• Menu
  • Menu

Vydal jsem se na Island bez auta na 3 dny

Určitě to znáte – všude na vás skáčou levné letenky na Island. Na chvíli se zasníte při pohledu na krásnou fotku, ale po chvíli myšlenky na cestu zase opustíte. O Islandu většinou slyšíme, že je potřeba auto, jet alespoň na 10 dní, mít nějaké parťáky a hodně peněz – prostě náročné plánování. Jde projet Island bez auta? To jsem jel zkusit na začátku roku 2018.

Pokud jste opravdu nenáročný cestoval, kterému stačí batůžek, tak z Polska/Vídně seženete u Wizz Air letenky za cca 1 000 Kč. Dřív to šlo i z Prahy, ale i tahle alternativa je pro nás více než příznivá. Z letiště se ještě musíte dopravit do hlavní města, což zabere cca 45 – 70 minut a vyjde na cca 300 – 600 Kč. Všechny možnosti naleznete zde.

V Reykjavíku se ubytujete už od 650 Kč za noc, pokud jste ochotni spát na pokoji v hostelu s dalšími lidmi. Využil jsem Bus Hostel Reykjavík, kde mě recepční přemluvila na Golden Circle za což jsem jí vděčný. Za mé návštěvy tam bylo čisto, super kuchyň pro vlastní vaření, bar s happy hour na piva. Vše co člověk potřebuje k pohodové krátkodobé návštěvě. Záleží jen na vašich preferencích a finančních možnostech.

Jsme na místě, tak je čas na pár tipů. Co se dá stihnout za tři dny na Islandu?

Reykjavík

Samotné hlavní město má určitě co nabídnout a všechno hravě projdete pěšky. Začít můžete například u největšího kostela na Islandu – Hallgrimskirkja. Lze vyšplhat do věže a zažít tak výhled na celé město. Poté se vydejte k moři, kde na vás čeká skulputra Sluneční jezdec – Sólfar. Cestou podél moře k přístavu si nejde nevšimnou prosklené koncertní síně Harpa, která stojí za prohlídku i uvnitř.

O kousek dál si můžete odskočit na hot dog v Bæjarins Beztu Pylsur, který proslavil Bill Clinton. Pravděpodobně to bude jeden z nejdražších párků v rohlíku ve vašem životě (cca 120 Kč). Po malé svačince dojdete do malebného přístavu, který má skvělou atmosféru. Najdete tu mnoho pěkných obchůdků s místními výrobky a také minipivovar Barion Bryggjan Brugghús (pivo cca 200 Kč, v happy hours 15 – 19 o cca polovinu levnější).

Po jednom oroseném se přesuňte do parku Tjörnin. V této oblasti naleznete mnoho muzeí a pěkných domečků, které zdobí nejednu fotku. Pokud vás to ještě neunavilo, tak se vydejte prozkoumávat malebné uličky Reykjavíku. Za zmínku v tomto ohledu stojí nákupní ulice Laugavegur.

island bez auta
Hallgrimskirkja

Golden Circle Tour

Pro cestovatele bez auta je to asi top co vidět. Nejsem fanoušek podobných hop on hop off akcí, ale tady to dávalo celkem smysl, protože bez auta se člověk prostě nikam nedostane. Nevím, jestli jsem měl jen štěstí, ale podle recenzí to vypadá, že společnost Reykjavik Excursions ví, co dělá. Místní průvodce byl fantastický, věděl mnoho o historii Islandu a vzal nás i na místa, která nebyla součástí balíčku. V základu jsou tři místa – Geysir Geothermal Park, Gullfoss Waterfall a Thingvellir National Park.

Všechno to jsou známé a populární atrakce, takže musíte počítat, že tam nebude úplně prázdno. Rozhodně se však nemusíte bát, že byste si daná místa neužili. Všude jsme měli hodně času si to projít, vyfotit a případně se občerstvit. A je to už na vás, jestli si to projdete sami, nebo budete chtít mít všetečné otázky na průvodce. Ten nás mimo zmíněných míst vzal i na farmu, kde prý dělají nejlepší zmrzlinu na Islandu (a tím pádem i na světě 🙂 ), islandské chlupaté koníky a do obchodního centra, kde je pod skleněnou deskou vidět, jak se dělí kontinenty Evropy a Ameriky).

Island bez auta – jednodenní výlet

Další tipy na Island bez auta

Bylo by jednoduché vybrat nějakou další tour, ale spíš bych doporučoval omrknout možnosti a vybrat si podle vašich preferencích a financí. Lze zůstat v hlavním městě a vydat se na nějakou delší procházku a vzít to na pohodu. Vyrazit jde k některým horkým lázním a lagunám (Blue Lagoon, Sky Lagoon). Kochat se můžete dalšími přírodními krásami jako krásná panoramata a vulkány. A když budete mít štěstí, tak třeba uvidíte i polární záři. Výlety zaberou přibližně 6 – 12 hodin a vyjdou na 1 200 Kč až 3 500 Kč.

Shrnutí: Můj Island bez auta

Mě celý tenhle třídenní výlet před pár lety vyšel na necelých pět tisíc i s pivem. S dobrým plánováním to i vás na tři noci může stát přibližně 4 – 7 tisíc. Záleží, jak chytíte letenky, ubytování, co budete chtít projet, co si dáte k jídlu apod.

Poslední rada na závěr – lety nemusí vyjít tak, že tam budete tři celé dny. Doporučuji tedy Reykjavík projít v ten nejkratší den, pokud chcete jet na dvě tour. Doba výletu se může prodloužit, protože nikdy nevíte, kam vás průvodce ještě za odměnu vezme. A o to přece nechcete přijít.

Použity ilustrační fotky z databanky, jelikož v době výletu jsem neměl žádné kvalitní náčiní na focení.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *