Při plánování dovolené jsou letenky alfou a omegou. Jejich hledání se na první pohled může zdát jako něco složitého a nedosažitelného. Proto si mnoho lidí platí různé služby, které slibují ty nejlevnější letenky. To však není vůbec potřeba. V tomto článku si ukážeme praktické způsoby a tipy, jak koupit levné letenky.
1. Plánování cesty
Pro získání nejlevnější letenky je dobré být časově a místně flexibilní, protože dobrá nabídka se může objevit kdykoli. Levnější letenky bývají uprostřed týdne, zatímco víkendové jsou dražší..
Zpravidla platí, že letenky po Evropě to chce hledat alespoň dva a více měsíců dopředu. Pokud se chystáte za hranice Evropy, tak to bývá dokonce půl roku a více. Například naše zpáteční letenky do Thajska stály 6500 Kč a kupovali jsme je 8 měsíc před odletem.
Levnější letenky jsou častější mimo sezónu a ve dny jako úterý, středa, sobota.
2. Kde hledat letenky
Když sdílíme naše cesty, tak se vždy lidé nejčastěji ptají, kde ty letenky kupujeme. Odpověď je jednoduchá – u aerolinky. Neprocházíme však nabídku leteckých společností postupně od jedné k druhé. K hledání té ideální letenky využíváme mix
Google Flights
Samotný Google nabízí kvalitní vyhledávač, kde můžete zkoušet nalézt levné letenky. Na Google Flights si můžete zadat odkud a kam chcete letět, datum a systém vám ukáže ty nejlepší možnosti. Mimo měst můžete zadávat i kontinenty a jejich části. Takže můžete třeba zkusit zadat trasu Praha – Evropa apod.
Výhodou je, že vás pošle ke koupi přímo na stránky aerolinky. Ale nabídne vám i „výhodnější“ prodejce.
Návod, jak co nejlépe používat Google Flights najdete v našem článku zde.
Komerční vyhledávače
Tyto vyhledávače vám dokáží najít i levnější letenky než koupíte přímo dané aerolinky. Jsou však pouze zprostředkovatel prodeje. Levnější mohou být díky tomu, že tyto společnosti nakupují ve velkém a využívají různé výhody, které přímo aerolinky nabízejí (ale vám se třeba nemusí vyplatit – členství apod.).
Nevýhodou u těchto zprostředkovatelů bývá špatná zákaznická komunikace, složitější reklamace, či horší nebo plně nemožná změna letu.
Dalším minusem je, že vám tito zprostředkovatelé hodí na jednu cestu s přestupy více leteckých společností. Například na cestě do New Yorku z Prahy vám to hodí letenku do Londýna s Ryanair a z Londýna poletíte British Arway (občas to může být i z jiného Londýnského letiště). Problém nastává, pokud je jeden z letu například zrušen, či opožděn. Jelikož se jedná o jiné společnosti, tak na vás nikdo nečeká a máte smůlu. Pokud byste celou cestu kupovali u British Arways, tak vám musí zařídit jiný let, nebo nějakou kompenzaci.
Občas se také stává, že zprostředkovatel hodí menší přestupní čas na letišti a tudíž nestihnete plánovaný přestup. Máte smůlu, protože vám nikdo ten přestup negarantuje.
My tyto společnosti používáme především k vyhledávání a inspiraci, ale letenky kupujeme přímo u leteckých společností.
Abych jen nekritizoval, tak občas to dokáže hodit opravdu dobrou nabídku, kterou přes letecké společnosti přímo nedáte a vyplatí se to risknout. Před pár lety jsem díky Orbitz letěl z Paříže za 7 tisíc trip do Karibiku, kdy jsem v rámci jedné objednávky procestoval Martinik, Guadeloupe, Svatý Vincenc a Grenadiny, Barbados.
Mezi nejznámější vyhledávače patří Kiwi, Skyscanner, Gotogate, Orbitz, Momondo, Azair.
Sociální média
Na Instagramu a Facebooku najdete spoustu profilů, které sdílejí levné letenky. Určitě nedoporučujeme si kvůli tomu někoho platit, pokud vám jde opravdu jen o tipy na letenky. Na FB a IG dostanete tipy zdarma a stejně rychle. Většina stránek k tomu dodá ještě nějaké další informace (například covid info, jak se dostat na letiště apod.).
Mezi naše nejoblíbenější patří Cestujlevne.com, Honzovy letenky, Zaleť si.
Nízkonákladovky
Jestli nemáte přímo danou destinaci, tak můžete vyzkoušet vyhledávače přímo u leteckých společností.
U Ryanair si můžete zvolit možnost „Nevíte, kam se vydat?“. Vyberete si ještě den a přibližné datum odletu a systém vám vyhodí nejvýhodnější letenky.
Wizzair má plánovač i například na základě toho, co byste chtěli zažít. Můžete například vyrazit za pivem.
Easyjet nabízí možnost inspirace, kde si můžete zvolit své datum i rozpočet
3. Na co si dát pozor?
Levné letenky mohou mít různé háčky, přeci nebudou levné jen tak. Před koupí je tak dobré si zjistit, co se za nabídkou skrývá.
Letiště
Využívání letiště něco stojí. Některá jsou tak pro nízkonákladovky levnější než jiná. Ta přímo ve městě jsou zpravidla dražší než ty kousek za městem. Doprava do města se tak může o něco prodražit. Je potom už na zvážení, jestli vám to stojí za ty peníze a strávený čas na cestě.
Zavazadla
Ty nejlevnější letenky většinou nezahrnují žádná zavazadla navíc a můžete si s sebou vzít jen příruční zavazadlo. Za další větší batohy, kufry apod. už je potřeba si připlatit.
Občerstvení
U klasických aerolinek máte občerstvení zdarma, na delších letech dostanete i hlavní jídlo a někde i alkoholické nápoje zdarma. U nízkonákladovek všechno stojí peníze. Je tak dobré si vzít svačinu s sebou. To se může hodit i na letišti, kde je zpravidla vše dražší.
Vízová povinnost
To, že byste neměli kupovat letenky dříve, než máte vyřízené vízum do cílové destinace je asi jasné. Ale pozor si dejte i na přestupy. Zvlášť, pokud máte trip poskládaný z letenek více leteckých společností. Potom potřebujete i víza do země, ve které pouze přestupujete. Typicky ale v USA nebo v Kanadě potřebujete cestovní registraci ESTA/eTA při každém přestupu!
4. Tipy jak ještě víc ušetřit
Okolní města
Zkuste mrknout i na odlety z blízkých měst. V okolí České republiky najdete levné letenky často z Vídně, Bratislavy, Mnichova, Norimberku či polských měst. Rovněž můžete vyzkoušet let a přílet z a do jiného města.
Anonymní prohlížení a VPN
Stránky si často pamatují, že jste si na nich prohlíželi a příště vám mohou hodit o něco vyšší cenu. Můžete to tak zkusit v anonymním prohlížení nebo přes VPN. U té je výhoda, že se můžete přihlašovat jako z jiné země a pro každý region může být nastavené jiná cena od aerolinky.
Nastavte si upozornění a přihlašte newslettery
Na Facebooku a Instagramu si můžete nastavit upozornění, abyste nepřišli o žádnou exkluzivní nabídku.
Rovněž si lze nastavit newslettery od různých stránek, které hledají levné letenky za vás. Výhodné nabídky zasílají i samotné aereolinky.
Pokud radši jezdíte vlakem
A pokud si chcete udělat větší road trip a nesehnali jste ideální levné letenky, či se vám nechce letět několikrát během krátké doby, tak můžete zkusit jet vlakem pomocí Interrail jízdenky. O té jsme psali v tomto článku.
[…] Jak najít levné letenky za 1 minutu […]
[…] A teď už můžete letět s data kamkoli. Pokud hledáte levné letenky, tak mrkněte na tento článek. […]
[…] už jste si přečetli nás článek Jak najít levné letenky za 1 minutu, ale pořád hledáte ten nejlepší nástroj na vyhledávání. My hledáme téměř výhradně […]
[…] A pokud chcete vědět, jak na levné letenky, tak mrkněte sem. […]
[…] Přečtěte si náš článek, jak najít ty nejlevnější letenky. […]
[…] Nejjednodušší to máte letadlem. Přímé lety vypravuje letiště v Bratislavě a Norimberku. Z Bratislavy to bývá často opravdu pěkný lowcost. Zpáteční letenka vás může vyjít s troškou štěstí i na 500 Kč. Navíc létá 4x týdně. Letenky hledejte u Wizzairu. Jak najít nejlevnější letenky naleznete u nás v článku. […]