• Menu
 • Menu

Český Krumlov: Co v průvodcích nenajdete


Jelikož jsme tento výlet původně vůbec neplánovali, jeli jsme do Krumlova nepřipraveni a rozhodli se, že necháme naše kroky osudu. Hned při ubytování jsme dostali tipy na místa, která bychom neměli vynechat. Naším špatným orientačním smyslem jsme potom našli ještě spoustu dalších, která stojí za to.

Přijeli jsme do Krumlova na jeden červencový víkend jako náhradu za zrušený výlet do zahraničí a naprosto nás uchvátil.

Český Krumlov, jak ho najdete v průvodcích

Určitě doporučujeme navštívit i všechna ,,vyhlášená místa“

 • Státní hrad a zámek Český Krumlov
  Jedná se o druhý největší hradní komplex v Čechách. Jestliže se tedy rozhodnete jej projít celý, zabere vám to nejspíše minimálně jeden den.
  Ze základních okruhů můžete zvolit renesanční a barokní prostory a prostory z dob Schwarzenbergů. Dále se můžete podívat např. na konírnu a sedlárnu, barokní divadlo nebo zámeckou věž. Ceny za vstupné se pohybují od 50 Kč do 250 Kč.
  Všechna nádvoří jsou volně přístupná, nám tedy stačilo projít si zámek takto. Jen je potřeba si dát pozor na to, které měsíce je zámek otevřený. V zimě se totiž celý zavírá a to včetně zahrad.
 • Plášťový most
 • Zámecká zahrada a otáčivé hlediště
  Přes plášťový most se dostanete do zámecké zahrady, která je volně přístupná v létě od 8:00 do 19:00.
  Určitě se vyplatí dojít až na konec, jelikož projdete kolem unikátního otáčivého hlediště až k zámeckému rybníku, který se mně osobně líbil ze zahrad nejvíce.
 • Medvědí příkop
 • Náměstí Svornosti
 • Lazebnický most

Kromě toho lze v Krumlově nalézt spousty muzeí, jako např. muzeum vltavínů nebo muzeum voskových figurín. Pro deštivé dny se také skvěle hodí prohlídka grafitového dolu.

Naše tipy, co navštívit

 • Muzeum obchodu
  Tohle muzeum jsme objevili úplně náhodou. Nebylo v žádné brožuře nebo v mapce, co jsme dostali u ubytování. Ale bylo fakt kouzelný!
  Vstupné je dobrovolné, prohlédnutí všech exponátů vám zabere tak 10-15 minut. Najdete zde různé předměty spojené s obchodem z 19. a 20. století – pokladny, obaly na potraviny a drogerii, poutače a smaltové cedule. Při východu si pak můžete koupit repliky těchto předmětů jako suvenýr.
 • Zahrady minoritského kláštera
  Tyhle zahrady se mi líbily snad více, než ty zámecké. Je tu božský klid, méně lidí a místo květinových obrazců jsou zde hlavně bylinky a zelenina. V klášterech pak můžete projít i různé řemeslné dílny nebo placené expozice.
 • Seminární zahrada
  Určitě stojí za to se zastavit i zde, kde se vám naskytne jeden z nejhezčích pohledů na hrad. Hned vedle ní najdete Regionální muzeum, které bylo bohužel v době naší návštěvy zavřené.
 • Křížová hora
  Za mě jedno z nejhezčích míst v celém Krumlově. Máte odtud super výhled na celý Krumlov a okolí, včetně Šumavy. Od 10:00 do 18:00 je zde otevřena i klenutá chodba okolo Kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže, kde najdete také různé výstavy.
  Pozor ale, v Krumlově jsou kaple s tímto názvem dvě. Toto ale NENÍ ta u hřbitova. No ale díky této chybě jsme našli ještě jednu lokaci, kterou je Hornobranský rybník.
 • Hornobranský rybník
  Pokud si chcete v Krumlově na chvíli odpočinout u vody a nechcete se koupat zrovna uprostřed Krumlova ve Vltavě, určitě vyražte k tomuto rybníku. Je tu malá písečná pláž, sprchy i WC, posezení s občerstvením, dětské hřiště i hřiště na volejbal. Co víc si přát 🙂

Malý tip od nás: Pokud spojíte Krumlov společně s Lipnem a stezkou korunami stromů, doporučuji si udělat Lipnocard, za kterou nic neplatíte, stačí si jen vytvořit registraci. Do klášterních expozic je s ní např. 20% sleva.

Pokud plánujete i výlety v okolí Krumlova, my jsme zvolili jeden den u Lipna. Dostanete se sem pohodlně autobusem (vlakem je to mnohem složitější a nevyplatí se).
Od Lipna jsme vyrazili na Stezku korunami stromů. Za vstupné dáte 320 Kč (s Lipnocard 290 Kč), pokud budete chtít dolů jet tobogánem, pak dalších 50 Kč u obsluhy tobogánu.
Stezka je za nás vhodná klidně i pro lidi s menším strachem z výšek, protože je dostatečně široká a až tak moc se nehýbe. V průběhu cesty jsou různé informační tabule a úkoly pro děti (ale plnili je i mnozí dospělí).
Cestu nahoru jsme vzali přes parkoviště u Kramolína. Je to cesta po asfaltce, lesem, není to moc velký krpál. Zpět jsme sešli hned u stezky pod lanovou dráhou – což bych nahoru lézt teda nechtěla. Můžete se nechat vyvézt i autobusem nebo lanovkou, ale za oboje se platí 180 Kč jednosměrně a 200 Kč obousměrně, což nám přišlo ještě se vstupným až moc.

Kde se v Krumlově dobře najíst a složit hlavu

Hned první den jsme objevili restauraci Na Louži a už jsme nešli jinam. Příjemná obsluha, super interiér a hotovky za ceny 120-170 Kč za 2 minutky na stole. Museli jsme samozřejmě vyzkoušet jihočeský borůvkový žahour a cmundu po kaplicku. K pití můžete dostat pivo Petr Vok z Krumlovkého pivovaru Eggenberg nebo točenou ZON malinovku.

Museli jsme samozřejmě vyzkoušet i pivo z Historického pivovaru Český Krumlov. Přímo v pivovaru ale bylo za 59 Kč. Proto jsme vyrazili do restaurace DEPO, kde bylo o 20 Kč levnější. Navíc nás zde čekal super interiér a ve sklepě i palírna! Pokud někdo nemá rád zkoušení novinek, pak pro něj mají jedinou tankovou Plzeň ve městě.

Ubytování jsme sehnali na poslední chvíli a čekali jsme nějaký bláznivý ceny. Našli jsme ale pokojíček pro 2 se sdílenou kuchyňkou a koupelnou za 970 Kč v Hostel Postel a nemohli jsme udělat lépe! 🙂

Poslední tip je na pivo za 35 Kč přímo na zámku. Ale abyste si ho zasloužili, přidávám jen souřadnice 48°48’43.3″N 14°18’44.0″E. Najdete ho za maličkými vrátky ve zdi naproti slunečním hodinám a rovnou si ho můžete využít i se super výhledem 🙂

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *