Odjet z Thajska a nevidět slony by byl hřích. Sloni jsou pro Thajsko ikoničtí. Žije jich tu přes 7000, ale více než polovina je domestikovaných. Bohužel, mnoho slonů je využíváno výhradně pro zábavu turistů, ať už je to vožení na zádech nebo předvádění různých triků.
Pokud toužíte po autentickém setkání se slony a chcete to udělat způsobem, který je etický a respektuje jejich přirozené potřeby, existuje pro vás správná volba – sloní rezervace. Ty často vykupují slony, kteří musí těžce pracovat a poskytují jim prostředí, které jim umožňuje žít v souladu s jejich přirozenými potřebami. Ale ne všechny rezervace jsou stejné!
V našem článku vám představíme nejlepší sloní rezervace v Thajsku, kde se slonům dostává láskyplné péče a respektu. Zjistíte, jak můžete slonům pomoci a dokonce se s nimi osobně setkat.
Jak vybrat sloní rezervaci
Před tím, než se do některé sloní rezervace vydáte, přečtěte si recenze na internetu. Může vám k tomu posloužit Trip Advisor, ale i třeba jen Google. Nechoďte do rezervací, u kterých se objeví komentáře, že:
- na slony používají háky nebo tyče
- slony nutí k něčemu, co nechtějí
- turisty nechají na slonech jezdit
- sloni jsou otupělí, agresivní nebo jsou na nich viditelné šrámy
- slony přivazují řetězy
- ke slonům jezdí skupiny desítek turistů po celý den
- jsou sloni drženi na malém prostoru bez výběhu
Naše tipy na sloní stanice
Elephant Nature Park, Chiang Mai
Elephant Nature Park je tou nejstarší a nejznámější sloní stanicí. Nachází se na severu Thajska, severně od Chiang Mai. V této rezervaci jsou sloni zachránění z cirkusů a společností, kde se na nich jezdilo. Kromě slonů tu zachraňují i spoustu dalších zvířat jako kočky, psy nebo buvoly. Zvířata zde mají přirozené prostředí, obrovský výběh a s turisty se nedostanou do kontaktu. Návštěvníci je mohou vidět pouze z lávek vedoucích nad parkem, ale nemohou je krmit nebo se s nimi koupat. Návštěva v tomto parku vás vyjde okolo 2500 – 3500 THB. Vstupenky bývají vykoupené dlouho dopředu, pokud tedy zvažujete návštěvu, doporučujeme si je koupit předem online.
TIP: V této sloní stanici nabízejí i možnost týdenního dobrovolnictví.
Changchill Elephant sanctuary, Chiang Mai
Tuto stanici najdete asi 1,5 hodiny jihozápadně od Chiang Mai v Národním parku Doi Inthanon. Sloni jsou tu čtyři, všichni zachráněni tentokrát z těžařského průmyslu. Po příjezdu do rezervace se jdete projít džunglí a hledáte slony, nijak se jich ale nedotýkáte. Poté si zkusíte pro slony připravit svačinku a pozorujete je, jak si papají.
Somboon Legacy Foundation, Kanchanburi
V této stanici mají dva starší zachráněné slony. Nedočkáte se tu koupání nebo krmení, ale pomáháte připravovat jídlo, o slonech se něco málo naučíte a pozorujete je v jejich přirozeném prostředí. Vstupné stojí 2200 – 2800 THB a opět je tu i možnost přespat zde nebo se stát dobrovolníkem.
Wildlife Friends Foundation Trust, Hua Hin
WFFT je další stanicí, která kromě slonů pečuje i o další zraněná zvířata, jako jsou opice nebo tygři. Za zážitek zaplatíte 1100 – 1500 THB dle toho, zda chcete pobýt půlden nebo celý den. Dalších pár stovek zaplatíte, pokud budete chtít dopravit z Hua Hin, Cha Am nebo třeba i z Bangkoku. Slony si tu smíte nakrmit, koupat se s nimi ale nejdete.
Samui Elephant Sanctuary, Koh Samui
I na ostrově Koh Samui se můžete jít podívat na slony bez výčitek svědomí. Najdete tu záchranou stanici Samui Elephant Sanctuary. Půldenní výlet vás vyjde na 3000 THB. Dočkáte se tu i krmení slonů.
Phuket Elephant Sanctuary, Paklok – Phuket
Tato rezervace zachraňuje staré a nemocné slony z cirkusů a táborů, kde jsou nuceni k práci v turistickém průmyslu. Vaší jedinou interakcí s nimi bude krmení slonů ovocem. Vstup je 3000 THB. Bohužel se za ní rády vydávají ostatní sloní stanice na Phuketu, které už tak etické chování k slonům nemají, proto se vždy ujistěte, že pojedete do stanice v Pakloku.
Following Giants, Koh Lanta
Ostrov Koh Lanta má také svoji sloní stanici. Zážitek se slony vás tu vyjde na 1500 – 3000 THB dle toho, zda máte zájem o část dne nebo celý den. Při celodenním výletu se navíc můžete těšit i na výlet do jeskyně. V této stanici je to zcela bez interakce se slony.
Kindred Spirit Elephant Sanctuary, Chiang Mai
V této stanici, která se nachází asi 2 hodinky od Chiang Mai v NP Doi Inthanon, máte možnost zůstat jedině přes noc (nebo dvě). Za jednu zaplatíte 10 000 THB nebo 5300 THB na osobu při dvou osobách na pokoji, za dvě noci je to pak 11 500 TBK a 7500 THB.
Dobrovolnické kempy
Do mnoha z těchto sloních stanic můžete přijet i jako dobrovolník a o slony pár dní/týdnů pečovat. Většinou zaplatíte něco málo za ubytování a stravu, někde vám dokonce nabídnou i možnost ubytovat se u místní rodiny. Kromě již zmíněných neziskovek jako je Elephant Nature Park, Samboon Legacy Foundation a další, jsou tu i dobrovolnické kempy, které se specializují POUZE na tyto dobrovolnické akce a jinak do nich turisté nezavítají. Naším tipem jsou:
BEES – Burm And Emily’s Elephant Sanctuary, Chiang Mai – Tuto stanici najdete asi 2,5 hodiny jihozápadně od Chiang Mai v Národním parku Doi Inthanon.
Mahouts Elephant Foundation – Na hranicích s Barmou ve městečku Mae Sot, které je tak na půl z Bangkoku do Chiang mai.
Naše zkušenost
Marek navštívil Thajsko v roce 2020, kdy věděl, že nechce podporovat nic, kde se na slonech jezdí nebo předvádí jak malují a podobně. Vybral si tehdy proto místo, kde připravíte pro slony ovoce, slony nakrmíte, projdete se s nimi k řece a vykoupete se s nimi. Konkrétně to bylo Elephant Haven v Kanchanaburi. Sloni ovšem nemají moc prostoru a jezdí sem také poměrně velké skupinky lidí.
Podruhé jsme v Thajsku byli v roce 2023, kdy jsme se snažili vybrat také co nejlépe, vzhledem k recenzím. Living Green Elephant Sanctuary byla, si myslím, celkem slušná volba. Tahle stanice se nachází v národním parku Doi Inthanon, sloni tu mají obrovská pole, po kterých se mohou volně pohybovat. I tady stále nabízí koupání se slony, které je v takovém maličkém jezírku, žádná řeka v džungli jako ve výše zmíněném případě. Ovšem spoustu lidí už i tuhle zábavu odmítá a zůstává raději na břehu. Turistů sem jezdí asi „jen“ 2 skupinky denně (nás bylo okolo dvaceti na čtyři slony).
A jak celý výlet probíhá? Většinou vás vyzvedne klimatizovaný minivan na hotelu, postupně povyzvedáváte ještě další účastníky zájezdu a pak jedete do sloní rezervace. Tam vám povypráví něco o tom, jak jejich sloní stanice vznikla, seznámí vás s povahou jednotlivých slonů a řeknou vám, co smíte a nesmíte dělat. Nás ještě oblékli do jejich uniforem, na které jsou sloni zvyklí, a tak vás neberou jako někoho až tak cizího. Někde pak jdete připravit jídlo, někde je již připravené a jde se k samotnému krmení.
Dokud máte u sebe jídlo, jsou z vás nejlepší kámoši a sloni za vámi chodí a loudí. Krmíte je většinou cukrovou třinou nebo ovocem. Nemusíte se slonů bát, pokud neděláte nic, co vám bylo na začátku zakázáno. My jsme třeba dostali doporučení nestoupat si za ně a nesahat jim na zadek. V některých stanicích pak následuje převléknutí do plavek a koupání se slony.
Poté na vás čeká nachystaný oběd, který je součástí téměř všech výletů – většinou je to nějaké vegetariánské thajské jídlo (velmi oblíbené je pad thai s tofu) a případně ovoce jako dezert.
My jsme ve sloní stanici strávili okolo dvou hodin a poté jsme jeli v rámci jedné tour ještě navštívit nejvyšší horu Thajska, pagody a čekal nás trek rýžovými políčky až do vesnice, kde dělají kávu a čaj. Ale o tom zas příště.
Zanechte komentář