• Menu
  • Menu

Poloostrov Hel: Tip na dovolenou u polského Baltu

Chystáte se na dovolenou k polskému Baltu? Poloostrov Hel je ideálním místem, a to nejen kvůli krásným plážím a čisté přírodě, ale i díky široké škále aktivit a zajímavostí. Kromě koupání a opalování můžete nakouknout pod pokličku rybářské i vojenské historii poloostrova díky skvělým muzeím, nebo si užít jízdu na kole po cyklostezkách vedoucích skrz lesoparky.

poloostrov hel polsko

Počasí a teplota moře na Helu

Polský Balt je destinace jako dělaná pro ty, kteří jsou ať už kvůli dětem nebo práci, vázáni na dovolenu přes letní prázdniny. Jen v červenci a srpnu je totiž voda dostatečně teplá na to, aby se v ní mohl koupat v podstatě každý. Na přelomu těchto měsíců mívá kolem 20°C. My jsme se k Baltu jeli podívat na začátku července přes svátky, kdy teprve začínala sezóna a přes lehký počáteční šok se ve vodě koupat už dalo. 😊

Výhodou pro některé může být i teplota vzduchu, která je o maličko nižší, než v Česku. Takže je tu přes den dostatečně příjemně na turistiku nebo projížďku na kole.

Aktuální podmínky si můžete zkontrolovat zde: https://cz.seatemperatu.re/evropa/polsko/.

Doprava na poloostrov Hel

Na Hel se dá přes léto dostat z Bohumína přímým vlakem. Celoročně létá také Ryanair z Prahy. Všechny způsoby dopravy jsme detailně shrnuli v předchozím článku: Nejlepší cesta k Baltu.

Koukneme se ale na místní dopravu. Jelikož je Hel jen úzký kus země v moři a je tu jen jedna hlavní silnice přes celý poloostrov, nezřídka tu narazíte na kolony. Proto pokud nejste ubytovaní přímo na Helu, doporučujeme se sem dostat vlakem, přívozem, či na kole.

polsko hel

Vlak na Hel

Z Gdaňsku se na poloostrov Hel dostanete pohodlně vlakem, který jezdí každou hodinu, někdy i častěji. Cesta trvá přibližně dvě hodiny. Některé vlaky jsou přímé, ale občas je nutné přestoupit v Gdyni. Cena jednosměrné jízdenky je 22,5 PLN. Jízdenky můžete koupit na nádraží v automatu, ale s blížícím se časem odjezdu se u nich tvoří fronty, takže je lepší si je zakoupit online na jedné z těchto stránek:

Trajekt na Hel

Cesta trajektem je sice dražší, ale nabízí krásné výhledy na pobřeží. Trajekty společnosti Żegluga Gdańska vyplouvají z Gdaňsku, Gdynie a Sopotu dvakrát až třikrát denně. Cena za plavbu z Gdaňsku na Hel je 95 PLN za jednosměrný lístek a 155 PLN za zpáteční. Plavba do Gdynie je o něco levnější. Pro aktuální jízdní řády, ceny a mapu nástupních míst navštivte stránky Żegluga Gdańska.

Půjčení kola

Sever Polska je rájem pro milovníky cyklistiky. Celým poloostrovem se vine cyklostezka, která většinu trasy vede krásným lesoparkem. Pokud si nepřivezete vlastní kolo, můžete využít místní půjčovny. Skvělou volbou je například půjčovna Ottobike, která má pobočky ve Władysławowo, Jastarni i Helu. Ceny začínají na 50 PLN za normální kolo a 140 PLN za elektro na den. Při půjčení kola na více dní jsou k dispozici i další slevy.

Ubytování

Na Helu najdete ubytování převážně v apartmánech v menších vilkách nebo v kempech. Ubytování přímo na Helu je však poměrně drahé. Lepší ceny a výběr najdete v oblasti kolem Jastarni nebo Juraty. Největší výběr a nejlepší ceny pak nabízí Władysławowo, odkud se snadno dostanete jak do Helu, tak do Gdaňsku.

Hel, Polsko: zajímavá místa

Většina z vás na Hel pojede asi hlavně kvůli koupání a opalování na pláži. Pokud ale hledáte něco, čím byste sebe či děti mohli zabavit, když se zrovna koupat nechcete, máme pro vás několik zajímavých tipů.

Pláže

Pláže na poloostrově Hel se pyšní čistým pískem a pozvolným vstupem do moře (pozor ale na okolí větrolamů), což je ideální pro rodiny s dětmi. Okolní příroda, zejména lesoparky a duny, ještě přidává k oblíbenosti těchto pláží. Nevýhodou je za nás nedostatek služeb, jako jsou převlékárny a sprchy. Baltské moře ale není tak slané, takže se to dá přežít. 😊 Toalety jsou často jen za poplatek 5 PLN v hotovosti.

Nejoblíbenějšími plážemi jsou městská pláž v Helu a také pláže ve Władysławowo, které ale bývají přeplněné a komerčnější. Pokud chcete trochu více nedotčené přírody a pláže jen pro sebe, musíte si zajít pár set metrů směrem od center měst. Klidnější bývají i pláže v Juratě a Kuźnici, kam se dá dostat pohodlně vlakem nebo na kole.

hel polsko

Fokárium a tuleni

Asi největším lákadlem na Helu je fokárium, tedy záchranná stanice pro tuleně. Návštěvnost tomu odpovídá a často se tu tvoří fronty na vstup, hlavně v době krmení tuleňů, které probíhá v 11:00, 12:30, 14:00 a 15:30. Pokud chcete vidět krmení, doporučuji přijít alespoň hodinu předem. Vstupenky se kupují v automatech u vstupu a nelze je zakoupit předem online. Cena vstupného je 20 PLN, pro studenty 15 PLN. Fokárium je otevřeno celoročně, v létě od 10:00 do 18:00.

Maják

Velmi oblíbeným turistickým cílem je také Helský maják. Z centra Helu se k němu dostanete asi za 20 minut chůze lesoparkem, kde můžete vidět různé pozůstatky vojenských objektů z druhé světové války.

Helský maják, vysoký 42 metrů, nabízí úžasný výhled na Baltské moře a Gdaňský záliv. Otevřený je pouze během letní sezóny. Vstupné stojí 12 PLN. Nahoru vede téměř 200 úzkých schodů. Kvůli frontám doporučujeme návštěvu hned po otevření v 10:00 nebo před uzavřením kolem 17:00.

hel polsko

Pozůstatky 2. světové války

Směrem ke všem plážím i majáku narazíte na spoustu objektů, které tu zbyly po 2. světové válce. Jsou to různé bunkry, střílny a věže. U každého objektu je i infotabule, kde je vysvětleno, k čemu objekt sloužil a často je na ní i nákres, jak byl objekt vybaven uvnitř. Většina objektů je pak volně přístupná, někde se můžete podívat i dovnitř.

hel polsko

Zajímavá je v tomto ohledu i Zátoka vraků, kde se nacházejí vraky torpédoborců ORP Wicher II a Grom II. Tyto lodě si v 50. letech polské námořnictvo pronajalo od Sovětského svazu a po skončení služby je zde potopilo. Dnes jsou vraky zrezivělé a hodně poškozené okolními podmínkami, ale stále jsou viditelné zbytky kotle a pohonné jednotky.

hel polsko

Hel Museum Komplex

Na Helu si přijdou na své i milovníci všemožných muzeí. Uvnitř lesoparku tu najdete hned 3 muzea vedle sebe – Muzeum pobřežní obrany, Železniční muzeum a vlastivědné Muzeum Hel.

Muzeum pobřežní obrany nabízí dvě možnosti vstupu: buď jen do venkovního skanzenu za 7 PLN, nebo do vnitřní expozice v bunkru za 23 PLN. K dispozici je i český audioprůvodce za 8 PLN. Najdete v něm přehlídku zbraní, munice, granátů a odznaků. Navíc si tu můžete dát hrachovou polévku s klobásou přímo v polní kuchyni, která vám přiblíží atmosféru vojenského stravování.

Do Železničního muzea, které se nachází v bývalém muničním skladu, se dostanete procházkou lesem nebo jízdou úzkokolejkou. Muzeum ukazuje, jak byla železnice za války nezbytná pro zásobování potravinami a municí. Navíc si tu můžete vyzkoušet ovládání drezíny a za menší poplatek se naučit řídit lokomotivu. Pokud s sebou máte děti, budou nadšené.

hel polsko

Za Železničním muzeem najdete ještě bojovou střelnici. Základní balíček s 10 ostrými náboji vás ale vyjde na 150 PLN. K dispozici jsou zbraně jako kulomety, samopaly či AKčka.

Přes cestu od střelnice se nachází vlastivědné Muzeum Hel, které vám ukáže něco z historie a kultury regionu, s expozicemi zaměřenými na každodenní život obyvatel, umělecká řemesla a přírodní bohatství oblasti.

Vstupenky lze koupit pouze na místě. Nejlépe vás vyjde balíček za 50 PLN (děti za 40 PLN), se kterým můžete do všech muzeí. Samozřejmě lze koupit i jednotlivé vstupné do každého muzea zvlášť, která vás vyjdou lehce přes 20 PLN.

Muzeum rybolovu

Muzeum rybolovu na Helu se nachází v bývalém evangelickém kostele, což samo o sobě dodává muzeu super atmosféru. Uvnitř najdete historické lodě, rybářské náčiní a loďařskou dílnu. Můžete také vyjít na věž, odkud je krásný výhled na záliv. Venkovní expozice s historickými loděmi je zdarma přístupná. Vstupné do vnitřní části muzea je 20 PLN. Muzeum je otevřené celoročně.

hel polsko

Pokud je vám náš seznam tipů, co dělat na poloostrově Hel málo, zkuste se zajet podívat třeba do nedalekého Gdaňsku.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *