Toužíte po exotice, ale nechcete se vzdát svého evropského standardu? Lákají vás velkoměsta plná života, ale také památek? Bangkok pro vás bude ideálním místem. Na začátku to pro mě byl celkem šok, ale pak mě Bangkok svoji atmosférou naprosto pohltil. Pokud chcete zažít to samé, tady je několik tipů na místa, kde se nám líbilo nejvíce, ať jsou to chrámy, trhy nebo parky.
Počasí: Kdy jet do Bangkoku?
Thajsko má 3 roční období. Od listopadu do března je nejlepší období na návštěvu, protože tu je relativně chladno (kolem 30°C) a sucho. Od dubna do května tu začíná být období horka, takže očekávejte teploty klidně i okolo 40°C. V červnu pak přichází období dešťů, které trvá až do října. Neznamená to, že vám celou dovolenou proprší, ale nějaký ten přívalový déšť nejspíš zažijete. V tomto období je tu stále hodně teplo, ale zároveň dost vlhko. Na druhou stranu je to období, kdy je tu nejlevněji.
Letenky: Jak se nejlevněji dostat do Bangkoku?
Leteckých společností létá do Bangkoku nespočet. Důležitá je včasná koupě letenek, protože jakmile začne sezóna, ceny jsou neúprosně nahoru. My kupovali skoro tři čtvrtě roku dopředu.
Z Prahy do Bangkoku můžete letět s Turkish Airlines, Qatar Airlines nebo Emirates. U všech společností počítejte s jedním krátkým přestupem a cenami od 15 do 30 tisíc. Ještě pohodlněji se dostanete z Vídně s EVA Air s přímým letem! Ceny se pohybují od 15 tisíc výš.
Pokud hledáte levnější varianty, pak doporučujeme z Vídně či Mnichova zkusit kouknout na Saudia, Air China nebo Air India. Tam se dokážete při troše štěstí dostat i na ceny lehce pod 10 000 Kč. Ve všech případech vás ale čekají dlouhé přestupy. Na nejnižší ceny se můžete dostat i kombinací odlet z Vídně, přílet do Mnichova či naopak.
Čemu se ale určitě vyhněte, jsou poskládané lety s několika různými společnostmi přes Indii (velmi často ještě s dalším přestupem v Saudské Arábii). Museli byste si k letenkám pořídit ještě víza do Indie (případně i SA), a to už se nevyplatí.
Kde se ubytovat v Bangkoku?
Pokud jste batůžkáři a hledáte nejlevnější ubytování v centru dění, shánějte ubytování v okolí Khaosan Road nebo Chinatown. Pro ty, co hledají trochu luxusu jsou ideální čtvrti Sukhumvit, Siam a Silom, které jsou také blízko stanic metra, což vám ušetří pár korun a spoustu času při přesunech. V každém případě bych ale znovu volila hotel s bazénem a snídaní.
Hotely v Bangkoku
My jsme volili hotel Peace Land Khaosan a byli jsme spokojeni. V ceně byla snídaně a měli jsme i bazén. Od Khaosan Road jsme byli asi 15 minut pěšky. Trochu blíž jsme to měli do přístavu nebo na autobus. Od metra to bylo ale dost daleko.
Pokud chcete něco blíže metra, můžete zvolit velmi pěkný Artino Hotel ve čtvrti Silom blízko Lumphini Parku, nebo True Siam Rang Nam Hotel v tradičním thajském stylu v nákupní čtvrti Siam.
Pokud hledáte hotel s krásným výhledem na Bangkok, pak jsou jistoty tyto tři hotely: Travelodge Sukhumvit 11, Amara Hotel nebo dokonce jeden z nejvyšších hotelů v Thajsku Baiyoke Sky Hotel.
Hostely v Bangkoku
Vyzkoušeli jsme tu i jeden hostel, a to konkrétně The LOL Elephant Hostel blížko Khaosan Road. Hostel je nově vybavený. Za noc tu zaplatíte 230 Kč pro jednoho, ale bohužel je to bez snídaně i bez bazénu.
V blízkosti Khaosan Road najdete i BED STATION Hostel, kde si zapltíte zhruba 250 Kč na noc, ale v hostelu je i bazén.
Pokud upřednostňujete blízkost metra, doporučujeme Tian Tian Hostel v Chinatown nebo The Cube Hostel v moderní čtvrti Silom.
Co vidět a zažít v Bangkoku?
Bangkok nabízí neskutečný mix historie, kultury, kulinářských zážitků, moderní architektury a zábavy. Pojďme to tedy vzít popořádku.
Chrámy v Bangkoku
V Bangkoku je přes 400 chrámů. My vám ukážeme ty nelepší, které stojí za to navštívit. Pamatujte na to, že pro vstup do nich musíte být náležitě oblečeni, tzn. kalhoty až ke kotníkům a zakrytá ramena (ideálně volné tričko, někdo ani šátek nestačil). Pokud budete chtít vstoupit do vnitřních prostor, budete si muset zout boty.
Wat Phra Kaeo (Smaragdový Buddha)
Wat Phra Kaeo, také známý jako Chrámový komplex Smaragdového Buddhy, je považován za jedno z nejposvátnějších míst v thajské kultuře. Chrám je umístěn na území Královského paláce a je domovem posvátné sochy Smaragdového Buddhy. Chrám je také známý nástěnnými malbami s motivy Buddhova života.
Vstupné pro turisty stojí 500 THB a v ceně máte i vstup přímo do komplexu Královského paláce. Dá se platit překvapivě i kartou, a nebo si dokonce koupit vstupenky online. Pokud budete chtít audioprůvodce, bude to dalších 200 THB. Otevírací doba je 8:30 – 15:30. Do komplexu se dostanete pomocí brány na severní straně Wiset Chai Si Gate.
Královský palác
Rovnou z Wat Phra Kaeo vstoupíte do komplexu Královského paláce. Tento komplex budov byl postaven v 18. století a sloužil jako sídlo královské rodiny. Dnes je centrem královských ceremonií a různých oficiálních událostí.
Před opuštěním komplexu doporučujeme skočit ještě do malého muzea po vaší pravé straně, které máte v ceně. Dozvíte se něco o historii paláce a královské rodiny. Navíc je tam klimatizace, která po procházce po celém komplexu fakt bodla 😁.
Wat Pho (Ležící Buddha)
Dalším neméně významným chrámem je Wat Pho. Tento chrámový komplex je známý především díky obrovské soše ležícího Buddhy dlouhé 46 metrů. Vstup vás vyjde na 300 THB (pouze hotově). Otevřeno je od 8:00 do 18:30, ale doporučujeme sem jít rovnou brzy ráno. Bránu do komplexu najdete zde.
Wat Pho je také místem, kde se zrodila thajská masáž. Samozřejmě si jí tu tedy můžete vyzkoušet přímo v místní škole masáží. Půlhodinka masáže vás vyjde ani ne na 300 THB.
Wat Arun
Pokud přejedete na druhou stranu řeky, můžete navštívit jeden z nejhezčích chrámů Wat Arun, který je ikonickou součástí panoramatu města. Tento chrám vyniká svou centrální pagodou, která se tyčí do výšky přes 80 metrů a je pokrytá keramickými dlaždicemi.
Po strmých schodech pagody můžete vystoupat až nahoru a kochat se výhledem na řeku. Nejhezčí pohled na chrám je z druhé strany řeky, když zapadá slunce.
Vstupné stojí 100 THB a dostanete k tomu i malou vodu. Otevřeno je každý den 8:00 – 18:00 a opět doporučujeme přijít brzy ráno nebo pozdě večer, kdy tu není tolik lidí a okolí chrámu není úplně rozpálené.
Wat Saket
Wat Saket, známý také jako Zlatá hora, je jedním z méně navštěvovaných chrámů v Bangkoku. Možná je to i proto, že je postavený na uměle vytvořeném kopci a abyste ho mohli navštívit, čeká vás vystoupat přes 340 schodů. Odmění se vám ale krásným panoramatickým výhledem na celé město. Zvláště doporučujeme návštěvu na západ slunce.
Vstupné je 100 THB a otevřeno je od 7:00 do 19:00. My jsme se ale bohužel trefili zrovna na nějakou buddhistickou ceremonii, takže nahoru jsme se nepodívali.
Wat Paknam
Dalším chrámem, který se nachází na druhé straně řeky, je Wat Paknam. Dominuje mu obrovská bronzová socha Buddhy, kterou uvidíte z lodí i metra. Jelikož socha byla dokončena teprve v roce 2021, není tolik navštěvovaný turisty jako okolní chrámy.
Vstup je zdarma. Otevřeno 8:00 – 18:00. Nejblíže to budete mít ze stanice metra Bang Phai (asi 10 min pěšky) nebo stanice BTS Wutthakat (asi 15 minut pěšky). Přímo k chrámu se dá dostat i lodí, ale pouze pokud si zaplatíte soukromý výlet, nikoli pomocí MHD.
Wat Benchamabophit
Jedním z těch nejvíce instafriendly chrámů je Wat Benchamabophit, přezdívaný také Mramorový chrám. Hlavní budova je totiž postavena z bílého italského mramoru, což mu dodává punc luxusu.
Chrám je otevřen denně od 8:00 do 17:30. Vstupné je 100 THB. Bohužel není poblíž metra, a tak sem musíte dojet autobusem, taxíkem nebo spolujízdou. Možností je také svézt se kanálem, který je mezi přístavem Thewes Pier a vlakovým nádražím Hua Lamphong do přístaviště Ratchadamnoen Nok, odkud je to asi 10 minut pěšky. Tahle loď ale jezdí pouze ve špičkách (ve všední dny mezi 6:00–09:00 a 16:00–19:30 ve 20minutových intervalech a mezi 8:00–19:00 o víkendech v 1hodinových intervalech).
Wat Traimit (Zlatý Buddha)
Pokud vás sochy Buddhů už začínají trochu nudit, věřte, že tenhle vás bude zajímat. Uvnitř chrámu Wat Traimit, také známého jako Chrám Zlatého Buddhy, se totiž nachází třímetrová socha Buddhy, která je celá ze zlata a váží přes pět tun! Zajímavé je i to, že přes 200 let byla socha omítnuta, aby se nepoznalo, že je zlatá. Na to se přišlo až při stěhování, kdy omylem kousek štuku spadl. Jinak ale upřímně nejde o ten nejhezčí chrám ve městě, a tak jeho návštěvu doporučujeme až po projití výše zmíněných nebo v případě, že zrovna budete v okolí Chinatown.
Otevřeno je od 8:00 do 17:00. Za vstup zaplatíte 100 THB. Chrám je dobře dostupný pěšky od stanice Hua Lamphong nebo z Chinatown.
Wat Suthat a The Giant Swing
Posledním chrámem, který stojí za to navštívit je Wat Suthat, který najdete v centru mezi Královským palácem a Wat Saket. Chrám není zas tolik navštěvovaný jako ostatní, ale uvnitř uvidíte krásné nástěnné malby. Vstupní stojí 100 THB a otevřeno je každý den od 8 až do 20.
Co je ale pro turisty větším lákadlem je obrovská červená houpačka, resp. její dřevěná konstrukce. Ta sloužila dříve během bráhmanských obřadů, kdy na ní byli zavěšeni muži snažící se rozhoupat tak, aby chytili pytel mincí svými zuby. Je asi jasné, proč byla tahle zábava v roce 1932 zakázána.
Muzea v Bangkoku
Až budete mít chrámů dost, můžete navštívit nějaké z těchto krásných muzeí.
Jim Thompson House
Prvním z nich je muzeum Jim Thompson House, které své jméno získalo po jeho zakladateli Jimu Thompsonovi, Američanovi, který pomohl opět rozjet hedvábný průmysl v Thajsku po 2. světové válce. Jim byl kromě toho vášnivý sběratel různého umění z jihovýchodní Asie. Časem se rozhodl, že pro svoji sbírku postaví celé muzeum. Dnes tedy jeho krásný dřevěný dům v typicky thajském stylu slouží právě pro turisty, kteří chtějí obdivovat sochy, obrazy, nádobí apod.
Za prohlídku s průvodcem zaplatíte 200 THB. Bez průvodce to bohužel nejde. Otevřeno je každý den od 10:00 a poslední prohlídka probíhá od 17:00. Nejblíže to budete mít ze stanice Ratchathewi (10 minut pěšky).
Erawan Museum
Dalším instafriendly místem je Erawan Museum, které je známé svojí sochou tříhlavého slona. Interiér muzea je rozdělen do tří pater podle hinduistického znázornění vesmíru, který se skládá z Podsvětí, Země a Nebe. V podzemí muzea uvidíte klasické muzeum, kde se dozvíte něco o dynastiích Ming a Čching. V podstavci slona můžete obdivovat vyřezávané schody a barevné vitráže a pokud dojdete až do břicha slona (můžete se svézt i výtahem), uvidíte krásnou kapli, na jejímž stropě je namalovaná mléčná dráha. To vše ještě doplňují opravdu pěkné zahrady se sochami slonů všude okolo muzea. Vážně doporučujeme!
Muzeum je poměrně daleko od centra Bangkoku. Nejlepší je vystoupit ve stanici metra Pu Chao a odtud dojít pěšky 20 minut, popojet autobusem nebo vzít třeba taxík. Otevřeno je každý den 8-19. Vstupné je 400 THB.
Vstupenky seženete i levněji přes stránky Headout, přes které jsme kupovali i my (lístky si po předložené rezervace v telefonu vyzvednete na kase). Pokud chcete navštívit i Ancient City, čtěte dál a ukážeme vám, jak ušetříte ještě více.
Ancient City
Ještě o něco dál je muzeum, nebo spíš venkovní muzejní komplex, Ancient City. Turisty je poměrně opomíjený, což je škoda, protože to byla jedno z nejlepších míst, co jsme v Bangkoku navštívili. Ve zmenšeném měřítku zde naleznete 116 replik všech významných památek Thajska. Za jedno odpoledne tak můžete projet v podstatě celou zemi.
Park má rozlohu 200 akrů (to je přes 110 fotbalových hřišť), takže pěšky ho obejdete jen stěží. Doporučujeme proto u kasy půjčit si kolo a nebo golfový vozík. Klasické kolo je za poplatek 150 THB na celý den. K půjčení mají i elektrické kolo (250 THB/2 hodiny) a golfové vozíky (350 THB/hodina, každá další 100-200 THB podle velikosti). Jako zálohu požadují za vše uvedené řidičák, pas nebo občanku. Velmi důrazně doporučujeme nedávat pas, kdyby se cokoli stalo, nemáte se jak vrátit! My dali OP.
Otevřeno je každý den 9-19. Vstupné stojí 700 THB, ale opět na Headout to budete mít levněji. My jsme ale kupovali vstupenky dohromady s Erawan Museum online a zaplatili jsme polovinu! A ještě jsme k tomu měli oběd v místní restauraci.
Kombinované vstupenky koupíte přes Klook nebo Headout (my kupovali přes Headout, ale ceny se střídají a pokaždé je akce na jiných stránkách).
Na místo se dá dostat BTS, kdy vystoupíte na stanici Kheha a odtud se svezete songthaewem č.36 za 10 THB. Pokud pojedete přímo z centra Bangkoku, může pro vás být i varianta vzít Grab nebo Bolt a nechat se vysadit přímo před muzeem. Pokud budete chtít songthaew využít i na cestu zpět, nastupovat budete zde.
Umělecké galerie
Milovníci umění si v Bangkoku taky přijdou na své. Navštívit můžete Museum of Contemporary Art (MOCA) nebo Bangkok Art and Culture Centre. Pokud hledáte něco více výstředního, pak doporučíme Aurum Gallery nebo Metro Art The Inspiring District. Poslední se bude líbit i dětem.
A pak už jen zmíním pár muzeí, která stojí za to, ale my jsme vynechali:
- Bangkokian Museum – pokud se chcete dozvědět, jak se tu žilo bohatým Thajcům za 2. světové války
- Bangkok National Museum a Museum Siam – tady se dozvíte všechno o historii Thajska
- Batcat Museum & Toys – spousta superhrdinských hraček, ideálka pro děti (i dospělé)
Trhy a nákupní centra v Bangkoku
Chcete si koupit něco na sebe nebo přivézt domu suvenýry? Láká vás zkusit nějaké thajské jídlo? Na tržnicích v Bangkoku seženete od všeho něco. A nezapomeňte smlouvat!
Chatuchak Weekend Market
Pokud budete v Bangkoku o víkendu, musíte navštívit Chatuchak Weekend Market. Jde o jednu z největších tržnic na světě! Ve více než 15 000 stánkách seženete naprosto vše, co si jen zamanete – oblečení, boty, ruční výrobky, látky, keramiku, špěrky, umění… a mezi tím občas narazíte na nějaký ten stánek s jídlem.
Tržnici navštivte ideálně v pátek od 18:00 do půlnoci nebo v sobotu a neděli od 9:00 do 18:00 (ale většina stánků zavírá už kolem 15:00). Na Googlu najdete, že je otevřený i ve středu, čtvrtek, ale to je otevřeno jen pár stánků. Na trh se dostanete metrem (stanice Chatuchak Park) nebo BTS (stanice Mo Chit).
Sampheng Market
Jestli jste něco nenašli na Chatuchak Marketu nebo jste v Bangkoku přes týden, zamiřte na Sampheng Market přímo v srdci Chinatown. Opět je to taková všehochuť za ještě nižší ceny. Pro co sem ale turisté chodí nejčastěji jsou koření, bylinky a čaje, které jinak v Bangkoku v takové míře nenajdete.
Otevřeno je každý den zhruba 9-17 a kromě neděle mají otevřeno i v noci 23-5:30. V blízkosti staví metro (stanice Wat Mangkon). Pohodlně se sem dostanete i z přístavu Ratchawong.
Pratu Nam Market
Dámy určitě ocení trh Pratu Nam Market, který je zaměřený převážně na dámské a dětské oblečení (ale i pro pány se tam něco najde). Kromě oblečení tu najdete také boty, kabelky a doplňky. Otevřeno je dá se říci celý den. Některé obchody otevírají už okolo 8. hodiny ranní, některé otevřou později, ale zas vydrží až do 8. hodiny večerní. Ideální doba na návštěvu je okolo 10. – 11. hodiny dopoledne. Trh se nachází ve čtvrti Siam, takže je velmi dobře dostupný. Nejblíže to ale budete mít ze stanice Ratchaprarop linky vlaku, co míří na letiště.
Wang Lang Market
Tento trh byl náš oblíbený. Najdete na něm především spoustu různých stánků s jídlem, ale samozřejmě tu seženete i oblečení a suvenýry. Tím, jak je na druhé straně řeky, tak není tolik navštěvovaný turisty a najdete tu i více místních.
Jedná se o denní trh, takže většina stánků otevírá okolo 8. ráno a zavírá dříve či později odpolede. U většiny je to složité odhadnout, ale nic nezkazíte tím, když sem zavítáte opět lehce před polednem. Nejjednodušší způsob, jak se sem dostat, je lodí do přístaviště Prannok.
Khlong Toei Market
Chcete-li zažít to pravé autentické Thajsko, pak navštivte největší trh s čerstvými potravinami Khlong Toei Market. Z ovoce určitě doporučujeme vyzkoušet mangostan, rambutan, mango, ananas či dračí ovoce. Pro odvážnější tu seženete i durian. Kromě ovoce tu najdete i zeleninu, bylinky, ryby a maso.
Trh je otevřen prakticky 24 hodin denně, ale nejlepší je sem zajít ráno nebo dopoledne. Dojedete sem metrem, stačí vystoupit ve stanici Khlong Toei, ze které už je to jen 10 minut pěšky.
Pak Khlong Talat
Dalším hezky barevným a o něco víc voňavým trhem je květinový trh Pak Khlong Talat. Dokonce jde o jeden z těch největších květinových trhů na světě. Květiny mají v Thajsku velký význam a květinovou výzdobu uvidíte téměř všude – ve chrámech, kam je místní nosí jako dary, nebo také v hotelech jako dekorace. Na trhu nechybí ani čerstvé ovoce a zelenina.
Trh je otevřený 24 hodin denně, ideální je sem ale zavítat v podvečer, kdy se sem vozí čerstvou várku. Dostanete se sem pohodlně za pár minut od stanice metra Sanam Chai nebo od přístaviště Rajinee.
Noční trhy
V Bangkoku to ale žije i večer. Nejoblíbenější noční trhy mezi turisty jsou:
- JODD FAIRS DanNeramit, který nabízí spoustu různého pouličního jídla. Dojdete sem pohodlně od stanice metra Ha Yaek Lat Phrao Station. Stánky jsou otevřené od 16:00 do 24:00.
- Asiatique Night Market, umístěný na břehu řeky Chao Phraya, nabízí široký výběr oblečení, řemeslných výrobků a suvenýrů. Ale najdete tu i různé stánky s jídlem a pitím. Nejpohodlněji se sem dostanete bezplatnou kyvadlovou dopravou od přístavu Sathorn (blízko BTS stanice Saphan Taksin), která jezdí každý den mezi 16:00 a 23:30.
- Srinagarindra Train Night Market, noční trh trochu podobný Asiatique, se nachází poblíž stanice Suan Luang Rama 9 a je otevřen od čtvrtka do neděle od 17:00 do 1:00. Je takový víc turistický. Najdete tu restaurace a bary a kolem spoustu starožitností. Nejoblíbenější atrakcí jsou stará vintage auta a letadlo.
- Patpong Night Market se nachází poblíž stanice BTS Sala Daeng a je otevřen od 17:00 do půlnoci. Je vhodný pro ty, co chtějí zažít Thajsko opravdu se vším všudy 😁. Na tomto trhu najdete padělky všeho druhu, nějaké to oblečení a pořád vás někdo bude lákat do okolních stripklubů a na ping pong show (dnes jsem googlila, co to znamená, a větší bizár podle mě už v Thajsku zažít nejde). Tento trh je tedy vhodný hlavně pro dospělé návštěvníky.
Nákupní centra
Kromě klasických venkovních tržišť můžete v Bangkoku navštívit i obchodní centra, kde seženete vše od oblečení až po elektroniku. Sice tu bývají o něco vyšší ceny, ale zas tu budete mít dostatek místa k pohybu a klimatizaci😁.
Naší jedničkou je obchodní centrum ICONSIAM. V přízemí najdete plovoucí trhy se skvělým pouličním jídlem z celého Thajska. V nadzemních patrech pak najdete obchody méně i více luxusních značek a v 6. a 7. patře najdete opět jídlo, tentokrát trochu luxusnější, dokonce je tu i pár restaurací s michelinskou hvězdnou! Obchodní centrum doporučujeme navštívit odpoledne a vychutnat si západ slunce z volně přístupných teras. Každý den v 18 hodin můžete také navštívit vodní show (na té straně, jak se jde k lodím). Dostanete se sem buď lodí do přístaviště Iconsiam nebo sky trainem ze stanice Krung Thonburi (doporučujeme přijet sky trainem a odjet lodí po západu slunce).
Druhým velmi oblíbeným obchoďákem je MBK Center, kde najdete především padělky luxusních značek. Doporučujeme tedy před koupí zkontrolovat kvalitu, abyste nebyli zbytečně zklamaní. Před obchodním centrem najdete menší trh s pouličním jídlem. Pokud se chcete najíst spíše v restauraci, vyjeďte do 6. patra. Co je ale nejlepší, je 7. patro, které ukrývá hernu s arkádovými hrami! OC najdete přímo v centru u stanice National Stadium.
V blízkosti MBK Center najdete další obchodní domy, především s luxusními značkami za hezčí peníze, než u nás. Oblíbený je Siam Paragon, v rámci kterého můžete navštívit obří akvárium SEA LIFE Bangkok Ocean World. Dále pak Terminal 21, kde je každé patro koncipované jako jiná světová destinace, nebo OC centralwOrld.
Khao San Road
Khao San Road je jedno z těch míst v Bangkoku, které znají snad všichni. Tato slavná ulice byla původně velmi oblíbená mezi batůžkáři, protože v okolí našli spoustu levných hostelů. Dnes je to spíš ulice plná ruchu a nekončícího nočního života. Kromě typických kalhot se sloním potiskem a tričkem Chang tu najdete i spoustu barů, obchodů s marihuanou nebo stánků se hmyzem a krokodýlím masem. Upřímně podle toho, co jsem četla, jsem se sem celkem těšila, ale za mě to bylo jedno z nejhorších míst v Bangkoku. Ale jednou se to zažít musí, ne?
Více se mi ale líbily přilehlé uličky, které už byly o něco méně hlučné a o něco více autentické. Můžete si tu tak v klidu vychutnat večeři nebo třeba masáž.
Chinatown
Další, podle mě o trochu zajímavější čtvrtí v Bangkoku, která stojí za návštěvu, je Chinatown. Jde o vůbec největší čínskou čtvrť na světě. Na rozdíl od Khao San Road tady najdete méně hlučných barů a více pouličního jídla. Proto se mi líbila o něco více. Večer je ještě o něco kouzelnější, protože jsou všude barevné reklamy a lampionky. Kromě hlavní ulice Yaowarat Road si projděte i Sampheng Market nebo čínský chrám Wat Mangkon Kamalawat.
Parky v Bangkoku
Dostávám se k parkům, kde si můžete od rušného Bangkoku trochu odpočinout. Nejznámější jsou tyto dva, které jsou navzájem propojené takovým dlouhým „mostem“.
Lumphini Park
Lumphini Park je první veřejný park v Bangkoku, otevřený ve 20. letech minulého století a jde zároveň o největší park. Je ideální pro odpolední sport nebo piknik. U toho můžete pozorovat varany, kteří tady žijí. Jako bonus je tu možnost si zdarma půjčit šlapadla a projet se na jezírku.
Park je otevřen od 4:30 do 22:00. Nejblíže to sem budete mít ze stanice metra Si Lom nebo stanice BTS Lumphini. Pozor, v parku se nesmí kouřit a pít alkohol.
Benjakitti Park
Druhým parkem je Benjakitti Park. Je naprosto odlišný. Asi nejlépe bych ho popsala jako lesopark se spoustou jezírky a různým ptactvem, které můžete pozorovat z lávek v korunách stromů. Jediná nevýhoda je, že tu není moc stínu a proto doporučujeme návštěvu buď brzy ráno nebo večer, když už není tak ostré slunce. Na konci parku pak najdete také jezeru s pěkným výhledem na město.
Rooftop bary v Bangkoku
Pokud toužíte zažít výhledy na tuto pulzující metropoli z výšky, máme pro vás přehled těch nejlepších míst. Některá z nich slouží i jako vyhlídková místa, jiná slouží výhradně jako rooftop bary, takže si tu musíte něco objednat a většinou si stůl rezervovat dopředu. Na většině z nich také platí určitý dress code. I když nemusíte mít smoking, v žabkách a kraťasech vás dovnitř nepustí. Před návštěvou si proto doporučujeme ověřit konkrétní pravidla každého místa.
Mezi ty nejoblíbenější patří King Power Mahanakhon, nejvyšší budova Thajska. Nahoře vás čeká vyhlídková terasa s prosklenou podlahou. Vstupné vyjde na 880 THB nebo 1080 THB dle denní doby (podvečer je dražší). Vstupenky si můžete koupit dopředu (což rozhodně doporučujeme). Pokud se tu chcete i navečeřet nebo si dát alespoň drink, musíte dodržet dress code. Otevřeno je od 10:00 do 19:00.
Oblíbená je také vyhlídková terasa na Baiyoke Sky Hotel, což je třetí nejvyšší budova v Thajsku. Vstupné stojí 450 THB, ale máte v tom už jeden nápoj v ceně. Pro ubytované je samozřejmě vyhlídková plošina volně přístupná bez poplatku. Nevýhodou je, že výhled je jen přes sklo nebo mříže. Vstupenky můžete pořídit online přes Headout nebo Klook (doporučujeme kouknout na obojí, občas má jeden z nich slevu) nebo na místě, a to v 18. patře hotelu. Otevřeno je od 10:00 do 22:00.
Mezi další oblíbené rooftop bary patří Pastel Rooftop Bar a CHAR, které slouží výhradně jako bary, ale drinky tu seženete už okolo 400-500 THB. Výhled zažijete ale pouze z 22. – 25. patra. Z těch dražších lze vyzdvihnout Vertigo bar a Sirocco bar (ten je známý z filmu Pařba v Bangkoku). Výhledy jsou z úrovně cca 60. patra. Připravte se ale na pořádnou útratu. Ve Vertigo baru je minimální útrata na osobu stanovená na 1800 THB. V Sirocco baru je to minimálně jeden drink (tedy od 600 THB výš). Do všech případně doporučujeme provést rezervaci předem
Pokud chcete zažít krásný výhled úplně zdarma, doporučujeme se zajít podívat na vyhlídkové terasy obchodního centra ICONSIAM. Pokud si tu chcete přesto dát nějaký ten drink, nezruinuje vás to. V restauraci HOBS jsou drinky neb točená piva z minipivovarů už za cenu okolo 300 THB.
MHD a taxi: Jak se pohybovat po Bangkoku?
Bangkok je obrovský a dostat se z jednoho konce na druhý zabere poměrně dost času. Nejrychlejším způsobem dopravy je BTS (Sky Train) nebo MRT (metro). Pokud se pohybujete někde v okolí řeky Chao Phraya nebo vodních kanálů, může být nejrychlejší (ač se to nezdá) se svézt lodí. Tyto dopravní prostředky totiž nezpomalují zácpy, kterými je Bangkok dost často ochromen. Bohužel těmito dopravními prostředky ale není obsluhované centrum (okolí Královského paláce, Khao San Road…), tam tedy pro přibližování doporučujeme zvolit buď autobus, spolujízdu, taxík nebo tuk-tuk.
Doprava z letiště
Letiště Suvarnabhumi je asi 36 km od centra Bangkoku. Dostat se do něj můžete vlakem, autobusem nebo taxíkem.
Podle mě nejpohodlnější způsob, jak se dostat do centra je vlakem (Airport Rail Link). Vlaková stanice se nachází v nejspodnějším patře „B“ letiště. Hned za vstupem do metra najdete i nejlepší směnárny, kde si rovnou můžete směnit nějakou tu hotovost. Vlaková linka Airport Rail Link je propojena se žlutou linkou metra na stanici Hua Mak, s modrou linkou metra na stanici Makkasan a se Sky Tain na stanici Phaya Thai. Pokud míříte na Khao San Road či její okolí, budete muset na konečně ještě popojet značný kus autobusem či taxíkem.
Vlak jezdí od 5:30 do půlnoci každých 10-15 minut a na konečnou se dostanete ani ne za půl hodiny. Cesta vás bude stát podle vzdálenosti, maximálně však 45 THB. Jízdenku, resp. žetonky, si koupíte v automatu před vstupem do přepravního prostoru, a to pouze v hotovosti (mince nebo bankovky do 100 THB). Žetonky pípnete u turniketů a vhodíte je do turniketů v konečné stanici.
Pokud míříte rovnou na Khao San Road, může být pro vás vhodný i autobus S1, protože vás doveze až přímo na místo. Zastávku autobusu najdete v prvním patře, pokud vyjdete exitem 8. Autobus jezdí zhruba každou celou hodinu mezi 6:00 a 20:00 (na letiště pak jezdí od 7:00 do 21:00), dost záleží ale na zpožděních, která autobusy naberou po cestě. Jízdenka stojí 60 THB a platí se přímo v autobuse v hotovosti. Všechny autobusy jsou klimatizované a cesta zabere zhruba hodinu.
Ve stejném patře jako autobus najdete i taxíky. Jakmile vyjdete ven, uvidíte 3 řady – první pro krátké jízdy, druhá pro jízdy až do centra standardním autem (max. 3 lidi) a třetí pro velkokapacitní taxi (tuším až 7 osob). Na konci řady si v kiosku vyjedete číslo a podle toho čísla si pak najdete stanoviště vašeho taxi. Jakmile sednete do taxíku, pohlídejte si, že řidič zapíná taxametr! Po cestě se vás může ptát jestli chcete jet rychleji po dálnici. Pokud řeknete, že ano, bude po vás chtít rovnou peníze na mýtnou bránu. Cesta vás vyjde na cca 300-500 THB dle vzdálenosti a doby jízdy.
Metro (MRT) a Sky Train (BTS)
Konečně se dozvíte, co tyto zkratky ve článku znamenaly 🙂. MRT je zkratka pro metro, BTS je zkratka pro Sky Train (nadzemka).
Všechny tyhle dopravní prostředky jezdí denně od 6:00 do půlnoci. Jejich tarify bohužel nejsou nijak propojené, takže počítejte s tím, že pokud přestupujete, musíte kupovat novou jízdenku. U obou se cena jízdného odvíjí od vzdálenosti, kterou chcete ujet. Ale je to zhruba 15-70 THB.
Jízdenka na BTS Sky Train vypadá jako kartička. Tu si koupíte hotově v automatu nebo někde i kartou u přepážky. U té je možné si koupit i celodenní, za 150 THB, která ale platí pouze na BTS, nikoli na MRT! Kartičku pak pípnete u turniketu při vstupu a vsunete do turniketu při východu. BTS zahrnuje 3 linky – světle zelenou, tmavě zelenou a zlatou.
Jízdenka na MRT metro vypadá jako žetonek. Stejně jako u BTS jde koupit v automatu nebo u přepážky. U MRT máte ale navíc možnost si pípnout rovnou platební kartou Visa u turniketu a nemusíte stát frontu na lístky. U přepážky jde opět koupit celodenní za 120 THB nebo třídenní za 230 THB, která opět platí pouze na metro, nikoli na BTS. MRT zahrnuje 4 linky – modrou, fialovou, žlutou a růžovou. Ve výstavbě je pak ještě oranžová (snad otevřena v roce 2025).
Aby toho nebylo málo, ve městě jezdí i příměstské vlaky SRT (světle a tmavě červená linka). Ty využijete hlavně, pokud jedete na letiště s vnitrostátními lety Don Mueang.
Mapu všech linek a stanic najdete zde.
O cestování vlakem po Thajsku jsme napsali také článek Noční vlak v Thajsku: Co očekávat, jak si koupit jízdenky a kolik stojí cesta?
Autobusy
Autobusy mají výhodu, že obsluhují i okolí Khao San Road a důležité památky a také to, že jezdí i v noci. Jinak ale kde můžete zvolte metro. Autobusy dost stojí v zácpách a jízda s nimi může být opravdu dlouhá.
V Bangkoku jezdí klimatizované a neklimatizované autobusy. Rozdíl poznáte – otevřená nebo zavřená okna 😁. Zastávky jsou na znamení, takže musíte mávnout a v autobuse vždy zazvonit. Autobusy jezdí od 5:00 do 22:00, neklimatizované jezdí i v noci.
Ceny se pohybují od 8-10 THB u neklimatizovaných, až po 15-32 THB u těch klimatizovaných. Lístek si koupíte hotově u průvodčího v autobuse. Jízdné v klimatizovaných autobusech se odvíjí od vzdálenosti, takže musíte nahlásit, kam jedete. V těch neklimatizovaných je jízdné vždy stejné (takže se za 8 THB svezete klidně přes celé město), ale stejně doporučujeme vykoktat vaši destinaci, abyste se ujistili, že tam autobus vážně jede.
Jak už je tedy jasné, autobusy absolutně nejezdí dle jízdních řádů a někdy jedou i jinou trasu, než očekáváte. My jsme se snažili orientovat dle Google Maps, které fungovaly poměrně dobře, občas se sekly s trasou o pár ulic. Na netu jsem se dočetla, že dobře funguje aplikace ViaBus, ale my jsme se v ní nedokázali zorientovat.
Pokud se budete chtít vydat mimo Bangkok, využijete jedno z těchto autobusových nádraží dle toho, kam pojedete: severní autobusový terminál (Mo Chit), východní autobusový terminál (Ekkamai) a jižní autobusový terminál (Sai Tai Mai).
Lodě
Město obtéká řeka Chao Phraya, po které můžete přejíždět hlavně mezi hlavními památkami i trhy. Výhodou je, že se vyhnete dopravním zácpám.
Mezi turisty je nejoblíbenější modrá linka, která objíždí přístaviště právě s památkami a trhy. Cena je 60 THB za jízdu nebo 200 THB za celodenní plavební lístek.
Celodenní lístek na modrou linku lodi seženete se slevou na Headout.
Můžete také využít oranžovou linku, která staví všude a jezdí nejvíce často. Hlavně pokud budete přejíždět jen jednu zastávku přes řeku. Cena je pouhých 16 THB za jednu cestu. Ostatní linky jezdí pouze ve všední dny v dopravních špičkách.
Jízdenky si kupujete v přístavišti u obsluhy v hotovosti. Lodě jezdí cca od 6:00 do 19:00 (podle linky) každých 15-30 minut. Později (do 23 hodin) už jezdí pouze modrá linka, které jezdí i přes ICONSIAM a Asiatique.
Taxi, tuk-tuky a spolujízda
Dostáváme se k posledním způsobům, jak se dopravovat po Bangkoku. Tyto způsoby jsou dost oblíbené, protože jsou pohodlné (a u tuk-tuku je to prostě zábava), ale mohou být dost na dlouho. My využili spolujízdu pokaždé, když jsme jeli někam dál, než dojelo metro nebo Sky Train, případně po centru, když se nám nechtělo autobusem.
Upřímně můžeme jedině doporučit aplikace Grab, Bolt a InDrive. Naklikáte si, kam chcete, hned zjistíte cenu (v případě InDrive nějakou nabídnete a uvidíte, zda jí někdo přijme). Platba je v hotovosti a k ceně budete muset připočítat poplatky za dálnice, pokud řidiči dovolíte přes ně jet (ušetří to spoustu času a stojí to nízké desítky THB).
Taxíky většinou přijedou i na objednání přes Grab, takže než si starostlivě kontrolovat, zda taxikář zapíná taxametr, doporučuji je objednat takto.
Pokud budete chtít zkusit jízdu tuk-tukem, doporučíme jen smlouvat a modlit se 🙂. Rozhodně nedovolujte řidiči zastavovat někde, kde chce on (dost často vás vezmou do zlatnictví nebo krejčovství, a chtějí, abyste si něco vybrali) a taky nevěřte nikomu, kdo vám tvrdí, že vaše památka je zavřená a raději vás doveze na lepší místo.
Před cestou do Thajska si přečtěte náš článek Dovolená v Thajsku: Co musíte před cestou vědět? a pokud chcete v Thajsku zůstat online, doporučujeme si pořídit eSIM.
Na co si dát pozor v Bangkoku?
Jako v každé metropoli byste měli dát pozor na kapsáře nebo na zapnutí taxametru, pokud využijete jízdu taxíkem. Stejně tak si dejte pozor na tuk-tukáře i soukromé lodě, kteří vám nabídnou mnohem vyšší cenu nebo vás chtějí zavézt jinam, než chcete vy. Časté jsou také podvody, kdy vám někdo sdělí, že je památka, na kterou míříte uzavřena a vezme vás místo toho na lepší atrakce. Můžete tak skončit ve zlatnictví či krejčovství, kde vás budou nutit k nákupu.
Co nakoupit v Bangkoku?
Jako suvenýry doporučujeme přivézt hedvábné šátky, porcelánové misky, koření, vonné esence, kosmetiku a různé produkty z kokosového oleje. Velmi rádi také vozíme roll-on olej na ucpaný nos nebo tygří mast na bolavé svaly.
Kdy letět do Bangkoku?
Nejlepší období na návštěvu Bangkoku je od listopadu do března.
Kolik stojí taxi v Bangkoku?
Ceny za jízdy po centru se pohybují okolo 40-100 THB. Doporučujeme objednávat taxi přes aplikaci Grab, kde vidíte cenu ještě před objednáním.
Kam se podívat v okolí Bangkoku?
Oblíbená místa v okolí jsou: starobylé hlavní město Ayutthaya, trh s vlakem projíždějícím přímo uprostřed Maeklong Railway Market, plovoucí trh Damnoen Saduak, chrám s obrovským drakem Wat Samphran nebo most přes řeku Kwai v Kanchanaburi.
Zanechte komentář