• Menu
  • Menu

Ohrid: 15+ věcí co vidět v perle 🦪 Sev. Makedonie

Město Ohrid patří mezi perly Severní Makedonie a to doslova. Ve stejnojmenném jezeře totiž můžete vylovit skutečné perly. Tedy ne tak úplně. Jedná se o upravené šupiny místních vzácných pstruhů. Až na tohle tu však zažijete nefalšovanou pohodu a určitě si místo oblíbíte. V následujících řádcích vám ukážeme, co vše se dá Ohridu vidět, dělat a zažít.

ohrid
výhled na jezero

Jak se dostat do Ohridu

Ohrid se nachází v jižním cípu Severní Makedonie a pravděpodobně byste tu nečekali letiště. Opak je pravdou. Do Ohridu se dá pohodlně doletět třeba z Vídně. Pokud budete mít štěstí, můžete ukořistit letenky už od 500 Kč.

Dojet do Ohridu můžete i autobusem ze Skopje. Tam se pro změnu léta levně z Bratislavy. Jízdenky koupíte v pohodě u přepážky na hlavním autobusovém nádraží za zhruba 340 Kč. V Ohridu poté budete vysazeni na menším, ale pohodlném autobusáku. Občas se může stát, že vás řidič vyšoupne ven dřív. Není se čeho bát. Město je relativně malé a všude se dostanete pěšky.

Třetí možností je vyrazit z Albánie. Přímý autobus jezdí z Tirany, kam doletíte i z Prahy. Za jízdenku pak zaplatíte okolo 300 – 400 Kč. Tato jízda může být trošku punk. Doporučujeme si přečíst naše doporučení pro dovolenou v Albánii.

Všechny možnosti se dají různě kombinovat a pokud máte třeba týden dovolené, můžete to vzít z Tirany přes Ohrid do Skopje, nebo naopak.

Kde se v Ohridu ubytovat

Protože se jedná o oblíbenou dovolenkovou destinaci, doporučujeme s výběrem moc neotálet, pokud se sem chystáte přes léto. Mimo sezónu naopak seženete dobré ubytování i pár dní před příjezdem.

Kousek od všech památek najdete Casa Germanoff a to už od 900 Kč pro dva. A jestli se vám poštěstí, budete mít pokoj s výhledem na jezero.

My bydleli ve Villa Dudan Lake View a i když vybavení mohlo být novější, byli jsme spokojeni. K jezeru to bylo 100 metrů, krásná terasa s posezením a příjemná hostitelka.

ohrid
výhled z terasy Villa Dudan

Trošku větší luxus, ale pořád za cca 1 200 Kč pro dva si dopřejete v Apartment Ain Naum, který poskytuje i parádní výhled.

Rozhodně je z čeho vybírat a vzhledem ke konkurenci byste měli narazit na kvalitní ubytování.

Co vidět v Ohridu – kostely a kláštery

Ohrid v minulosti patřil za duchovní centrum a svou minulost dává najevo i v současnosti. Kostelů zde najdete opravdu mnoho a to i těch malinkých, kterých si možná ani nevšimnete. Ve výčtu vám představíme ty nejznámější.

Kostel sv. Jovan Kaneo

Kostel sv. Jovan Kaneo je ultimátní instaplace, nejikoničtější a nejfotografovanější místo v Ohridu a vlastně i celé Severní Makedonii. Stojí na skalnatém výběžku nad břehem Ohridského jezera, nabízí dechberoucí výhledy na okolní krajinu. Tento pravoslavný kostel byl postaven ve 14. století a je ideálním místem pro milovníky historie a fotografie.

Doporučujeme si vzít něco dobrého ke svačině, vyjít kousek nad kostel a vychutnávat si dobré jídlo při západu slunce.

Pokud se budete chtít podívat dovnitř kostela, zaplatíte 100 MKD.

ohrid
Ohrid kostel sv. Jovana Kaneo

Kostel sv. Sofie

Kostel sv. Sofie je historický skvost města Ohrid a jedno z nejvýznamnějších náboženských staveb v Severní Makedonii. Tento kostel, který pochází z 11. století a patří mezi nejstarší na Balkáně. Je známý svými impozantními freskami, které pokrývají jeho vnitřní stěny. Tyto fresky jsou považovány za jedny z nejlépe zachovalých příkladů byzantského umění v regionu.

Kostel sv. Bogorodice Perivlepta

Kostel sv. Bogorodice Perivlepta je dalším důležitým náboženským místem v Ohridu. Kromě zrestaurovaných fresek (v roce 2017) si můžete opět užívat krásný výhled na město a jezero.

ohrid
Ohrid kostel sv. Bogorodice Perivlepta

Klášter svatého Nauma

Klášter sv. Nauma, ležící blízko hranice s Albánií na břehu Ohridského jezera, je jedním z nejmalebnějších míst v oblasti. Založený v 9. století svatým Naumem, který následoval učení Cyrila a Metoděje. Po zničení byl znovu postaven v 16. století.

Jedná se o oblíbený cíl při projížďce lodí. Plavba ke klášteru zabere cca 45 minut.

Plaošnik a klášter sv. Klimenta Ochridského

Plaošnik, archeologické naleziště s pozůstatky raně křesťanské baziliky, je klíčovým místem pro pochopení historie a náboženského vývoje v Ohridu a vlastně celé Makedonie. Stojí tu klášter sv. Klimenta a Pantelejmona. Mělo by se jednat o místo, kde působili první žáci Cyrila a Metoděje. Učili se zde novému písmu – hlaholici.

Tento komplex patří do světového dědictví UNESCO.

Vstup je zdarma. Jestli si chcete projít archeologické naleziště, zaplatíte 100 MKD.,

ohrid
Plaošnik

Co vidět v Ohridu – něco dalšího z historie

Samuelova pevnost

Samuelova pevnost, dominující nad městem Ohrid, je historickým symbolem odvahy a síly. Tato pevnost, postavená na základech starověkého opevnění, byla významně rozšířena bulharským carem Samuelem na konci 10. a začátku 11. století. V tu dobu se Ohrid stal hlavním městem První bulharské říše.

Nabízí nádherný výhled na Ohridské jezero a okolní hory, což z ní činí oblíbené místo pro návštěvníky. Navíc je relativně nově zrekonstruovaná.

Otevřeno má každý den kromě pondělí od 9 do 16:30. Vstupné vyjde na 120 MKD a dá se dokonce platit i kartou.

ohrid samuelova pevnost
Ohrid Samuelova pevnost

Starý bazar

Pokud chcete na místo v Ohridu, kde to žije, zajděte do Starého bazaru. Jedná se v podstatě o dlouhou ulici, které lemují starší, ale už i novější budovy, kde sídlí obchody prodávají tradiční suvenýry. Najdete tu však i klasické obchody s potravinami, smíšeným zbožím, oblečením, šperky apod.

Najdete tu však třeba i casino vedle mešity, spoustu restaurací a stánků s rychlým občerstvením. Za projití určitě stojí, ale nečekejte nic úchvatného. Za nás je určitě lepší projít se v pěkných uličkách po cestě z pevnosti.

ohrid
procházka historickým centrem

Amfiteátr

Antické divadlo může možná ujít vaší pozornosti, protože k němu neproudí davy turistů. Aspoň mi ho zažili úplně bez lidí a našli ho tak lehce náhodou při procházce z pevnosti. A to se do něj neplatí vstupné. To však neplatí, pokud se zde koná nějaká akce jako například Ohrid summer festival. V tu dobu dokáže amfiteátr pojmout tisíce diváků. Stává se tak místem kulturních akcí a festivalů, přičemž slouží jako most mezi minulostí a současností.

ohrid
Amfiteátr Ohrid

Bay of Bones

Bay of Bones je ojedinělým prehistorickým vodním muzeem a archeologickým parkem, který znovu vytváří podobu pravěké osady na kůlech nad bahnitým pobřežím ohridského jezera. Areál vznikl roce 2008 na místech, kde byla nalezena vesnice z roku cca 1 000 př. n. letopočtem. Toto místo poskytuje jedinečný vhled do života lidí, kteří obývali tuto oblast před tisíci lety, a je zajímavým spojením historie, archeologie a přírodní krásy.

ohrid

Kromě toho na pevnině nad zátokou můžete navštívit i staré římské opevnění.

Na toto místo se vyráží lodí a můžete to spojit s návštěvou kláštera sv. Nauma.

Jezero Ohrid

Co si však budeme povídat, hlavním tahákem se stává jezero a to především v letních měsících. Můžete strávit spoustu času jen pozorováním krajiny, procházkami kolem něj a dokonce se v něm můžete i vykoupat. I proto se mu přezdívá makedonské moře.

Procházka po promenádě

Od Starého bazaru vlevo směrem k jezeru se táhne dlouhá promenáda, která vyzývá k procházkám u jezera. Můžete si sednout na některé z laviček a vychutnávat výhled na jezero.

Přibližně uprostřed narazíte na molo, které vyzývá k vytvoření dalších nádherných fotek. Doporučit můžeme zejména západ slunce.

ohrid
Ohrid promenáda

Procházka po mole nad vodou

Vydáte-li se ze Starého bazaru u jezera vpravo, držte se v uličkách co nejvíce k jezeru a směřujte k ulici Ilindenska nebo Ohrid Boardwalk. Dojdete ke krátké, ale velmi pěkné dřevěné stezce, kdy kousek chodíte nad vodou.

Pokud půjdete stále dále, můžete dojít až ke kostelu Jovana Kaneo. Jen čekejte lehký výstup a že se v uličkách a cestičkách budete trošku ztrácet, ale nakonec to určitě najdete.

ohrid
jezero Ohrid a molo

Výlet lodí

Oblíbenou činností je vyjížďka lodí po jezeru. Jak už bylo zmíněno výše, většinou se jedná o výlety k Bay of Bones a klášteru sv. Nauma.

Možností máte samozřejmě více. Můžete vyrazit na projížďku menším motorovým člunem jen tak po jezeře. Půjčit si můžete malou plachetnici. A poslední dobou se oblíbenou kratochvílí turistů stává paddleboarding nebo jízda na kajaku.

Ceny zpravidla vyjdou od 500 Kč a zvyšují se úměrné délce výletu, či zábavy. Ceny se mohou různě lišit (i podle ročního období) a nejpřesněji vše zjistíte až přímo na místě.

Koupání

Nebylo by to pořádné jezero, kdyby se v něm člověk nemohl vykoupat. Očekávejte spíše menší kamenité pláže. A většinou lehce mimo město.

Nejvíce v blízkosti centra a památek se nachází pláž Saraiste. Malá kamenitá pláž s pár lehátky. Vyjíždí odtud malé lodičky, které jsou na betonovém plácku.

Pláž Kaneo se nachází pod skálou, kde majestátně stojí slavný kostelík. Rovněž zde mají hodně malých lodiček, pár lehátek. I tak je mezi lidmi velmi oblíbená pro svoji polohu a čistou vodu.

Z druhé strany města za končící promenádou najdete několik pláží. Tyto jsme nenavštívili, tak nemůžeme úplně posuzovat. Hned ta první Voena plazha nemá moc dobré hodnocení, protože je tam kalnější voda a bahnitější prostředí. Zkuste se však projít ještě dál po břehu jezera. Měli byste narazit na místo, kde se vám bude líbit.

ohrid
jezero Ohrid

Další možnosti mimo Ohrid

Pokud jedete autem, můžete si udělat jednodenní výlet do albánské Tirany, či do hlavního města Severní Makedonie – Skopje. Některé společnosti dělají i zájezdy. Teoreticky se může poštěstit najít i místní autobus, který vyráží ráno a vrací se k večeru.

V Ohridu si určitě všimnete hor v pozadí. Jedná se o národní park Galičice, kde si můžete užít nějakou pěknou túru. Přímo z města se můžete vydat k nejbližším kopcům. Výlez na Visok Vrv vám může zabrat cca 4 hodiny. Ale stačit vám může cesta k místu, odkud vzlétají sportovci paraglidingu. Nebo dojděte jen do vesničky Velestovo. Odtud je také nádherný výhled a navíc si ho můžete užívat z terasy restaurace.

Víno v Ohridu

A na závěr si nalijeme čistého vína. 😀 Celá země a především okolí Ohridu je známé nejen jezer, ale i vínem. Setkáte se v Ohridu s mnoha sklípky a vinárnami. Určitě doporučujeme se v některém krámku stavit. My vínu moc neholdujeme, ale i tak nás malá vinárnička v uličkách města nalákala. Přímo ze sudu nám dali dvojdecku vína, sedli jsme si venku ke stolečku a užívali si okolí.

Krom toho jsme ochutnali i další oblíbený nápoj – rakiji. I tu vám často ve vinárně nabídnou a rovněž můžeme doporučit.

My jsme byli ve Patche Wine Shop, která aktuálně hlásí „dočasně uzavřeno“. Věříme, že se jedná jen o zimu a na jaře opět otevřou. Každopádně v okolí najdete i dostatek jiných možností.

Jak se po Ohridu pohybovat?

V podstatě všude se dostanete pěšky. My jsme šli z autobusového nádraží cca 20 minut až k našemu ubytování u jezera. Jezdí tu sice MHD, ale spíš pro místní mimo centrum.

Jak se dostat do Ohridu?

Letecky třeba z Vídně přímo do Ohridu. Případně autobusem z Tirany nebo Skopje.

Na jak dlouho jet do Ohridu?

V zásadě stačí dva dny. První si projdete veškeré památky jako je Samuelova pevnost, kostely, Starý bazar apod. Druhý můžete využít na plavbu lodí do Bay of Bones a kláštera sv. Nauma. Strávit se tu však dá i třeba týden pohodové dovolené nudit se nebudete.

Kdy jet do Ohridu?

Počasí v Ohridu je ideální zejména od května do září, kdy teploty překračují 20 stupňů, ale dosahují až 30 stupňů. Pokud se nechcete koupat, můžete vyrazit v podstatě kdykoli.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *