• Menu
  • Menu

8 památek co vidět v Istanbulu

Znáte jediné město, které se nachází na dvou kontinentech zároveň? Ano, je to Istanbul, největší město Turecka. Díky tomu, že leží mezi Evropou a Asií, tu můžete zažít jedinečnou kombinaci východní a západní kultury. Historie Istanbulu, tehdy Konstantinopole, sahá až do dob antiky a v minulosti bylo hlavním městem Byzantské i Osmanské říše. Dnes sice hlavním městem není, ale i tak je skvělou volbou, pokud hledáte zážitky, které vám navždy zůstanou v paměti. No a co vidět v Istanbulu?

Hagia Sofia

Hagia Sofia (nebo také Chrám Boží moudrosti) patří mezi nejvíce navštěvovaná místa v celé zemi. Ročně tuto památku zapsanou v UNESCO navštíví přes 3 miliony lidí.

Byla postavena před 1500 lety jako křesťanský kostel, avšak po osmanském dobytí Konstantinopole byla přestavěna na mešitu. Po následující staletí byla inspirací pro mnoho dalších církevních staveb.

Co do velikosti byla Hagia Sofia první po dlouhých 1000 let. Za největší architektonický zázrak své doby je považována kupole, jejíž průměr je 32 metrů a výška více než 55 metrů a zevnitř vypadá, jako kdyby byla shora zavěšená.

co vidět v istanbulu

Čeho si všimnout uvnitř?

Pozorní byste měli být nejen v případě kupole. Interiér mešity nabízí více zajímavostí.

  • Plačící sloup (nebo také Sloup přání): Skupinku lidí jistě najdete u tohoto mramorového sloupu s otvorem uprostřed, který je i v parných letních dnech vlhký. Zajímavý je tím, že má prý léčivé účinky. Legenda praví, že se o sloup opřel císař Justinián, který trpěl bolestí hlavy a sloup ho rázem vyléčil. Můžete tedy zkusit do otvoru strčit prst a potřít si jím bolavé místo.
  • Mozaiky: V mešitě najdete překvapivě ještě nějaké křesťanské mozaiky, které nebyly Osmany zničeny, ale jen přetřeny. Horní galerie je poslední roky zavřená, ale i v přízemí se dá pár fresek najít.
co vidět v istanbulu

Vstupné a otevírací doba

Donedávna se v mešitě vstupné vybíralo, protože měla statut muzea. Nyní je vstup, jako do všech ostatních mešit ve městě, zdarma.

Mešita je otevřena každý den od 10:00 do 22:00 kromě pátku, kdy je otevřeno až od 14:30. Pokud ale nechcete čekat až hodinové fronty, doporučujeme návštěvu naplánovat na pozdní večerní hodiny.

V čase všech pěti denních modliteb jsou zpřístupněné jen některé části mešity. Časy modliteb se mění v závislosti na čase východu a západu slunce. Aktuální informace každý den naleznete zde, kde sledujte časy ve sloupcích Fajr, Dhuhr, Asr, Maghri ba Isha.

Modrá mešita

Modrá mešita (nebo také Mešita sultána Ahmeda) postavená v 17. století je jednou z největších dominant města. Přezdívku Modrá mešita získala díky její výzdobě modrými keramickými dlaždicemi, na kterých najdete různé květinové vzory. Zajímavostí také je, že místo obvyklých čtyř minaretů, jich má rovnou 6.

co vidět v istanbulu

Otevírací doba a vstupné

Mešita je otevřena každý den do 9:00 do 17:00. Jedná se ale o funkční mešitu, proto je během pěti denních modliteb pro turisty zcela uzavřena. Časy modliteb se liší dle východu slunce. Konkrétní čas najdete zde ve sloupcích Fajr, Dhuhr, Asr, Maghri ba Isha. Nejlepší je přijít lehce po otevírací době nebo na 14. hodinu.

Pokud najdete, že modlitba probíhá v 13:00, mešita bude uzavřena od 12:00 do 13:00.

Vstupné je zcela zdarma.

Co si vzít na sebe?

Ženy by měly mít zakrytá ramena, kolena i hlavu. Netolerují se ani výstřihy nebo trička odhalující břicho. Pokud s sebou nemáte šátek, dá se u vstupu půjčit (u Modré mešity) nebo koupit (u Hagia Sofia za 30 TL). Muži musí mít zakrytá ramena a kolena.

Než vstoupíte na koberce, sundejte si boty (ponožky si můžete nechat) a uložte je do očíslované police.

co vidět v istanbulu

Doprava k mešitám

Jen 300 m od mešity se nachází tramvajová zastávka linky T1 Sulthanahmet. Tramvaj jezdí v intervalu 2-3 minuty po celý den. Nejbližší zastávky metra jsou Aksaray (linka M2) a Vezneciler (linka M1) odkud stejně doporučujeme přestoupit na tramvaj a kousek se svézt.

Mešity jsou velmi blízko k dalším oblíbeným památkám, jako je Istanbulské archeologické muzeum nebo Palác Topkapı. 

Velký bazar

Velký bazar je jedním z největších krytých tržišť na světě. Nachází se v historické části města a skládá se z 67 uliček a skoro 4000 obchodů. Procházka těmito stánky se stává skutečným dobrodružstvím, když se prodíráte davem lidí a snažíte se usmlouvat tu nejlepší nabídku.

co vidět v istanbulu

Co se vyplatí tu nakoupit?

Najdete zde téměř vše, co si jen dokážete představit od tradičních ručně tkaných koberců, hedvábných šátků, šperků a starožitností až po koření, čaje, tureckou kávu, turecký med nebo vodní dýmky. Seženete tu tedy suvenýry pro všechny příbuzné i známé.

O ceně smlouvejte! Pokud se vám to nepodaří hned v prvním krámku, nezoufejte, protože to samé zboží najdete o pár uliček dále a můžete to zkusit znovu.

Mapu tržiště najdete na oficiálních stránkách.

Velký bazar má otevřeno každý den kromě neděle od 9:00 do 19:00. Zavřeno bývá taky o náboženských svátcích jako je třeba Ramadán.

Doprava na Velký bazar

Tržiště je opravdu veliké, a proto přirozeně existuje spousta vchodů a východů. Nejoblíbenějším je ale brána Beyazıt.

Na nejbližší zastávku Beyazıt – Kapalıçarşı se od hlavních památek dostanete tramvají linky T1. V docházkové vzdálenosti zhruba 5 minut se nachází také stanice metra zelené linky Vezneciler.

Cisterna Bazilika

Cisterna bazilika, známá také jako cisterna Jerebatan nebo Podzemní palác, je památka, kterou nikde jinde nenajdete. Tahle obrovská podzemní cisterna byla postavena ve 4. století a sloužila jako zásobárna pitné vody pro město.

Dokáže pojmout až 80 000 kubíků vody a uvnitř najdete 336 mramorových sloupů, které podpírají její strop. V cisterně najdete také dva sloupy, které stojí na obrácené hlavě medúzy. Jak se toto přihodilo se dodnes neví, ale budově to dodává trochu mystickou atmosféru. Možná i proto si ji Dan Brown vybral jako místo pro jeho román Inferno 🙂.

Otevřeno má každý den 9:00 – 19:00 a za vstupné dáte 300 TL. Lístky si můžete koupit i dopředu ZDE. Cisternu najdete hned naproti přes silnici od mešit, takže rozhodně doporučujeme spojit návštěvu s nimi.

památky istanbul

Palác Topkapı

Kousek od mešit a cisterny najdeme i tohle bývalé sídlo osmanských sultánů, které jim sloužilo po 400 let. Palác Topkapı se během své existence postupně rozšiřoval a přestavoval, až tu na vrcholu jeho existence žilo 4000 lidí! V paláci byl také největší harém na světě.

Dnes je palác otevřen pro veřejnost jako muzeum. Uvnitř paláce se nachází mnoho nádvoří, zahrad a pavilonů. Mezi nejznámější části patří místnost pro státní porady, pokladnice nebo výše zmíněný harém.

Palác je otevřený každý den kromě úterý 9:00 – 18:00. Pokud máte zájem si prohlédnout palác i s harémem, zaplatíte za to 650 TL.

V rámci vstupenky máte možnost podívat se i do byzantského kostela Hagia Irene, který je hned u paláce. Je to jediný kostel, který nebyl přestavěný na mešitu, protože až do 19. století sloužil jako sklad zbraní.

Pokud jste majiteli Museum card, pak máte vstup zdarma pouze do paláce a Hagia Irene, tedy za harém si musíte 225 TL doplatit.

památky istanbul

Galatská věž

Galatská věž byla postavena ve 14. století jako součást měts Galata, které si tu vybudovali Janované jako takovou základnu pro obchod s orientem. Poté, co vládu nad tímto územím dostali do rukou Osmané, sloužila jako věznice a později jako strážní věž.

Věž vám poskytne moc pěkný výhled na historické centrum Istanbulu nebo na Bosporský průplav. NA vyhlídku ve výšce 50 metrů se můžete svézt výtahem za 350 TL. Lístky si můžete koupit i online ZDE. Věž je otevřená 7 dní v týdnu 8:30 – 22:00.

TIP: Pokud chcete ve městě navštívit více muzeí, můžete si koupit Museum Card za 1750 TL. Máte s ní vstup i do Galatské věže. Více se dozvíte ZDE.

Jak se k věži dostanu?

Věž je trochu dál, než celé historické centrum, o kterém jsme mluvili doteď. Z centra se můžete svézt linkou T1 na stanici Karaköy, ze které je to 10 minut pěšky. Pokud se vám pěšky nechce a nebo máte rádi lanovky, svezte se linkou F2, která je třetím nejstarším osobním podzemním železničním systémem na světě. Pojedete-li metrem, vystupte na zastávce Şişhane, která je od věže co by kamenem dohodil.

památky istanbul

Sulejmanova mešita

Pro Turky je asi nejvýznamnější a také největší mešitou Sulejmanova mešita, která je významnou dominantou Istanbulskeho panoramatu. Nicméně turisticky podle mě není až tak zajímavá jako dvě výše zmíněné (ale zas tu není tolik lidí😉).

Mešita byla postavena nejen za náboženskými účely, ale i jako takové společenské centrum, které zahrnovalo nemocnici, základní školy, veřejné lázně, hostinec pro kolemjdoucí nebo veřejnou kuchyni pro chudé. V areálu mešity také najdete mauzolea pro sultána a jeho manželku.

Vstup je stejně jako do ostatních mešit zdarma. Otevřeno je každý den od 8:30 do 16:30, kromě časy modliteb. Platí i stejný dress code jako do ostatních mešit – nic odhalujícího, ženy zakrytou i hlavu a bosky.

památky istanbul

Palác Dolmabahçe

Palác Dolmabahçe byl postaven v 19. století jako nové sídlo pro osmanské sultány, kteří se rozhodli přestěhovat z tradičního paláce Topkapı do modernějšího a reprezentativnějšího prostředí. Později sloužil i jako sídlo prezidenta.

Komplex budov se rozprostírá na ploše přibližně 45 000 čtverečních metrů, má celkem 285 pokojů, 6 lázní nebo 68 toalet. Na rozdíl od předchozího paláce není zdoben dlaždičkami, ale zlatem a křišťálem.

Palác je otevřený každý den kromě pondělí 9:00 – 18:00. Vstupné vás vyjde na 520 – 600 TL v závislosti na tom, jaký zvolíte okruh.

památky istanbul

Plavba po Bosporu

Na závěr dne doporučuji vyzkoušet plavbu po Bosporu. Je celkem zážitek, když si uvědomíte, jak jste oproti všemu v Istanbulu malincí.

Ubytování v Istanbulu

Kolem hlavních památek v centru je opravdu z čeho vybírat. Hotely se tu dají sehnat už od ceny lehce pod 1000 Kč. Pro příklad:

  • Good Night Hotel Istanbul – Ideální hotel pro batůžkáře, kteří chtějí hledají levné ubytování. Od 700 Kč za noc se vyspíte ve vlastním pokoji 15 minut chůzí od mešity.
  • Zem Hotel – Hotel střední třídy s cenovkou od 1200 Kč za noc.
  • Hotel Bronte – Pokud vám nevadí si maličko připlatit, dostanete jako bonus i snídani na terase s výhledem!

Pokud upřednostňujete bydlení u tržnice, našli jsme pro vás dvě zajímavá ubytka (cenou a nabídkou):

Potřebujete do Turecka vyřešit data v mobilu? Může vám pomoci eSIM, třeba od Airalo. Přečtěte si naši recenzi.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *