Poznaň je páté největší město Polska. Turisty ale bývá často opomíjené, protože raději vyrazí do Wroclavi, Gdaňsku nebo Krakova. Neznamená to ale, že by Poznaň neměla co nabídnout, naopak! Čekají tu na vás krásné historické budovy na náměstí, rozlehlé parky a mnoho dalšího. To vše ještě završí fakt, že se tu nebudete muset prodírat davy turistů a ubytko seženete za pár korun. Tak co, přesvědčili jsme vás? Pokud ano, podívejte se na 15 tipů, co dělat v Poznani.
Starý Rynek
Náměstí plné barevných kupeckých domů a obzvlášť jeho gotická radnice jsou určitě hlavním tahákem Poznaně. Na radnici se doporučujeme přijít podívat v pravé poledne, kdy se otevřou dvířka pod hodinami a z nich vylezou dva dřevění kozlíci, kteří spolu zápasí. Stejně jako u nás orloj, tohle je největší atrakcí pro turisty a váže se k tomu celkem zajímavá legenda.
Když byla otevřena nová přestavěné radnice, oslavovalo se. Kuchař ale spálil všechno jídlo, a tak ukradl dva kozly s tím, že upeče je. Ti ale utekli mezi hosty a začali spolu bojovat. Kuchař moc rád nebyl, ale lidem se to tak líbilo, že se radní rozhodli tuhle vzpomínku přetavit do mechanismu dvou kozlíků, který nechal umístit právě na radniční budovu pod hodiny.
Poznaňská Fara
Další památkou, která by vám v centru Poznaně neměla chybět je bazilika Panny Marie, které se přezdívá Fara. Nejhezčí pohled na ni budete mít z ulice Świętosławska, ale určitě zavítejte i na nádvoří, které je volně přístupné z ulice Gołębia. Podívat se můžete i dovnitř kostela a to každý den v čase od 6:00 do 19:30. Jediné, kdy nebudete vpuštěni dovnitř je během mší, takže vynechte neděle a svátky.
Do kostela můžete sami, ale i v rámci prohlídek. Pokud plánujete návštěvu sami, zkuste jít v sobotu, protože každou sobotu ve 12:15 se koná varhanní koncert.
Královský hrad
V podstatě v centru najdete i Královský hrad z 13. století. Dnes už je to tedy spíš úplně nově postavená budova, protože ten původní byl zničen během 2. světové války. Dnes v něm sídlí Uměleckoprůmyslové muzeum a navíc se můžete podívat i na věž, ze které se můžete kochat výhledy na staré město. Vstupné je 20 PLN, v úterý dokonce zdarma. Otevřeno mají každý den, kromě pondělí.
Františkánský kostel
Hned vedle hradu se nachází františkánský kostel postavený na přelomu 17. a 18. století. Zvenčí vám bude připadat obyčejný a nevýrazný, ale uvnitř vás čeká krásné baroko plné barevného vyřezávaného dřeva a maleb. Vstup do kostela je možný každý den od 6:30 do 19:00, nechoďte sem ale v časech mše svaté. Časy najdete zde. V rámci kostela také můžete navštívit model staré Poznaně a podívat se, jak město vypadalo dříve. To nicméně moc chválené není, protože za krátkou prohlídku a maličký model zaplatíte neskutečných 28 PLN.
Císařský zámek
Další zajímavou stavbou je císařský zámek, který byl postaven teprve v roce 1910 pro německého císaře. Za války byl pak předělali zámek na sídlo Hitlera a nyní je z něj kulturní centrum. Budova je ohromná, ale taková pochmurná. Nicméně i tak stojí za návštěvu. V přízemí se nachází Muzeum povstání z roku 1956 a najdete tu i několik restaurací, kaváren a barů, včetně oblíbené Dubliner Irish Pub. Můžete si také za 15 PLN půjčit audioprůvodce a budovu si projít s vyprávěním. Otevřeno mají každý den 12:00 – 20:00.
Bazilika svatého Petra a Pavla
Přestože je katedrála docela daleko od města (asi 20 minut chůze), rozhodně stojí za návštěvu. Je to první katedrála, která byla postavena v Polsku. Původní katedrála tu stála už v roce 968! Každopádně byla několikrát přestavěna. Nynější krásná gotická fasáda kontrastuje s poměrně strohým interiérem. Do samotné baziliky je volný vstup.
Palm house
Tropické rostliny byste možná v Polsku nečekali, ale i Palm house můžete v Poznani navštívit. Funguje už od roku 1929 a jde o jednu z největších palmových zahrad v Evropě. Kromě exotických rostlinek tu ale najdete i spoustu druhů zvířat. Otevřeno je každý den kromě pondělí. Vstupné vás vyjde na 16 PLN a koupit si ho můžete i online.
Citadel park
Až si budete chtít odpočinout od městského ruchu, můžete navštívit největší park v Poznani. Před válkou zde byla obrovská pevnost z 19. století, která se ale proměnila v nádherný park plný stromů, květin, soch a dokonce tu najdete i jezírko.
Uprostřed parku si můžete prohlédnout vojenské muzeum. Otevřené je každý den kromě pondělí a dovnitř se dostanete za 15 PLN.
Navštívit můžete také oblíbenou restauraci Umberto, která se také nachází přímo v parku. Uvnitř vás čeká taková barevná džungle, romantická atmosféra, ale na menu mají pizzy a v podstatě nic polského, proto nás moc neuchvátila.
Poznaňské pevnosti
Věděli jste, že Poznaň byla dříve jednou velkou pevností obehnanou hradbami? První pevnost byla tehdy ještě Prusy postavena v letech 1828-1842 v dnešním Citadela parku a měla sloužit jako obrana před možnou ruskou invazí. Ve druhé polovině 19. století bylo postaveno dalších 18 pevností po celém obvodu města. Ve 20. století bylo ale rozhodnuto postupně pevnosti zbourat, aby nebrzdili rozvoj města. Demontáž opevnění ale nebyla dokončena ani do 2. světové války, kdy pevnosti využili nacisté pro koncentrační tábory a pro svůj úkryt. Když po 2. světové válce nastoupil komunistický režim, pevnosti chátraly. Dnes je několik z nich, alespoň částečně, otevřeno turistům.
Navštívit můžete např. Fort VII Colomb, která byla využita jako koncentrační tábor a dnes je z ní muzeum se vstupným 6 PLN. Dále pak Fort III, která je součástí zoologické zahrady, a proto pro její vstup nejdříve musíte navštívit zoo. Přístupné by měly být také pevnosti Fort Va Bonin a Fort VI – Tietzen, ale pouze poslední soboty v měsíci. evnosti také můžete navštívit během dnů pevností, které bývají v srpnu.
Stary browar
V Poznani můžete navštívit také jedno z nejhezčích nákupních center, které jsme kdy viděli. Bylo otevřeno v roce 2003 v budově starého pivovaru z 19.století. Jeho industriální styl doplňuje mnoho moderních prvků z kovu a skla. Uvnitř budovy najdete různé sochy a další umělecká díla. Často se zde konají také kulturní akce a koncerty.
Mural Śródka
Poznaň je plná streetartu. V roce 2011 se tu konal festival Ouster Spaces, který přilákal spoustu malířů z celého světa, kterým bylo umožněno malovat na vybrané budovy po městě. Sklidilo to velký úspěch, takže město nyní poskytuje různé prostory k tomu, aby se umělci vyřádili. Nejznámější z nich je Mural Śródka, krásná 3D malba budov. Po městě najdete ale i jiné perličky. Pokud chcete započít hon za pouličním umění, bude se vám hodit mapa: https://streetartcities.com/cities/poznan
Plac Wielkopolski
Žádné město by nebylo úplné, kdyby nemělo nějaké svoji tržnici. I v Poznani jednu takovou najdete, a to jen kousek za historickým centrem. Jde o otevřený trh s více než 200 stánky, ve kterých najdete od ovoce a zeleniny, po maso, květiny až po oblečení a hrnce. Prostě vše, na co si vzpomenete. Vše za velmi rozumné ceny. Otevřeno je každý den kromě neděle už od 7:00.
Jezero Malta
Poznaň obklopuje několik jezer. To nejznámější z nich je jezero Malta. Jde o 2 kilometry dlouhou přehradu, která slouží k rekreaci, a to nejen v létě, kdy můžete navštívit termální lázně nebo zoologickou. V zimě tu je totiž umělá sjezdovka nebo kluziště. V červnu tady můžete také narazit na divadelní festival.
Podél jezera vede úzkokolejka, po které se můžete svézt vláčkem od západní strany jezera k termálům nebo zoo. Jezdí od konce dubna do konce září a jízdenka vás vyjde na 7,5 PLN.
Také se tu nachází termální lázně Termy Maltańskie. Zabaví se tu ale i děti, protože kromě saun a lázní tu je i spoustu tobogánů. Ceník najdete zde.
Z centra se k jezeru dostanete za půl hodinky pěšky nebo tramvají č. 8.
HistoryLand
Posledním tipem co navštívit je interaktivní muzeum o dějinách Polska celé postavené z LEGO stavebnice. Ideální zábava pro rodiny s dětmi. V muzeu je i herna, kde si děti mohou postavit něco svého. Otevřeno je pouze od středy do neděle, vstupné stojí 38 PLN pro dospělého, 28 PLN pro dítě (platí až do 18 let) a 115 PLN pro rodinu. Vstupenky můžete pořídit i online.
Tours městem zdarma
Pokud byste k tomu všemu chtěli i odborný výklad, v Poznani se můžete vydat na komentovanou prohlídku města a to zcela zdarma. Nejdůležitější památky projdete v této tour, ale mají na výběr i tuto tour s místama, která nejsou až tak moc turistická.
Co a kde v Poznani ochutnat?
Tak jako v Pardubicích mají perník, i Poznaň má své tradiční pečivo. Jmenuje se rogale świętomarcińskie a jsou to croissanty plněné makovou náplní, které se pečou hlavně na svatého Martina. Samozřejmě je ale seženete celoročně. Jedno z nejoblíbenějších míst, kde je můžete ochutnat je cukrárna Kociak, která je v Poznani už od roku 1962.
Upéct si můžete ale i své vlastní rogale v jejich muzeu! Interaktivní prohlídky v angličtině jsou bohužel dostupné jen v soboty a neděle od 14:00 a vyjdou vás na 37 PLN. V ceně je povídání o výrobě pečiva, pak si ho také vyzkoušíte upéct a ochutnáte. Vstupenky jsou dostupné i online.
Kromě poznaňských croissantů vyzkoušejte také polské koblihy pączki, na které narazíte na každém rohu. Jistotou je vždy pekárna Dobra Pączkarnia, což je takový řetězec, prodávající pouze tyto koblihy a ve městě je hned několik poboček.
Na oběd můžete skočit do jednoho z mléčných barů. Přímo v centru najdete dva, které jsou vážně dobré, a to Schaboszczak od Dziadka a Domowy Zakątek. Kousek dál pak můžeme doporučit Bar Tylko u Nas. Vyzkoušet můžete spousty dobrot polské kuchyně, třeba pierogi, kopytka, skwarki a kapusta (obdoba českého knedlo vepřo zelo), žurek (kyselo) a zajíst to kompotem. Jídla se v mléčných barech většinou každý den mění, takže za dovolenou můžete vyzkoušet mnoho variant.
Večer nesmí chybět polská vodka. V Poznani to v noci vyloženě žije a my jsme našli hned několik míst, kam můžete na dobrého panáka zajít. Dvě z nich jsou přímo na náměstí a to hned naproti sobě, což je trochu nebezpečné, protože to dost pravděpodobně znamená, že budete jen přecházet z jednoho na druhé 😁. Jsou to Czupito bar a Pijalnia Wódki i Piwa. V Czupito baru si dáte v podtastě jen panáky na bázi různých ochucených vodek, na výběr mají asi z 50 druhů! Pijalnia je už více kultivovaná a kromě několika druhů panáků si tu můžete dát i vyprošťovací pivko nebo toasty. Podobné je i Ministerstwo Śledzia i Wódki, které je jen o kousíček dál. Za jeden panák počítejte s cenou 35-40 Kč.
Pokud raději zajdete na pivo, navštivte určitě Ministerstwo Browaru. Ochutnat tu můžete až 14 piv z polských minipivovarů, včetně piv přímo od nich, čepovaný cider a zajímavá je i sekce českých piv, třeba Primátor, Litovel nebo Rohozec i s celou místností, kde si můžete prohlédnout pár fotek z české historie nebo různé plakáty. Dále doporučujeme i hospodu Piwna Stopa, která je jen kousek od náměstí.
V létě můžete vyzkoušet i KontenerART nebo Nocny Targ Towarzyski. Obojí jsou místa plná streetfood stánků, kde můžete ochutnat vše možné a k tomu ještě poslechnout nějaký koncert. Jelikož je zde možné pouze venkovní posezení, otevřeno tato místa mají pouze přes léto, resp. většinou otevírají v dubnu a končí v říjnu.
Kde se ubytovat v Poznani?
V Poznani seženete ubytování za pár kaček, resp. už od cca 600 Kč na noc pro dva lidi! Vzhledem k cenám je tedy ideální vzít ubytko rovnou v samotném centru. Tady je pár našich tipů:
- Cinema Hostel – Jedna z nejlevnějších možností, ve které ale stále budete spokojeni. Soukromý pokoj pro dva vás vyjde na necelých 700 Kč, pokud budete chtít i soukromou koupelnu nebo snídani, zaplatíte 1100 Kč.
- My place in Poznan – Tady budete mít za 1100 Kč dokonce pokoj s kuchyňkou a pračkou.
- Sleepway Apartment – Pokud chcete kuchyňku a zároveň i vlastní terasu, zvolte tento apartmán za 1200 Kč na noc.
- Apartamenty Klasztorna 25 – Jestliže máte raději hotelový typ ubytování s recepcí, je tohle ideální volba za zhruba 1500 Kč.
Jak dlouho tu zůstat?
Poznaň je relativně malá, takže pokud chcete obejít to nejdůležitější, stačí vám jeden nebo dva dny. Myslím si, že zrovna tady se vyplatí být o víkendu, protože je toho více otevřeného pro turisty, v noci to tu opravdu žije a zároveň to není město, které by bývalo přecpané. Kromě letních měsíců je oblíbené i 11.11., kdy jsou ve městě svatomartinské slavnosti a také období Vánoc.
Jak se do Poznaně dostat?
Do Poznani od 15.12.2024 jezdí 4x denně přímý vlak z Prahy/Pardubic. Z Prahy můžete jet i Flixbusem, cesta ale trvá o 2,5 hodiny déle. Další možnost je přestup ve Wroclawi nebo v Katowicích, kterou asi využijí především ti, co bydlí na Moravě a ve Slezsku. Od dubna do října pak z Prahy můžete i letět s Ryanairem.
Jak se po městě pohybovat?
Po městě se můžete svézt tramvají nebo autobusem. Ceny jízdenek jsou: 15 minut – 4PLN, 45 minut – 6 PLN, 90 minut – 8 PLN, 24 hodin – 15 PLN.
Jízdenky koupíte v automatech na zastávkách, ve stánkách (ty nezapomeňte označit při nástupu), kartou v automatu ve většině tramvají a autobusů, ale také přes mobilní aplikace MoBilet, mPay, SkyCash, GoPay a jakdojade.pl.
Výhodou je, že na víkend vám stačí jedna 24hodinová. Pokud ji označíte v pátek po 20:00 nebo v sobotu, platí vám i v neděli.
Pro rodiny se také vyplatí, že 2x24hodinová opravňuje cestovat 2 dospělé a zároveň děti do 15 let.
[…] pokud chcete pokračovat v polském dobrodružství z Wroclawi se můžete vydat do Poznani, Krakowa či třeba nočním vlakem do […]