• Menu
  • Menu

Jak na Maledivy bez cestovky 🏝️

První věc, kterou při cestě na Maledivy musíte řešit je, jestli chcete jet na vlastní pěst, nebo to necháte na cestovce. Pokud chcete ušetřit a mít i trošku dobrodružství, Maledivy bez cestovky jsou jasná volba. Cesta na vlastní pěst znamená, že strávíte o něco delší dobu průzkumem, ale na druhou stranu můžete ušetřit tisíce korun.

S cestovkou

+ nemusíte se o nic starat

+ máte to jako z katalogu

+ velký výběr pití a jídla

– cena

– nepotkáte místní

Bez cestovky

+ ušetříte spoustu peněz

+ volnost při plánování

+ místní atmosféra

– žádný alkohol

– občas nepořádek

Když se rozhodnete vyrazit s cestovkou, tak už řešíte jen co zabalit, vyměníte pár dolarů a o víc se starat nemusíte. Pokud chcete vycestovat na Maledivy bez cestovky, čeká vás několik kroků, které musíte provést.

Rezervace letenek

Zde se pravděpodobně bude jednat o tu nejdražší položku na vašem seznamu. Letenky seženete přibližně za 15 tisíc. Když budete mít štěstí, tak za méně, ale může to být také za více. Záleží na tom, kdy chcete jet (mimo sezonu, v hlavní sezoně), jak moc jste ochotni hledat a přizpůsobit se termínu.

Nízkonádladovky vypadají na první pohled jako dobrá volba. Já jsem takhle sehnal letenky za 8 tisíc na osobu z Milána s AirItaly. Stala se však nemilá věc – let byl měsíc před uskutečněním zrušen. Menší panika co budeme dělat a den strávený na internetu, aby se našlo náhradní řešení. Volba padla na Emirates s přestupem v Dubaji za 14 tisíc na osobu. Byl to však zážitek. Kvalita je někde jinde, než nízkonákladovky a při tak dlouhé cestě nakonec oceníte, že jste si připlatili za to pohodlí. Navíc i u těch kvalitních společností lze chytit dobrou cenu.

S Emirates můžete letět z Prahy, Vídně a Mnichova nejčastěji v rozmezí 14 až 17 tisíc s jedním přestupem.

Pokud preferujete přímý let, tak z Vídně letí Austrian Airlines za obdobné ceny.

maledivy bez cestovky
Thoddoo

Ubytování

Jakmile máte letenky, tak můžete začít řešit, kde strávíte dny v ráji. Vybrat si můžete mezi lokálními ostrovy (levnější ubytování, bydlí tam místní) a rezortními (dražší ubytování, slouží pouze pro účely dovolené). Rezortní jsou většinou ty, které vidíte v reklamách. Jedná se o menší ostrůvky, kde naleznete jen hotelový rezort a tím to končí. Výhodou je, že máte vše při ruce.

Kdo chce trochu více autentičnosti, tak si vyberte lokální ostrov, kde žijí místní lidé. Na Maledivách převládá jako náboženství islám, tudíž během modliteb tam nic nefunguje a je tam zákaz konzumace alkoholu.

Pro přehled krásných lokálních ostrovů se doporučuji podívat na blog Travel Hackerky sem.

Na našem výletu jsme strávili 4 noci na Thoddoo a 4 noci na Ukulhasu. První jmenovaný je krásný zelený ostrov, kde se pěstuje hodně ovoce, dají se tam dělat i pěkné procházky, má dvě skvělé pláže a několik dobrých obchůdků. Ukulhas je v podstatě jedna velká pláž, kde už je vidět, že se tam více zaměřují na turistický ruch.

Ostrovy jsem zvolil díky dobrý recenzím, dostupnosti z Malé a levným, ale i přesto kvalitním ubytováním.

Ubytování si jistě vyberete na své oblíbené stránce, ať už Booking, Airbnb, či jiné. Doporučuji vybírat ty se snídaní a večeří. Přes den je takové vedro, že stačí pití, kokos, ovoce a případně něco na zub z místního krámku.

maledivy bez cestovky
Ukulhas

Doprava mezi ostrovy

Pokud jste si mysleli, že to letenkami končí, tak jste bohužel na omylu. Maledivy se skládají z tisíce malých ostrůvků a na ty je potřeba se dostat. Dobrou zprávou je, že v drtivé většině hotelů se o vás postarají a tak si s tím nemusíte moc lámat hlavu.

Z rezervovaného ubytování (pokud jste vybrali dobře) vás před příjezdem kontaktují a budou se ptát, jestli chcete zařídit dopravu. V případě vašeho zájmu na vás na letišti v Malé (jediné mezinárodní letiště) bude čekat člověk s vaším jménem, který vás odvede na speedboat.

Nutno počítat s tím, že jedna taková cesta vás vyjde přibližně na 500 až 1 000 Kč na jednoho. Na vzdálenější ostrovy se dokonce létá menším letadélkem a vyjde to mnohonásobně dráž. Proto je u výběru ubytování potřeba sledovat možnost dopravy a také polohu ostrova.

Levnější možností je přívoz, který převáží především zboží mezi ostrovy, ale najdou se i odvážní pasažéři jako například my. 🙂 Ten cenově vyjde přibližně na 40 Kč za cestu. Problém je, že jezdí jen v některé dny. Proto to chce vybírat i dny ubytování podle toho, kdy zrovna pojede.

Přehled trajektů s jízdními řády najdete zde.

Pro nás tak byl rozumný mix Malé – Thoddoo speadboatem, Thoddoo – Ukulhas místním trajektem a z Ukulhasu do Malé opět speadboatem, který jsme si rezervovali na hotelu.

Doporučuji dopravu řešit na ubytování hned v den příjezdu s personálem, aby se náhodou nestalo, že nic nepojede, není už místo apod.

Jídlo

V rezortu dostanete širokou škálu od místní až po celosvětovou kuchyni. Často se jedná o all-inclusive. A k dispozici je i alkohol. Nemusíte prostě nic řešit.

Jak již bylo zmíněno, tak na lokálních ostrovech je zákaz konzumace alkoholu a to platí pro všechny. Nemůžete ho tam dovézt, koupit, prostě nic. Jedinou výjimkou mohou být party a výletní lodě, kde si však pěkně připlatíte. V místních krámcích koupíte maximálně nealko pivo.

Na snídani zpravidla dostanete místní lokše (bramborová placka) s tuňákovou pomazánkou (obsahuje kokos), párkem a omeletou. Samozřejmostí je i čerstvé ovoce. K večeři je pak v těch větších hotelech na výběr z bufetu, kde je mnoho příloh, hlavních chodů (čerstvé ryby, kuřecí maso apod.), ovoce a nápojů. U menších hotelů a guest housů však počítejte pouze s jednou možností.

V našem prvním ubytování se to střídalo, když jsme dostávali na střídačku jeden den čerstvou grilovanou rybu s přílohou a ovocem a druhý den to byl takový vegetariánský mix zeleniny, ovoce a rýže. Prostě jsme to měli jako místní, což byl super zážitek a my se najedli. Pro ty vybíravější doporučujeme kontaktování ubytování.

Budete-li potřebovat doplnit energii, tak v místních krámcích mají k dispozici nějaké sladkosti, instantní polévky, ovoce, zeleninu, pití apod. (jako u nás v klasické večerce).

Místní jídlo na Maledivách

Maledivy bez cestovky – cena

Maledivy vás mohou vyjít přibližně na cenu od 15 tisíc do nekonečna. My jsme zaplatili cca 25 tisíc korun za jednoho. Záleží na mnoha okolnostech a to především na délce pobytu, vybrané destinace, jakou zábavu si tam zaplatíte, jak se dopravujete apod. Přečtěte si i článek Na kolik vyjdou Maledivy?

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů