• Menu
  • Menu

Albánie dovolená: Zkušenosti, rady a tipy


Chystáte se do Albánie na dovolenou a jste plni otázek? Vzhledem k tomu, že Albánie není zcela běžnou turistickou destinací, může být těžké najít všechny potřebné odpovědi. Pokusíme se vám s tím trochu pomoci, abyste si užili bezstarostnou dovolenou, ať už míříte na pobřeží s krásnými bílými plážemi, nebo chcete objevovat nedotčenou přírodu albánských hor.

Jak se dostat do Albánie?

Do Albánie, konkrétně do hlavního města Tirana, se aktuálně dostanete z Prahy aerolinkami Ryanair a Wizzair. Vychází to na jeden let téměř každý den! Ceny se pohybují okolo 1500 Kč, ale často pořídíte i letenky za méně než 1000 Kč. Za podobné ceny se dostanete do Tirany také Wizzairem z Vídně.

Pokud míříte na jih do letovisek Saranda nebo Ksamil, vyjde vás lépe doletět na Korfu a odtud se svézt trajektem, který vás do Albánie sveze za 10 – 25 € v závislosti na sezóně a na tom, zda zvolíte rychlou loď (30 min) nebo pomalou (90 min). Tuto linku provozují 3 společnosti: Finikas LinesIonian Seaways a Joy Lines.

Kde se ubytovat v Albánii?

Pokud nemáte pobyt zařízený přes cestovku, není rozhodně problém zařídit si ubytování na vlastní pěst. Protože se v Albánii hojně staví, najdete mnoho moderních ubytovacích prostor. Na Bookingu či Airbnb naleznete mnoho nových apartmánů se špičkovým vybavením.

I přesto, že se jedná o kvalitní ubytovací prostory, určitě vás překvapí daleko nižší ceny, než jste zvyklí například z Itálie, Chorvatska apod.

Rozhodně si vždy přečtěte recenze daného ubytování. Doporučujeme si je seřadit od nejnovějších, protože se hodnocení může v průběhu času měnit a průměrná známka nemusí být vždy vypovídající.

Jestli jste si místo hotelového pokoje vybrali soukromé ubytování v apartmánu (i ty se dají sehnat přes booking), očekávejte, že budete s největší pravděpodobností platit hotově. Hostitelé berou místní měnu i Eura. Ty občas ještě raději. Doporučujeme se předem domluvit ve zprávách, jak bude platba probíhat. Nás na ubytování ve Shkoderu překvapilo, že po nás hostitel první den ani peníze nechtěl a řekl, že mu máme napsat až budeme chtít zaplatit.

 

Jak se pohybovat po Albánii?

Dostat se do Albánie je tedy hračka. Po zemi už to ale je větší dobrodružství. Přišlo nám, že většina lidí tu jezdí svým autem, dokonce se nám stalo, že ani místní nevěděli, kde je ve městě autobusové nádraží.

Pod pojmem autobusové nádraží si tedy představte obrovské parkoviště autobusů všech rozměrů a stáří, nikde ale žádná odjezdová tabule, jízdní řády apod. V menších městech pak zastávka označena cedulí autobusu, ale občas je poměrně složité jí najít. Na kratší vzdálenosti vás nejspíše sveze jen minivan (tzv. furgon), na větší vzdálenosti se svezete většinou klimatizovaným autobusem.

albánie dovolená
autobusové nádraží Tirana

Naše zkušenosti z cestování autobusem po Albánii

My jsme absolvovali po Albánii pár cest. V Tiraně jsme přišli na autobusové nádraží a hledali autobus dle cedule s názvem města, kam jsme měli namířeno. Poté jsme se zeptali řidiče v kolik jede a kolik stojí cesta. Fungovalo to tedy spíše na systému „jede se, až bude plný autobus„, ale dokázali to alespoň zhruba odhadnout. Můžete se také orientačně řídit touto webovou stránkou, která funguje jako Idos: https://travel.gjirafa.com/sq. Platí se poté až přímo za jízdy v autobuse. Mějte připravenou hotovost!

Autobusem z Albánie do okolních států

Pokud pokračujete dál mimo Albánii (v našem případě třeba do Černé Hory), doporučujeme u sebe mít i eura! Náš řidič totiž bral jen ty, protože k čemu by mu byly leky v Černé Hoře, že? Bohužel začal vybírat peníze až na hranicích, takže jste se o tom nedozvěděli ani dopředu. My jsme, kde se dalo, využívali online koupi dopředu přes GetByBus. Bohužel ale to, že si zaplatíte jízdenku dopředu neznamená, že se vejdete do autobusu (ale snad jsme jen neměli štěstí na přepravní společnost). Pozor také na to, že za uložení zavazadel do zavazadlového prostoru se platí peníze navíc.

Ostatní možnosti dopravy po Albánii

Využít můžete ale i taxislužby, kterých je tu opravdu hodně a budou vás dost lovit. Upřímně bych ale raději volila varianty UBERU, a to Up’s Taxi, VrapOn Taxi a Taxi.al, u kterých hned vidíte cenu, za kterou pojedete.

Vlaky v Albánii bohužel už nejezdí. Jediná trasa, která zůstala je z Durres do Kashar a i na té nyní nic nejezdí, prý z důvodu rekonstrukce.

Je Albánie bezpečná?

Albánie dříve nebyla považována za nejbezpečnější zemi. Časy se ale změnily a dnes vám tu nehrozí více nebezpečí, než v ostatních evropských městech. I tak byste měli dávat pozor na některé věci.

Pozor na potulné psy v Albánii

Za prvé nekrmte potulné psy. Podél cest je budete vídat celkem často, ale někteří bývají agresivní, takže není vhodné je krmit nebo před nimi ukazovat zbytky jídla, které třeba chcete vyhodit do koše. Na jednu z našich spolucestujících takhle jeden pes útočil, když jsme zastavili na benzínce a ona chtěla jen vyhodit pytlík od jídla do koše.

V Albánii dodržujte základní bezpečnostní pravidla

Stejně jako v ostatních velkých městech a letoviscích, i tady si dávejte pozor na kapsáře, lidi nabízející vám zájezdy na ulici, taxikáře a nenechte se natáhnout. Pokud chcete využít taxíky, doporučujeme raději zvolit aplikace Up’s Taxi, VrapOn Taxi a Taxi.al, kde dopředu víte cenu.

Další specifikum této země je bezpečnost na silnicích. Silnice byly v docela dobrém stavu, až mě to překvapilo, ale vozový park je různorodý a Albánci jsou na silnicích poměrně horké hlavy. V autobusech moc nečekejte fungující bezpečnostní pásy. Velmi často se autobus naplní tak, že lidi i stojí, a to i na dálkové cesty.

Pokud míříte do hor, ideálně se pohybujte ve skupině. V zemi není žádná horská služba a v horách nemusíte chytat všude signál. Pokud by se vám něco stalo, je obtížné a zdlouhavé sehnat pomoc. Takže buďte opatrní a mějte při sobě někoho, kdo vám kryje záda. Na hranicích s Kosovem se pohybujte pouze po cestách. V Albánii už by prý miny být neměly, ale nikdy nevíte a je lepší to moc nepokoušet.

Svojí cestu můžete zaznamenat i do českého systému DROZD. Kdyby se tu hrozilo jakékoliv nebezpečí, budete včas informovaní

vojenské bunkry na hranicích se Severní Makedonií

Co potřebuji za doklady pro vstup do Albánie?

Pro vstup do země vám stačí občanský průkaz, není potřeba cestovní pas. To stejné platí i pro ostatní balkánské státy. Pouze v Kosovu a Severní Makedonii si dejte pozor na to, že akceptují OP pouze s biometrickými údaji, jinak vyžadují cestovní pas. Upřímně nám cestování na občanku přijde jednodušší, pokud chcete projet celý Balkán kvůli tomu, že v Srbsku neradi vidí Kosovské razítko a naopak.

Domluvím se v Albánii anglicky?

V Albánii mluví (nepřekvapivě) albánsky. Bohužel tento jazyk není podobný ničemu, co jsme dřív slyšeli, a tak jsme byli dost ztracení. Naštěstí (tentokrát celkem překvapivě) se tu dokážete poměrně dobře domluvit i bez ní. Mladší generace a lidé ve službách umí anglicky v pohodě, starší generace a třeba soukromí pronajímatelé anglicky umí základní slovíčka, která jsou potřeba k tomu, aby se s vámi domluvili na tom nejdůležitějším. Pro případ určitě doporučujeme stáhnout albánštinu do Google Překladače a už se nemusíte bát vůbec ničeho.

Zde jsou základní slovíčka, které se vám mohou hodit. A ještě jedno upozornění: Kroucení hlavy znamená ANO, kývání NE.

  • Ano – Po
  • Ne – Jo
  • Dobrý den – Përshëndetje
  • Nashledanou – Mirupafshim
  • Prosím – Ju lutem
  • Děkuji – Faleminderit

Dá se v Albánii platit kartou? Kde seženu hotovost?

Asi nejvíce nás na Albánii překvapilo, jak málo se tu dá platit kartou, a to i v porovnání s ostatními balkánskými státy. Platit jsme zvládli v podstatě jen v zahraničních supermarketech, jako Spar. Věřím, že byste zaplatili i v lepších hotelech, my jsme ale byli ubytovaní přes Booking u soukromníků a ti karty nebrali (i přesto, že někteří měli na Bookingu uvedeno, že u nich lze platit kartou, takže na to také nespoléhejte).

Nezbyde vám tedy nic jiného, než si vybrat nebo směnit na albánské leky. Zrovna v Albánii se více vyplatí peníze směnit, než vybírat. Za každý výběr totiž zaplatíte cca 5 – 8 €! Nejmenší poplatky jsme našli u OPT bank, kde jsme vybírali za 500ALL (cca 5€). Pozor také na to, že bankomaty ve většině případů nejsou bezkontaktní a je potřeba mít fyzickou kartu.

Lepší je si tedy dovézt eura, případně dolary, a v Albánii je vyměnit. Směnárny jsme bohužel nevyzkoušeli, ale dočetli jsme se, že v okolí Tirany je nejlepší síť Iliria89. V zemi také docela hojně akceptují eura, alespoň na ubytkách s tím byli více než v pohodě.

albánské leky

Jaké jsou v Albánii ceny?

Albánie je z evropských destinací jednou z těch nejlevnějších. Přesto ale nebyla až tak levná, jak jsem očekávala.

Oproti zbytku Evropy je tu cenově velmi dostupné ubytování. Noc v soukromém apartmánu s kuchyňkou tu seženete i pod 1000 Kč za 2 osoby, samozřejmě dost záleží na sezóně. Pokud cestujete sami, palandu v hostelu seženete okolo 300 Kč na noc. Oproti Česku také ušetříte za vstupy do muzeí a za místní dopravu.

Jídlo ale bylo naopak téměř srovnatelné. Za oběd nebo večeři zaplatíte 150 – 200 Kč v restauraci nebo 70 – 100 Kč, pokud jsme šli do jídelny nebo fast foodu. Potraviny v supermarketu vyšly podobně jako u nás v ČR. Navíc supermarkety mají dost omezený výběr a spíše nabízí balené zahraniční potraviny. Pokud chcete čerstvé maso, sýry nebo zeleninu, musíte jít na trhy nebo do menších specializovaných prodejen.

Kde v Albánii pořídit SIM kartu?

Pokud budete chtít v Albánii zůstat online, pořiďte si místní SIM kartu nebo eSIM, abyste neutráceli spoustu peněz za roaming. Odtud totiž nedatujete za stejné peníze jako v Česku.

Místní SIM kartu si můžete pořídit od třech operátorů: Vodafone, One a ALB Telecom. Takový standard na dvoutýdenní dovolenou vás vyjde okolo 15 €, samozřejmě záleží na tom, kolik dat potřebujete, zda chcete i volné minuty volání apod.

Pokud se vám nechce shánět místní SIM karta a váš telefon podporuje eSIM, můžete koupit tu. Docela dobrou nabídku má Airalo. My jsme ale kupovali u MobiMatteru, protože nabízí jednu eSIM pro všechny balkánské země naráz, což se nám hodilo.

Využijte naši slevu US$3 na první nákup eSIM od Airalo s kódem KATERI4806.

Albánie dovolená: Jaké zvolit cestovní pojištění?

Jelikož Albánie není ani v EU, ani v EHP, neplatí vám tady vůbec průkaz pojištěnce! I přesto, že je to poměrně levná země doporučujeme si před odjezdem zřídit cestovní pojištění.

My máme velmi dobré zkušenosti s AXA excelent, která nám už zaplatila léčebné výlohy v Thajsku i zpoždění letu z Itálie, a to poměrně rychle a bezbolestně. 🙂 V druhém případě nám to dokonce zaplatilo celý prodloužený víkend.

Kdy se do Albánie vydat?

Turistická sezóna je tu cca od června do srpna. Očekávat můžete teploty přes 30°C, hodně lidí na plážích a vyšší ceny ubytování. Stále to bude ale lepší, než Chorvatsko touto dobou.

Nejlepší doba, kdy Albánii navštívit je podle mě těsně před a těsně po turistické sezóně. V září se ještě teploty pohybují okolo 30°C, ale lidí je tu o poznání méně. V květnu a říjnu očekávejte teploty okolo 20-25°C.

V zimě je ideální doba na návštěvu pro ty, co si chtějí zalyžovat. Pro turisty to ale moc vhodná doba není. V horách je uzavřena spousta cest. Teplota se pohybuje okolo 10°C, takže na koupání to taky úplně není. A co považuji za nejhorší je omezení veřejné dopravy (nejezdí některé spoje, nebo jsou výrazně pokráceny) a uzavření nebo omezení otevírací doby třeba jen na víkendy na některých památkách. Pokud tedy nechcete dovolenou trávit jen v Tiraně, vyžaduje to více plánování, více obětování a ideálně půjčení auta.

Jak se v Albánii oblékat?

Přestože většina obyvatel Albánie jsou muslimové, nemusíte zde chodit oblečeni jinak, než ve zbytku Evropy. Problém nejsou ani kraťasy ve městě, ani bikiny na pláž. Jediné, kde se musíte vhodně obléci, jsou náboženská místa. Do mešit budete muset mít zakrytá kolena a ramena, ženy si navíc budou muset zakrýt hlavu šátkem.

Jak je to v Albánii s pitnou vodou?

Tak na tuhle otázku nemáme finální odpověď. Někteří tvrdí, že ano, někteří, že ne. Někteří místní nevěří vládě, takže raději pijí vodu balenou. Někteří to neřeší. My jsme ve většině případů raději kupovali balenou, ale na čištění zubů nebo vaření jsme to vůbec neřešili a byli jsme v pohodě.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář