• Menu
  • Menu

Český Krumlov: Co v průvodcích nenajdete


Původně jsme měli jet na víkend do zahraničí. Ale ten nám tehdy kvůli COVIDu nevyšel, takže padla volba na Český Krumlov. Bez velkých očekávání a vlastně i bez plánu jsme dorazili do jednoho z nejkrásnějších měst v Česku. A vyšlo to skvěle. Hned po příjezdu nám paní z ubytování doporučila pár míst, která „turisti moc neznají, ale rozhodně stojí za to“. A protože se rádi touláme bez mapy, narazili jsme i na další skrytá zákoutí úplnou náhodou. Tenhle článek je mix místních tipů a našich vlastních nálezů – zkrátka Krumlov trochu jinak, než jak ho znáte z průvodců.

česk krumlov

Co vidět v Českém Krumlově: klasika, která nezklame

I když jsme původně chtěli hlavně objevovat méně známá místa, některým ikonickým zastávkám se v Krumlově prostě nevyhnete. A dobře že tak – byla by škoda je vynechat.

Zámek Český Krumlov

Zámek v Českém Krumlově je druhý největší v Česku a právem patří mezi top místa, co vidět. Areál je rozsáhlý a jeho nádvoří jsou volně přístupná. Do interiérů si lze koupit komentovanou prohlídku.

Základní okruh – renesanční a barokní apartmány vyjde na 300 Kč pro dospělé a 90 Kč pro děti. Pokud se sem vydáte v sezóně, můžete si vybrat z vícero prohlídkových tras. Dostanete se třeba do barokního divadla, které je jedním z nejzachovalejších na světě, nebo do zámecké věže, odkud je nádherný výhled na celý Krumlov. Otevřené bývají i konírna, sedlárna a další části, takže pokud vás zajímá historie, určitě se vyplatí projít víc než jen jeden okruh. Ale počítejte s tím, že pak vám to zabere klidně celý jeden den. 🙂

Vstupenky si můžete koupit online předem zde: https://zamek-ceskykrumlov.cz/cs/vstupenky-on-line/

A pozor – od listopadu do konce března je celý zámek včetně zahrad zavřený, takže pokud plánujete výlet v zimě, počítejte s tím, že se dovnitř nedostanete.

💡 Tip: Nahoru k zámku to vezměte přes zámecké schody. A pokud si přivstanete, máte velkou šanci, že si výhledy a procházku užijete bez davů.

Nezapomeňte se také zastavit na Plášťovém mostě, který je součástí zámeckého areálu. Tenhle vícepodlažní kamenný most vede přes hluboký příkop a spojuje horní a dolní části zámku. A abyste si mohli užít jeho impozantnost pořádně, sejděte i pod něj a prohlédněte si ho i odtud.

plášťovy most
Plášťový most

Na druhé straně areálu najdete jednu z nejkontroverznějších atrakcí – medvědí příkop. Ano, zámek dodnes chová živé medvědy, což je tradice sahající až do 16. století.

krumlov medvedi

Zámecká zahrad a otáčivé hlediště

Přes plášťový most se dostanete do obrovské zámecké zahrady, která je volně přístupná od května do října od 7:00 do 19:00 (v říjnu pouze do 17:00).

Určitě se vyplatí dojít až na konec, jelikož projdete kolem unikátního otáčivého hlediště, které se otáčí dle toho, co se zrovna hraje, až k zámeckému rybníku, který se mně osobně líbil ze zahrad nejvíce.

Pokud plánujete návštěvu inscenace v otáčivém hledišti, rozhodně si zajistěte lístky dopředu – bývají rychle vyprodané.

Koupit je můžete zde: https://www.otacivehlediste.cz/

Náměstí Svornosti, Lazebnický most a kostel sv. Víta

Od zámku je to jen kousek k Lazebnickému mostu, který spojuje historické centrum se zámeckou částí. Je to místo, kde si asi každý turista udělá fotku. Zajímavá je i Lávka pod Zámkem, kde lze sledovat vodáky, jak sjíždí jez.

Po procházce zámeckým areálem se určitě zastavte na náměstí Svornosti – s barevnými domy a barokní kašnou uprostřed. Hezká je i procházka okolo kostelu sv. Víta. Můžete se podívat i dovnitř, vstup je zdarma.


Co dělat v Českém Krumlově, když prší: muzea a grafitový důl

I když se nad Krumlovem zatáhne obloha, není to důvod balit výlet. Město nabízí spoustu možností, kam vyrazit i za špatného počasí. A vyplatí se do nich zajít i za sluníčka, protože tu skoro nikdo není.

Museum Fotoateliér Seidel

Unikátní dochovaný fotografický ateliér významného fotografa Josefa Seidela z přelomu 19. a 20. století – tj. z dob začátku profi fotografie. Najdete tu nejen staré techniky focení, vybavení samotný ateliér nebo temnou komoru na vyvolávání fotek, ale i krásný vhled do života tehdejších obyvatel. Vstup stojí 170 Kč pro dospělého a v ceně máte i audioprůvodce, se kterým získáte mnohem lepší kontext o tomto místě.

Muzeum historických motocyklů

Schovanou v historickém domě v centru najdete sbírku krásně zrestaurovaných motorek – od veteránů po československé klasiky. Pokud vás baví technika, bude to pro vás pecka. Vstup je za dospělého 100 Kč, za dítě 50 Kč.

Muzeum voskových figurín

Tohle muzeum nemá naštěstí žádného Michaela Jacksona ani Královnu Alžbětu. Za to tu najdete významné osobnosti formující českou historii, ať už Karla IV., Franze Josefa I. nebo Švejka. Za vstupné zaplatíte 150 Kč za dospělého a 100 Kč za dítě (ale mají i rodinné za 400 Kč).

Muzeum obchodu

Muzeum obchodu jsme objevili úplně náhodou. Nebylo v žádné brožuře nebo v mapce, co jsme dostali u ubytování. Ale bylo fakt kouzelný! Vstupné je dobrovolné, prohlédnutí všech exponátů vám zabere tak 10-15 minut. Najdete zde různé předměty spojené s obchodem z 19. a 20. století – pokladny, obaly na potraviny a drogerii, poutače a smaltové cedule. Při východu si pak můžete koupit repliky těchto předmětů jako suvenýr.

Muzeum loutek

Jestli hledáte ideální muzeum pro děti (nebo vnitřní dítě), tohle je přesně ono. Rodinná sbírka více než 400 loutek je vystavená ve dvoupatrovém domě hned vedle Muzea obchodu. Můžete si zde prohlédnout loutkové scény, samotné loutky i zahrát si vlastní loutkové divadlo. Vstupné je symbolická 100 Kč pro dospělého a 50 Kč pro dítě.

Muzeum vltavínů

Kousek od hlavního náměstí najdete tohle malé muzeum, zajímavé hlavně pro fanoušky minerálů a přírodních věd. Dozvíte se, co vlastně vltavíny jsou, kde je hledat, jak vznikly, a uvidíte i spoustu krásných exemplářů. Za vstupné zaplatíte 150 Kč za dospělého a 100 Kč za dítě (ale mají i rodinné za 300 Kč).

Grafitový důl Český Krumlov

Pokud jste už muzeí měli dost, zde je nejlepší doporučení na vnitřní aktivitu – alespoň dle našeho názoru. V bývalém grafitovém dole se na chvíli proměníte v horníky. Dostanete ochranný plášť, přilbu a světlo, nasednete na malý důlní vláček a sjedete pod zem. Průvodce vám pak ukáže, jak se tu kdysi těžil grafit a co všechno s tím bylo spojené – od těžké práce po důlní techniku. Celá prohlídka trvá zhruba 70 minut a vstupenka vyjde na 210 Kč dospělého a 140 Kč dítě (příp. 600 Kč rodinná). Důl je otevřen od června do září.

Kam vyrazit v Českém Krumlově za hezkého počasí

Pokud se počasí vydaří, byla by škoda zůstávat jen v muzeích a na náměstí. Krumlov a jeho okolí nabízí spoustu příjemných venkovních míst, kam si zajít za klidem, výhledy nebo třeba na koupání. Tady je pár našich favoritů.

Zahrady minoritského kláštera

Tyhle zahrady nás bavily snad víc než ty zámecké. Žádné davy turistů, žádné okázalé květinové vzory – jen bylinky, zelenina a klid. Ideální místo na zpomalení, posezení na lavičce a možná i malou pauzu s knihou nebo kafem. V klášterním areálu najdete i řemeslné dílny a placené expozice.

český krumlov zahrady
Zahrady minoritského kláštera

Seminární zahrada

Tahle zahrada je možná méně známá, ale nabízí jeden z nejhezčích výhledů na krumlovský zámek. Ideální místo na rychlou fotku, svačinu nebo jen na to „se zastavit a koukat“. Hned vedle ní najdete Regionální muzeum, které bylo bohužel v době naší návštěvy zavřené.

Port 1560

Port 1560 je jeden z nejnovějších přírůstků, který stojí za to navštívit. Jedná se o nové kulturní a společenské centrum, vybudované v areálu schwarzenberského pivovaru v srdci historického centra. Najdete v něm 4 hlavní expozice – Život, Práce, Sny a Umění. Pro děti je prý nejvhodnější expozice Život, která je dost interaktivní a dostatečně je zabaví. Tatínkům se ale určitě více bude líbit výstava Práce, která je o tom, jak se zde vařilo pivo – a je i s ochutnávkou. 😁

Křížová hora

Za mě jedno z nejhezčích míst v celém Krumlově. Máte odtud super výhled na celý Krumlov a okolí, včetně Šumavy. Od 10:00 do 18:00 je zde otevřena i klenutá chodba okolo Kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže, kde najdete také různé výstavy.

Pozor ale, v Krumlově jsou kaple s tímto názvem dvě. Toto ale NENÍ ta u hřbitova. No ale díky této chybě jsme našli ještě jednu lokaci, kterou je Hornobranský rybník.

Hornobranský rybník

Pokud si chcete v Krumlově na chvíli odpočinout u vody a nechcete se koupat zrovna uprostřed Krumlova ve Vltavě, určitě vyražte k tomuto rybníku. Je tu malá písečná pláž, sprchy i WC, posezení s občerstvením, dětské hřiště i hřiště na volejbal. Co víc si přát 🙂

hornobranský rybník
Hornobranský rybník

Malý tip od nás: Pokud spojíte Krumlov společně s Lipnem a stezkou korunami stromů, doporučuji si udělat Lipnocard, za kterou nic neplatíte, stačí si jen vytvořit registraci. Do klášterních expozic je s ní např. 20% sleva.

Výlety v okolo Českého Krumlova

Pokud plánujete i výlety v okolí Krumlova, my jsme zvolili jeden den u Lipna. Dostanete se sem pohodlně autobusem (vlakem je to mnohem složitější a nevyplatí se).

Od Lipna jsme vyrazili na Stezku korunami stromů. Za vstupné dáte 350 Kč (s Lipnocard 250 Kč), pokud budete chtít dolů jet tobogánem, pak dalších 50 Kč u obsluhy tobogánu.

Stezka je za nás vhodná klidně i pro lidi s menším strachem z výšek, protože je dostatečně široká a až tak moc se nehýbe. V průběhu cesty jsou různé informační tabule a úkoly pro děti (ale plnili je i mnozí dospělí).
Cestu nahoru jsme vzali přes parkoviště u Kramolína. Je to cesta po asfaltce, lesem, není to moc velký krpál. Zpět jsme sešli hned u stezky pod lanovou dráhou – což bych nahoru lézt teda nechtěla. Můžete se nechat vyvézt i autobusem nebo lanovkou, ale za oboje se platí 180 Kč jednosměrně a 200 Kč obousměrně, což nám přišlo ještě se vstupným až moc.

Kde se v Krumlově ubytovat

Ubytování jsme sehnali na poslední chvíli a čekali jsme nějaký bláznivý ceny. Našli jsme ale pokojíček pro 2 se sdílenou kuchyňkou a koupelnou za 990 Kč v Hostel Postel a nemohli jsme udělat lépe! 🙂

Vám každopádně radíme, obzvláště přes letní prázdniny, kdy sem míří stovky vodáků, rezervovat si ubytování s dostatečným předstihem.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *