Hlavní město Severní Makedonie není první místo, co vám přijde na mysl, když přemýšlíte, kam vyrazit na dovolenou. My měli Skopje jako druhou zastávku našeho balkánského tripu. A i když naše cesty mířili spíše do Ohridu a Tirany, dokázali jsme si najít místa, která rozhodně stojí na návštěvu. Tak se pojďme ponořit do našich tipů.
Jak se dostat do Skopje
Nejdřív se podíváme na to, jak se do Skopje vůbec dostat. Překvapivě to není tak složité, i když my si to tak udělali. Letěli jsme z Vídně do srbského města Niš a odtud přímým autobusem. Díky hraniční kontrole měl bus přes hodinu zpoždění. S tím musíte všude na Balkáně počítat.
Nejjednodušší to máte letadlem. Přímé lety vypravuje letiště v Bratislavě a Norimberku. Z Bratislavy to bývá často opravdu pěkný lowcost. Zpáteční letenka vás může vyjít s troškou štěstí i na 500 Kč. Navíc létá 4x týdně. Letenky hledejte u Wizzairu. Jak najít nejlevnější letenky naleznete u nás v článku.
Dá se podniknout i zajímavý trip Skopje – Ohrid – Tirana, či naopak. Plusem je, že z Tirany to létá přímo do Prahy.
Oblíbený je rovněž balkánský roadtrip autem. Do Skopje to z Prahy trvá 13 hodin, ale určitě vymyslíte spoustu zastávek se zajímavou trasou třeba na celý týden.
Kde se ve Skopje ubytovat
Jak jsem psal výše, tak s dopravou to občas může být na delší dobu. Pokud neletíte přímo do Skopje a máte tam příjezd pozemní dopravou ve večerních hodinách, dejte si nějakou rezervu na check-in. Případně se zeptejte hostitele, jestli nebude vadit, že přijedete později. Většinou to nebude problém.
Vybavení očekávejte spíše starší, ale dobře udržované. Samozřejmě záleží na tom, kolik za ubytování utratíte. Určitě doporučujeme číst nejnovější hodnocení.
My jsme si vybrali podle fotek a tehdy i hodnocení 8,4 (aktuálně 7,0) Aloha Luxury Apartments. Lokalita byla klidná a relativně kousek od centra. Venku příjemný a čistý bazének. Ale vybavení už pokulhávalo. Bylo vidět, že vše je dobře nafocené a taky to budou starší fotky. Za cenu 1 300 Kč na noc pro dva bychom při další cestě určitě vyzkoušeli něco jiného.
Například Casa Central Apartments Skopje, který má aktuálně 9,6 a vypadá to na nově vybavený byt. Případně třeba Skopje Luxury Apartments s hodnocení 9,1. Oboje za podobnou cenu kolem 1 300 Kč pro dva na noc.
Můžete si však ještě trošku připlatit a kolem cen 2 000 Kč až 3 500 Kč za noc pro dva můžete být v luxusnějších hotelech jako třeba DoubleTree By Hilton Skopje. Nebo například Hotel Macedonia Square nacházející se přímo v úplném centru města.
Co vidět a dělat ve Skopje
Hlavní město Severní Makedonie se může pochlubit bohatou historií. Místo bylo osídleno už před 6 tisíci lety. Aktuálně v něm žije přes půl milionu obyvatel. Rozhodně se tady nebudete nudit. Hlavní památky se nacházejí v centru města a v pohodě je projdete pěšky během jednoho dne. Jestli se budete chtít vydat na horu k Millenium Cross nechte si na tento výlet alespoň půl dne, i když pojedete busem a lanovkou.
Na následujících řádcích najdete památky, jak jsme je my postupně prošli pěšky během dne. Můžete to tak brát jako nápad na denní itinerář pro Skopje.
Dům Matky Terezy
První zastávku můžete udělat kousek od rušné ulice, kam můžete dojet typickým dvoupatrovým autobusem. Nenápadný domeček, který se sem na první pohled úplně nehodí. Má však velký historický význam. Bydlela v něm Matka Tereza. Najdete tu i její sochu.
Vstup dovnitř je zdarma. Návštěvnické hodiny si ověřte zde. Uvnitř najdete kapličku, světničku s jídelnou a postelí a především galerii, kde uvidíte fotografie ze starého Skopje, ale i život mapující Matku Terezu.
Makedonská brána
Následně můžete zpět k rušné ulici, kde se nachází Makedonská brána. Určitě vám připomene různé Vítězné oblouky (Paříž, Barcelona, Bukurešť a mnoho dalších). Nedá se na něj však vylézt.
Byl postaven ke 20 letům makedonské nezávislosti a dokončen byl v roce 2012. Můžete to brát jako takovou bránu na hlavní náměstí.
Náměstí Makedonie
Jen pár kroků od brány jste na centrálním náměstí nejen hlavního města, ale celé země. Nachází se u něj Kamenný most a především velká socha Alexandra III. Makedonského.
Kamenný most
Jedná se o historický most přes řeku Vardar spojující starou a novou část Skopje. Most pochází z 6. století a je jedním z nejznámějších symbolů města. Jsou z něj pěkné fotky na Náměstí Makedonie.
Most Civilizace
Z Kamenného mostu máte na dohled i modernější počin. Říká se mu i Most umění, pokud tedy holdujete sochám, určitě si ho projděte. Je zdobený sochami významných makedonských a světových osobností. Hned u něj sídlí Muzeum archeologie.
Muzeum makedonského boje
Hned vedle se nachází velká budova, které je věnováno dějinám Makedonie a jejímu boji za nezávislost. Expozice zahrnují dokumenty a artefakty zachycující klíčové momenty makedonské historie.
Starý bazar
Pokud se od Kamenného mostu vydáte dále, uvidíte za pár vteřin fontánu se sochou Filipa II. Makedonského. Odtud už jen přejdete několikaproudou silnici a ocitnete se v jiném světě – ve čtvrti Starý bazar.
Jedná se o starou obchodní a tržní čtvrť. Jak už název napovídá, najdete tu nespočet obchůdků různých druhů a k tomu i pořád fungující tržnici s čerstvými potravinami.
Mustafa Paša
Ve Starém bazaru najdete i tuto historickou mešitu z roku 1492. Jedná se o krásně dochovanou stavu z dob osmanské říše. Rozhodně stojí za vaši pozornost.
Pevnost Skopje
Od mešity a celkově Starého bazaru už je to co by kamenem dohodil k dominantně historického centra. Z venku působí opravdu majestátně. Proto hodně překvapí, když dojdete k bráně, kde akorát sedí pán s provizorní ledničkou a prodává pár chlazených nápojů. Krom menšího parkoviště, kde s tlačí autobusy s turisty, tu nenajdete žádné zázemí.
Nikde ani památky po někom, kdo by vybíral vstupné. Ani tu není pro tyto účely nic postaveného. Prostě jen projdete brankou jako do parku. Bohužel toto má za následek, že uvnitř není pevnost moc udržovaná. Válí se tu odpadky a místo bude asi oblíbené na večerní alkoholické dýchánky. Některé přístupy k vyhlídkám jsou zarostlé a téměř nepřístupné.
Jednalo by se opravdu o super místo, čehož je dokladem, že si tu pár fotil svatební fotky. Když je šikovný fotograf, tak se dá opravdu kouzlit. Jsou odtud rovněž pěkné výhledy na město i na okolní kopce. Místo by si zasloužilo více péče. Věřím, že se město brzy chopí této příležitosti. Na druhou stranu – i takto opuštěné to mělo své kouzlo.
Makedonský kostel sv. Klementa z Ohridu
Jeden z nejvýznamnějších pravoslavných kostelů v zemi. Jako mnoho z nich je zasvěcen sv. Klimentu z Ohridu. Pro nás byl zajímavý i architektonicky a tudíž určitě stojí za návštěvu. Vstup je zdarma, tak proč se se tu nestavit.
Brutalistické stavby
Skopje je známé svou unikátní sbírkou brutalistických staveb, které byly postaveny po ničivém zemětřesení v roce 1963. Mezi nejznámější patří univerzitní knihovna a budova Telekomu, které představují významný příklad tohoto architektonického stylu.
Kříž milénia
Jedná se o dominantu čnící nad městem, tudíž máte mnoho šancí ji vidět i ze zdola. Rozhodně však stojí udělat si výlet až nahoru. Čeká vás pěkná cesta a trošku bizáru. Navíc je to skoro zadarmo. Z hlavního nádraží se svezete doubledeckerem číslo 13 zdarma až k lanovce. Ta je relativně nová, ale cenově asi nejlevnější, kterou jsme kdy jeli. Vyšla na
Samotný kříž byl postaven k oslavě 2 000 let křesťanství v Makedonii a měří 66 metrů. Stojí na hoře Vodno, odkud je krásný výhled na město, ale i na okolní hory. Jedná se rovněž o oblíbené místo pro pikniky a další procházky. Společnost vám dělají krávy a kozy.
Hned u kříže je ještě monstrózní stavba hotelu, který však nefunguje a ani se tam nic neděje. V útrobách najdete jeden krámek o občerstvením a to je vše.
Výlety ze Skopje
Jestli vás Skopje omrzí, můžete se vydat za jeho hranice. V celé zemi je toho hodně co podniknout a některé aktivity najdete relativně kousek od města. Může z toho být pěkný jednodenní výlet.
Kaňon Matka
Asi nejpopulárnější výlet, protože se nachází opravdu co by kamenem dohodil z města. Z centra (či autobusového nádraží pro MHD) se ke kaňonu dostanete cca za 30 minut autobusem číslo 60. My si kupovali celodenní jízdenku za 120 MKD (cca 45 Kč). Poté budete ještě muset cca 20 minut šlapat až k přehradě, která drží většinu vody v kaňonu.
Vybrat si můžete z různých aktivit. Nejpopulárnější je cesta lodičkou do jeskyně s průvodcem. My jsme na této cestě chytli polský zájezd seniorů, tudíž jsme měli postaráno i o kulturní vložku. Každopádně to stojí za těch 500 MKD (cca 200 Kč).
Kaňonem se můžete vydat podél vody i pěšky. Určitě doporučujeme sportovní obuv a dávat si pozor. Cestičky jsou občas úzké a není tam zábradlí. A kde zábradlí bylo, tak už v hodně špatném stavu.
Půjčit si také můžete kajak, či malé lodičky bez motoru.
Tetovo
Národní park Mavrovo
Ohrid
Město u stejnojmenného jezera určitě znáte a pokud ne, můžete si přečíst náš článek, co tam dělat a jak se tam dostat. Cesta autem trvá cca 2,5 hodiny a busem ještě o něco déle. I tak se to díky častým spojům dá stihnout za jeden. My však určitě doporučujeme v Ohridu pobýt o něco déle, protože nabízí mnoho skvělých aktivit.
Kam zajít ve Skopje na jídlo
Balkánská kuchyně je rozmanitá a velice chutná. Severní Makedonie není výjimkou. My si hodně oblíbili různé malé pekárničky, kde jsme si vždy koupili něco dobré k snídani, či svačině. Chutné pečivo, které často uvnitř ukrývá sladkou, či slanou náplň.
Pokud chcete na oběd, či večeři, tak by vaše kroky měly mířit směr Starý bazar. Kromě příjemné atmosféry tam najdete i spoustu tradičních restaurací. My jsme dobře najedli v Snoshti Minav Restaurant.
Jestli hledáte uvolněnější atmosféru, tak vyrazte do Crash baru . Krom místních piv (i z minipivovaru) si můžete dát dobré drinky a i něco k snědku.
Pro mlsné jazýčky doporučujeme ve Starém bazaru Baklava Nexho, kde jsme si dali 3 kousky v přepočtu za 30 Kč. A moc jsme si pochutnali.
Jak se ve Skopje dopravovat
Ve městě se dá relativně dobře pohybovat pěšky a my toho hojně využívali. V centru to vlastně ani jinak nejde. Záleží už jen, jak daleko od něj máte ubytování, kdy může svezení přijít vhod.
MHD určitě využijete do kaňonu Matka a k lanovce na Kříž Milénia.
Kdykoli se to hodí, můžete využít autobus zdarma číslo . Ten jezdí od hlavního autobusového nádraží až lanovce a projíždí i částečně centrem.
V ostatních případech můžete využít celkem levnou MHD. Lístek koupíte u řidiče, případně v prodejnách/automatech JSP Skopje (my kupovali na autobusáku pro MHD). Rovněž můžete vyzkoušet aplikaci Skopska, kde se registrujete svým telefonním číslem. My si toto bohužel nevyzkoušeli, protože nám nepřišel potvrzovací kód a dál jsem se v appce nedostali.
Ceny:
- lístek na jednu cestu – 50 MKD
- 24 hodin – 120 MKD
- 7 dní – 500 MKD (platí i na lanovku ke Kříži milénia)
Doprava z a na letiště
Nejjednodušeji se z letiště dostanete shuttle busem, který vyjde na 199 MKD. Jízdní řády jsou nastavené na přílety a odlety jednotlivých spojů. Bus vás sveze až do centra. Více informací najdete zde.
Zanechte komentář