičku.

I když přímo sousedí s Madridem, je to čistá příroda. Často tam můžete být úplně sami. V různých částech parku máte skvělý výhled na Madrid. V lese můžete spatřit zajíce, jeleny, lišky, žluny zelené, dudky a další zvířata. Skvělý je na běhání, turistiku nebo piknik s přáteli.

V parku mimo jiné sídlí i madridská zoologická zahrada.

Dříve se sem dalo dostat lanovkou za 6 € téměř z centra Madridu. Ta je ale nyní mimo provoz kvůli technické kontrole.

co vidět v madridu

Estadio Santiago Bernabéu

Pro sportovní fanoušky bude zajímavý také stadion Estadio Santiago Bernabéu, kde hraje Real Madrid.

Za 25 € si můžete koupit prohlídku stadionu spolu s muzeem Realu Madrid. Doporučujeme spíše kupovat online, vyjde tak levněji než na místě. Samozřejmě si můžete koupit i lístky přímo na zápas, tak počítejte s cenovkou okolo 50 – 150 € za klasický La Liga zápas. Za Ligu mistrů je to spíše od 100 € nahoru.

Pokud chcete na fotbal, ale nechce se vám utrácet za Real, můžete zajít i na zápas Atlético Madrid do Metropolitano Stadium. Lístky seženete už okolo 30 – 40 €.

atlético madrid

lázně Hammam Al Ándalus

Po náročném dni v centru si můžete dopřát ten pravý odpočinek ve starých arabských lázních Hammam Al Ándalus. Vstupenku si rezervujte ideálně pár dní dopředu online. Zaplatíte za ní 45 – 55 € a v ceně máte i 15 minutovou masáž.

Andén 0

Další ne tolik turistickou atrakcí je podzemní muzeum Andér 0 (Nástupiště 0), které se nachází v historické stanici metra.

Stanice Chamberí tvořila součást první linky metra, která byla otevřena v Madridu v roce 1919. V roce 1960 ale začali z kapacitních důvodů nástupiště rozšiřovat, to ale u této stanice moc dobře nešlo, a tak se roku 1966 uzavřela.

To nejlepší ale na ní je to, že vstup je zdarma, akorát si musíte zarezervovat místo předem.

Andén 0

Plaza de España a Gran Vía

Ukážeme vám ještě nejrušnější a nejstarší čtvrtě v Madridu.

Gran Vía je ta nejdůležitější nákupní ulice ve městě. Dříve byla označována jako španělská Brodway díky množství kinosálů, která se na ní nacházely. Ty ale vytlačily nákupní centra. Dnes je to tedy nejlepší ulice, pokud do Madridu vyrážíte za nákupy.

Najdete tu ale i zajímavé budovy a první mrakodrapy ve Španělsku, které byly v tehdejší době dokonce jedněmi z nejvyšších budov ve Španělsku, ale i na světě. Ty nejvyšší najdete na Plaza de España.

co vidět v madridu

La Latina

Tou nejstarší čtvrtí je La Latina. Očekávejte tu barevné malebné vilky a spoustu butiků a restaurací. Nejvíce doporučujeme navštívit ulici Cava Baja, kde si můžete vychutnat španělské tapas. Tipy na dva tapas bary najdete o trochu níže v článku 😉.

Na konci ulice najdete také obří tržnici Mercado de la Cebada, která je navštěvovaná spíš místními, než turisty. Najdete tady vše od zeleniny a ovoce, po maso, uzeniny, mořské plody, vína až po menší stánky, kde si můžete dát i oběd.

A kousek odsud je i slavný bleší trh El Rastro, který musíte navštívit už jen kvůli jeho atmosféře. Otevřený je ale pouze v neděle a o svátky cca od 9 do 15.

Výhledy

Nakonec tu mám ještě dva tipy na to, jak se zajít podívat, pokud chcete mít Madrid jako na dlani.

Prvním z nich je RIU Rooftop, což je hotel s restaurací na střeše. Drinky tu stojí 12 €, jídlo začíná na 20 €. Pokud se vám ale nechce platit tolik, můžete si koupit vstup pouze na terasu – přes všední dny dopoledne za 5 €, jinak za 10 €.

Druhým je Círculo de Bellas Artes, což je kulturní centrum, z jehož střechy sice nebudete mít výhled až tak daleko, ale za to vstupné stojí jen 5,5 € a můžete si zároveň prohlédnout nějaké výstavy uvnitř budovy.

Kam na jídlo a pití v Madridu

Pro nás absolutní jedničkou, co musíte ochutnat, je churros. A nejlepší mítsem kde ho ochutnat je Chocolatería San Ginés. Tahle kavárna byla založená již v roce 1894 a je otevřená 24 hodin denně! Samozřejmě, že je také hodně navštěvovaná, takže si možná chvíli počkáte na stůl, a to hlavně v sezóně a odpoledních hodinách. My jsme sem šli na brzkou snídani a posadili jsme se hned. Nejdříve si ale musíte vystát frontu u pokladny a objednat si! Za 6 kousků s čokoládou zaplatíte 5,9 €.

Ke španělsku také neodmyslitelně patří tapas. Vyzkoušet ho můžete například v ulici Cava Baja, která je tapas restaurací plná. Našimi osobními favority jsou ale Pez Tortilla, kde si dáte jejich tradiční tortilly, což jsou vlastně spíš omelety a k tomu můžete ochutnat přes 20 různých piv, které mají na čepu, nebo La Perejila. Pokud hledáte něco blíže centru, vyzkoušejte Casa Labra.

Chtěli byste zkusit něco víc extra? Zajděte si na večeři do nejstarší restaurace na světě s nepřetržitým provozem! Jmenuje se Sobrino de Botín a jejich specialitou je cochinillo asado (pečené selátko), které můžete ochutnat za 28,5 € (a nají se z něj podle mě celá rodina).

Doporučujeme také zajít do jedné z místních tržnic, které jsou opravdu obrovské a plné různých malých restaurací, kde můžete ochutnat španělská vína a k tomu třeba mořské plody, paellu nebo tortillu. Nejznámější je Mercado de San Miguel, který je ale nejvíc plný turisty a nejdražší. Naším favoritem jsou ale méně turistické trhy jako Mercado de San Fernando, Mercado Antón Martín a Mercado de la Cebada.

Madrid je také místem se spoooooustou malých pivovarů. My jsme navštívili Fábrica Maravillas, který je jen kousek od centra a Mad Brewering, který je po cestě na stadion Atlética. Očekávejte alespoň 10 piv na čepu a malou pochutinu k pivu zdarma.

Fábrica Maravillas

Doprava po městě

V Madridu můžete využít autobusy, metro nebo příměstské vlaky.

Autobusy

Po městě jezdí dva typy autobusů: modré městské autobusy a zelené meziměstské autobusy. Po centru tedy sedejte do těch modrých. S hledáním zastávek vám pomůže tato interaktivní mapa. Za jízdenku na jednu cestu zaplatíte v autobuse v hotovosti, ale i kartou. Pokud chcete zakoupit více jízd nebo celodenní jízdenku, kupte jí ve stanicích metra v automatech nebo v trafikách.

Metro

Madridské metro má celkem 16 linek: 13 linek metra a 3 linky takové spíš tramvaje. Tyto linky jezdí každý den mezi 6:00 a 2:00 hod. Chcete-li využít metro, musíte si zakoupit dobíjecí kartu za 2,50 € a po jejím získání si ji můžete dobíjet jednotlivými jízdenkami. Celodenní a vícedenní by tohle měly mít už v ceně. 

Ceny jízdenek:

  • Jednotná jízdenka: 1,50 € (pokud chcete metrem, zaplatíte +2,5 € za dobíjecí kartu, pokud ji ještě nemáte + nutno využít v den koupě)
  • 10 jízdenek: 6,10 € nebo 9,10 € (záleží, zda jedná se o kartu, kterou si můžete využít jen v autobusech nebo i v metru), dobíjí se na plastovou kartu, která stojí 2,5€
  • celodenní: 10 €
  • dvoudenní: 17 €
  • třídenní: 22,5 €
  • čtyřdenní: 27 €
  • pětidenní: 32,5 €
  • týdenní: 42 €

Jízdenky zahrnují pouze zónu A (na obrázku bíle), ale dál asi stejně jezdit nebudete. A pokud jo, připlatíte si.

Více info na stránkách madridské MHD.

Chystáte se kromě Madridu i do jiných španělských destinací? Podívejte se na naše další články.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *