• Menu
  • Menu

Tirana: 14 míst co vidět + praktické tipy

V poslední době jsou často k nalezení levné letenky do Albánie a to ať už z Prahy nebo Vídně. To nám dává možnost poznat ten pravý Balkán. Možná vás však překvapí, že Tirana je vlastně moderním městem mísící se s bohatou historií. Nudit se v Tiraně rozhodně nebudete a to ať už jste milovníci jídla, historie, přírody či moderní architektury. Tirana má pro každého něco. Přesvědčte se na následujících řádcích sami.

tirana albánie

Jak se dostat do Tirany?

Do Tirany létají z Prahy dvě nízkonákladové aerolinky Ryanair a Wizzair a to téměř denně. Za zpáteční letenku (jen s batůžkem) dáte standardně okolo 1500 Kč, ale pokud narazíte na akci, dokážete se sem dostat i za méně než 1000 Kč. Pokud preferujete odlet z Vídně, můžete využít Wizzair. Ceny jsou dost podobné.

Z letiště se dostanete do centra autobusem. Z příletové haly vylezete vlevo, projdete KFC, pak přes celé parkoviště a na konci narazíte na autobusy (případně dodávky) s cedulí TIRANA. Autobusy jezdí 24 hodin denně vždy v celou (ale doporučujeme tu být dřív, protože může být tak plný, že už vás nevezme) a cesta trvá okolo 30 minut mimo špičku a klidně i k hodině ve špičce. Jízdenku zaplatíte až u průvodčího v autobusu a dáte za ní 400 ALL. Pokud nemáte ještě směněno, můžete dát i eura (jen bankovky, ideálně 5€) a průvodčí vám vrátí v ALL. Případně můžete koupit jízdenku i online zde.

Za stejného místa případně odjíždí i autobusy do okolních měst.

Ubytování v Tiraně

Tirana je poměrně kompaktní město a téměř vše je v docházkové vzdálenosti. Doporučujeme proto volit ubytování v blízkém okolí Skanderbegova náměstí. Ti, kteří mají rádi noční život pak mohou zvolit čtvrť Blloku.

V okolí hlavního náměstí jsme bydleli i my a můžeme z celého srdce doporučit apartmán Tirana Center Hideaway. Bylo to jedno z nejhezčích ubytek, ve kterém jsme kdy byli ubytovaní. Noc vás tam vyjde lehce přes 1000 Kč. V blízkosti najdete i tyto apartmány 4SeasonsGea za podobnou cenu.

Pokud preferujete právě čtvrť Blokku, můžete zvolit třeba nádherné Blloku Unique Apartments, kde sice zaplatíte kolo 1600 Kč na noc, ale opravdu nebudete litovat ani koruny.

V Tiraně je ubytování tak levné, že se vám téměř nevyplatí koukat po hostelech. Pokud ale cestujete sami, můžete ocenit společnost ostatních cestovatelů. Zvolit můžete např. Blue Door Hostel kilometr od centra, kde jedna noc pro jednoho včetně snídaně vyjde na 250 Kč.

Tirana: Co navštívit

Skanderbegovo náměstí

Skanderbegovo náměstí, pojmenované po albánském bojovníkovi proti Osmanské říši, je středobodem celé Tirany. Přímo zde nebo v těsném okolí najdete většinu památek, důležitých institucí, slouží jako výchozí bod linek městských autobusů a v létě se tu pořádají různé akce, trhy, poutě nebo festivaly. Už z tohoto popisu možná vyznělo, že mi náměstí přišlo jako směsice všeho možného – mešita, katedrála, komunistická budova muzea a tohle vše na gigantickém rozpáleném plácku jen s malými kousky zeleně po okruhu. Ale na druhou stranu večer, když už to tu tak rozpálené není, to má celkem fajn atmosféru.

Národním historickém muzeu

Jedna z věcí, kterou najdete přímo na náměstí je Národní historické muzeum. Na rozdíl od ostatních muzeí, které se zaměřují pouze na nedávnou komunistickou minulost země, zde poznáte historii Albánie opravdu do hloubky, protože muzeum pokrývá období od starověku, přes osmanskou nadvládu, válku za nezávislost přes komunistický režim až po současnost. Malé mínus má za to, že spousta popisků není přeložena do angličtiny a vy si tak musíte poradit při překladu z albánštiny (doporučuji Google Překladač s sebou). Vstupné stojí 500 ALL. Platba je možná pouze v hotovosti a neberou tu ani eura.

Tirana náměstí

Edhem Beyova mešita

Další, co stojí za návštěvu, když už budete na náměstí je Edhem Beyova mešita. Pochází z 18. století a jde o jednu z mála náboženských budov, která přežila komunistický režim. Pokud se budete chtít podívat dovnitř, což opravdu doporučuji, nebudete muset platit žádné vstupné, ale budete muset být náležitě oblečeni, tzn. zakrýt si ramena, kolena, ženy i hlavu (většinou vám na místě půjčí šátek) a zout si boty. Vstup je možný pouze mimo časy modliteb, což je 9:00 – 12:00 a poté 14:00 – 15:30. V pátky, kdy je modlitba delší je možný vstup pro veřejnost pouze od 14:30 do 15:30.

Hodinová věž

Další památka, která se nachází hned vedle mešity, je Hodinová věž. Dnes je taková zapadlá a spousta turistů ji jen přejde. Věž má ale také poměrně zajímavou minulost. Začala se stavět v roce 1822 pouze jako věž s mosazným zvonem, který oznamoval každou celou hodinu. V roce 1928 získala ještě nástavbu s ciferníky a až do roku 1970 se jednalo se svými 35 metry o nejvyšší budovu v Tiraně. Dnes už je ale poměrně utopená mezi výškovými budovami v okolí. Otevřeno je dost nahodile, a to spíš v dopoledních hodinách. Vstup je 200 ALL (pouze hotovost). Nicméně lepší výhled podle mě budete mít z Pyramidy, o které se dočtete dále.

Tirana hodinová věž

Katedrála Zmrtvýchvstání Krista

Křesťanské památky éru komunismu bohužel nepřežily, a tak se začaly znovu stavět až po pádu režimu. Jedním z příkladů je Katedrála Zmrtvýchvstání Krista, která byla postavena v roce 2012 a slouží pravoslavné církvi. Jedná se o jednu z největších pravoslavných staveb na Balkánském poloostrově a určitě stojí za návštěvu. Vstup je zdarma a je možný každý den 10:00-21:30.

Namazgah mešita

Když už jsme u náboženských staveb, doporučujeme se projít i okolo mešity Namazgah. Sice stále není dokončená, takže dovnitř se nedostanete, ale i zvenčí je co obdivovat. Po dokončení se má jednat o největší mešitu na Balkáně.

Tiranský hrad

Pokud čekáte hrad jako takový, budete zklamáni. Jsou to už jen pozůstatky pevnosti, která tu stála už od 4. století. Zbytky historického tiranského hradu se dnes využívají jako pěší zóna a jako bazar s obchody se suvenýry, restauracemi a kavárnami.

Tanner’s Bridge

Další pro Tiranu důležitou památkou je Tanner’s Bridge, často překládaný jako Most koželuhů. Most pochází z 18. století a sloužil pro farmáře, kteří odváděli svůj dobytek do řeznické a kožedělné čtvrti. Ve 30. letech 20. století byla ale řeka odkloněna, most přestal plnit svůj účel a chátral a po pádu komunismu byl zrenovován a dnes jej mohou využít chodci. Turisticky možná až tak moc zajímavý nebude, ale jde o jednu z nejstarších staveb ve městě. Plus hned vedle něj jsou barevné domečky, co vypadají dobře na fotkách.

Pyramida

Mým možná nejoblíbenějším místem v Tiraně byla Pyramida. Na internetu jsem se v různých článcích dočetla, že je nyní oplocená, nepřístupná a také, že čeká na demolici. Opak byl ale pravdou. Budova postavená v roce 1988 jako muzeum, které mělo připomínat komunistického diktátora Envera Hoždu, po roce 1990 ztratila svůj význam a dlouhá léta chátrala. Dnes je ale zrenovovaná a volně přístupná veřejnosti. Uvnitř je IT centrum, které je zaměřené na popularizaci programování. To nejlepší ale uvidíte, pokud vystoupáte po schodech až nahoru. Ideálně při západu slunce.

Bunk’Art

Albánie je celá posetá vojenskými bunkry a ani její hlavní město na tom není jinak. Jeden takový bunkr, který původně navazoval na jednu z vládních budov a měl sloužit jako kryt v případě jaderné války, se nachází jen kousek od Skanderbegova náměstí. Dnes slouží jako muzeum, které vypráví dějiny od války o nezávislost, přes fašistické až po komunistické období, hlavně o tajné policii a jejích metodách. Vstupenka stojí 700 ALL (pouze hotovost).

Bunk’Art 2 byl sice zajímavé místo, ale tím, že byl hned u náměstí byl i mimo sezónu poměrně plný. Lidé se zastavovali v úzkých chodbách, aby si přečetli infotabule a trochu mi to jeho návštěvu znepříjemnilo. Naštěstí má Tirana ještě jeden, o mnoho větší bunkr, a to Bunk’Art 1, který se nachází kousek od lanovky Dajti Ekspres a stejně jako k ní se sem dostanete autobusem linky L11. Vstup tady stojí také 700 ALL (pouze hotovost).

Pokud plánujete navštívit oba bunkry dohromady, kupte si vstupenku za 1000 ALL, se kterou do 3 dnů lze navštívit oba.

House of Leaves

Pokud vás zajímá tajná policie a její metody odposlouchávání a špehování, více než v Bunk’Art 2, se o tom dozvíte v nedalekém muzeu House of Leaves. Budova muzea byla původně porodní klinika, ale poté ji obsadilo gestapo, které vystřídala tajná policie. Součástí expozic, krom výpovědí zúčastněních, je i spousta špionážní techniky. Upřímně se mi toto muzeum líbilo možná nejvíc. Plusem bylo to, že v něm nebylo moc turistů. Cena vstupenky je také 700 ALL (pouze hotovost).

Grand Park

Pokud si chcete od města trochu oddychnout, nejlepší možnost je zajít do Grand Parku na jihu města. Pěšky je to sem asi půl hodinky, případně se sem dá svézt linkou L2. Park obklopuje umělé jezero, u kterého si můžete posedět a udělat si třeba piknik. Krom toho je tu několik sportovních hřišť, plážových barů a stánků s jídlem a okolo vede taky super cyklostezka.

Tirana co dělat

Dajti Ekspres

Pokud vás láká více přírody, hned na okraji Tirany se můžete podívat do Národního parku Dajti. Výchozí cestou vám může být lanovka Dajti Ekspres. K lanovce to z centra trvá asi půl hodinky autobusem linky L11, odkud dojdete během 10 minut ke spodní stanici lanovky. Za cestu tam a zpátky zaplatíte 1400 ALL a dá se dokonce platit i kartou. Cesta lanovkou trvá okolo 15 minut, protože ujedete neskutečných 4354 metrů, což jí činí jedničkou na Balkáně, a překonáte převýšení přes 1000 metrů. Lanovka jezdí každý den kromě úterý od 9:00 do 17:30.

Na vrcholu můžete obdivovat krajinu z 360° terasy, zahrát si minigolf, zabruslit a děti se mohou vyblbnout v lanovém parku, který je pro ty, kteří předloží lístek na lanovku, zdarma. Můžete se odtud také vydat na 1,5-2 hodiny dlouhou túru po červené turistické značce na vrchol Maja e Tujanit.

New Bazaar

Jako poslední doporučím čtvrť Pazar i Ri, hlavně její tržnici. Od té doby, co jí celou renovovali je tedy dost zaměřená na turisty. Musíte tu tedy počítat s trochu vyššími cenami. Ale pokud vám to nevadí, seženete tu od všeho něco. Ovoce, zeleninu, sýry, koření, násobí nebo třeba koberce. Pro ty, kterým se nechce utrácet je to stále celkem hezké, barevné místo, kde se vám bude hezky procházet.

Kromě toho můžete v okolních ulicích narazit na „rychlá občerstvení“, kterým se říká Zgara. My můžeme doporučit např. Zgara Korcare, kde můžete za pár korun vyzkoušet různé špízy, pljeskavicu, kofte a další masové pochutiny přímo z grilu.

MHD v Tiraně

V Tiraně je všechno tak blízko u sebe, že jsme dokázali většinu obejít pěšky. Navíc tomu dost přispívá fakt, že jsou všude podél ulic stromy, a tak je to i v parném létu příjemnější, než jezdit autobusem. Pokud ale budete chtít zajet někam dál, např. na lanovku Dajti Ekspres, budete už muset MHD využít.

Tiranu obsluhují pouze autobusy. Ty jezdí každý den od 6:00 do 23:00 a nemají žádný přesný jízdní řád. Funguje to tak, že přijdete na zastávku a čekáte, až něco přijede. Intervaly jsou mezi 3 až 10 minutami, ale samozřejmě se to liší dle toho, jak moc je centrum zrovna ucpané.

Mapu všech linek včetně zastávek najdete zde. V podstatě všechny linky vyjíždějí z Skanderbegova náměstí. Pro turisty nejdůležitější linky L11 (k lanovce) a linka na letiště odjíždějí z této zastávky.

Za jízdné zaplatíte při každé jízdě 40 ALL. Neexistuje nic jako celodenní nebo hodinová jízdenka. Platí se průvodčímu, který postupně prochází autobusem a není potřeba mít přesnou částku, v pohodě nám vždy vrátili i na větší bankovky.

Pokud chcete cestovat pohodlněji, více než stopování taxíku na ulici doporučujeme jednu z následujících aplikací: Up’s Taxi, VrapOn Taxi a Taxi.al. Fungují podobně jako UBER. Cenu za jízdu máte jasně danou už při rezervaci a nemusíte se bát, že vás někdo oškube. Nás třeba vyšla cesta přes celou Tiranu na nějakých 250 Kč. Po centru se dostanete klidně na cenu okolo 100 Kč.

Doprava z Tirany do okolí

Pokud pojedete z Tirany do okolních států, využijte autobusové nádraží „Stacioni Qendror i Linjave Nderkombetare“ na Google mapách také jako „Tirana International Bus Terminal“. Jízdenky si většinou koupíte hotově v jednom z okýnek cestovních kanceláří, případně v autobuse. Některé lze koupit i online např. na GetByBus. Doporučuji se zeptat na místě. Také doporučujeme mít s sebou i eura. Náš autobus do Černé Hory leky nebral. Připravte se také na to, že téměř všichni po vás budou chtít zaplatit něco málo i za uložení zavazadel do zavazadlového prostoru (1-2€).

Pozor, pokud pojedete Flixbusem např. do Skopje, může autobus odjíždět z jiného autobusového nádraží. Vše ale uvidíte v aplikaci.

Pokud si chcete zajet do jiného města v rámci Albánie, autobusová nádraží jsou dvě a musíte zvolit to správné podle směru, do kterých autobusy míří.

  • terminál jih-sever (Laç, Shkodër, Peshkopi, Durrës, Kukës, Krujë, Vlorë, Sarandë, Berat, Gjirokastër, Fier a další) je dostupný linkami L5 (L5A nebo L5B) městských autobusů
  • jihovýchodní terminál (Elbasan, Korçë, Gramsh, Leskovik a další) je dostupný linkami L8 a L9B městských autobusů
orientační jízdní řády autobusů odjíždějících z terminálu jihovýchod (listopad 2023)

Přečtěte si také naše tipy pro cestovatele po Albánii.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 komentářů