• Menu
  • Menu

Co dělat v Chiang Mai – 10 míst co navštívit + kompletní průvodce

Druhé největší město Thajska Chiang Mai se nachází na severu země a ve 13. – 16. století bývalo hlavním městem. Centrum města je obehnáno zdí, která měla město chránit proti nájezdům Barmánců. V okolí Chiang Mai najdete přes 300 chrámů, tak se pojďme podívat na to, které památky v Chiang Mai stojí za návštěvu a co dalšího stojí za to v Chiang Mai vidět.

Kdy vyrazit do Chiang Mai

Ve srovnání s Bangkokem a jihem Thajska je Chiang Mai o něco chladnější a je tu menší vlhkost vzduchu. Můžete tu zažít 3 hlavní období, tj. chladné, horké a deštivé.

Chladno, resp. teploty lehce pod 30 °C, tu je od listopadu do února s tím, že přelom prosince a ledna je tu nejchladněji a večer se vám může hodit i mikina nebo svetřík. Zároveň je to ale největší turistická sezóna kvůli lampionovému festivalu v listopadu, Vánocům a Novému roku v prosinci a v únoru kvůli květinovému festivalu, takže doporučujeme shánět hotely v předstihu a ne až na místě.

Horké období zažijete od března do května. Teploty se vyšplhají každý den nad 30 °C, někdy i nad 35 °C. Je to nejhorší období, pokud trpíte dýchacími obtížemi, protože se všude na severu Thajska vypaluje půda, aby se připravila na další rok, a proto se nad okolím vznáší opar popílku. Ve městě to moc nepoznáte, až na to, že není vidět slunce. Pokud ale pojedete do nějakého národního parku na výhledy do okolí, v podstatě nic neuvidíte. V polovině dubna tu můžete zažít Songkran, což je thajský Nový rok. Všichni na sebe stříkají vodu, takže se alespoň jeden den můžete ochladit.

Od června do října tu zažijete období dešťů. Nejhorší bývá přelom srpna a září, jinak to většinou bývá tak, že sprchne večer a přes noc a ve dne máte pěkné počasí. Není to ale pravidlem, takže se připravte na to, že vám klidně může pršet několik dní vkuse. Tohle je paradoxně docela fajn období. Není tu narváno turisty, ceny bývají o poznání levnější než v sezóně, hotel seženete klidně i v den příjezdu a všechna políčka a národní parky v okolí jsou krásně zelené, ideální na fotku. Některé z nich ale mohou být kvůli dešťům zavřené.

Kde se ubytovat

Thajsko je na ubytování opravdu levné, zvláště pak na severu. Za jednu noc se stěží dostanete přes 500 Kč za pokoj, pokud jste sólo cestovatel a chcete ušetřit co nejvíce, dokážete se dostat i pod 100 Kč za palandu (nejlevnější ucházející možnosti jsou teď za cca 50 Kč pro jednoho).

Hotel ISTY

Takže vám spíš napíšeme parametry, podle kterých byste měli hledat. Určitě zvažte hotel se snídaní v ceně. Nevybírala bych si žádný hotel, který nemá klimatizaci a skvělý bonus je i bazén (ideálně bazén ve stínu). Kuchyňka je poněkud zbytečná, protože všude na ulici seženete levné a chutné jídlo. Taky bych vybírala něco v centru nebo dostatečně blízko centru (cca okruh 1 km za hradbami), protože pokud pojedete na nějaký výlet, vyzvednou vás na hotelu.

Vyzkoušeli jsme jeden hostel s palandami a jeden klasický hotel s bazénem a oba můžeme velmi velmi doporučit.

Kromě Bookingu doporučujeme prohlédnout i nabídky na Agodě, kde občas najdete hotel levněji.

Jak se dostat do Chiang Mai

Letecky

Nejrychlejší možnost, jak se z Bangkoku dostat do Chiang Mai je letadlem. Lítají sem společnosti Vietjet, Air Asia, Nok Air, Thai Smile, Thai Lion Air a Bangkok Airways, takže možností máte opravdu hodně. Ceny se pohybují okolo 500 – 1000 Kč za jednu cestu. Dostanete se sem letecky i z ostatních zemí v Asii, jako z Vietnamu, Hong Kongu, Singapuru apod. Z Evropy bude nejjednodušší právě přestup v Bangkoku.

Z letiště se do centra je to „pouhé“ 4 km, ale pokud se budete chtít svézt, doporučujeme se spolehnout na aplikace Grab, Bolt nebo InDrive. Jednou jsme využili dopravu zajištěnou od hotelu a bylo to zbytečně drahé.

Vlakem

noční vlak Thajsko

Pokud nijak nespěcháte a nevadí vám strávit noc ve vlaku, rozhodně doporučujeme při cestě z Bangkoku zvolit tuhle možnost. Ušetříte za jednu noc v hotelu a ještě se projedete úchvatnou krajinou. Vlaku se nemusíte bát, první i druhá třída je bezpečná a čistá. Co od takového vlaku očekávat se můžete podívat tady.

Autobusem

Nejlevnější, ale zároveň nejméně pohodlná cesta vás čeká autobusem. Cesta trvá kolem 10 hodin a i když na této trase jezdí spousta fakt prostorných autobusů, nevynahradí vám to noc vleže. Jediná výhoda je to, že nebývají tak často vyprodané jako vlaky, takže pokud se potřebujete mezi městy dopravit na poslední chvíli, může to být vaše záchrana.

Jak se pohybovat po Chiang Mai

Chiang Mai je na rozdíl od Bangkoku o poznání menší. Z jedné strany centra na druhou to trvá asi jen půl hodinky, ale občas se potřebujete dopravit i trochu dál. Ať už máte namířeno na vlak, na letiště nebo na noční trh, najdete tu to pravé pro vás.

Songthaew

Nejvíce využívanou dopravou jsou červené upravené pickupy, tzv. songhtaew, které se pohybují o celém městě, troubí na vás, zda nechcete svézt a stojí hlavně u památek, u letiště nebo vlakového nádraží.

Použití tohoto dopravního prostředku je velice jednoduché. Stačí na něj mávnout, dohodnout se s řidičem, kam chcete dopravit (dobré je znát nějaký orientační bod v okolí), on vám řekne cenu, která je pevná a není možné usmlouvat levněji, nasednete a jedete. V cílové destinaci už jen zaplatíte.

Pokud chcete jet sami, zaplatíte po centru 200 THB, mimo centrum (třeba na Doi Suthep) 300 THB. Pokud ale pojedete ve více lidech, které můžete po cestě nabrat, je cena výrazně levnější. V centru se pak můžete dostat na 30 – 50 THB a mimo centrum na 60 – 100 THB. Platit se dá pouze v hotovosti.

Songthaew si můžete objednat i v aplikaci Grab, kde jsme se my osobně dostali na cenu o něco nižší.

Pokud uvidíte songthaew jiné barvy, nesveze vás po centru, ale zajíždí do okolí Chiang Mai.

Tuk-tuk

Thajské ikonické vozidlo potkáte po městě také velmi často. Cenově vychází podobně jako soukromá jízda songhtaewem, tedy cca 150-200 THB po městě (ale dá se usmlouvat i o něco levněji), hodně mimo centrum vás ale už nesveze. Nevýhoda je v tom, že se nepodělíte o náklady, pokud by vás jelo více, protože nemá takovou kapacitu jako songhtaew.

Skůtr

Pokud jste majiteli řidičáku na motorku (nestačí jen A1) a máte s sebou mezinárodní řidičák, můžete si půjčit skůtr. Výhoda je v tom, že se s ním můžete vydat i do okolí, kam byste se jiným způsobem nedostali.

Půjčovné vás vyjde na 200-500 THB na den, záleží na výkonu motorky. Dostanete k němu většinou i 2 helmy, pokud jezdíte v páru. Počítejte ale s tím, že musíte složit cca 2000 – 3000 THB jako deposit.

Aplikace Grab, Bolt a InDrive

Většinou nejlevnější a zároveň paradoxně i nejpohodlnější variantou pro nás bylo cestování klimatizovanými auty objednanými přes aplikace Grab nebo Bolt.

V Grabu si můžete navíc objednat i songhtaew nebo spolujízdu na skůtru. Super je i to, že dopředu víte kolik zaplatíte a většinou jde platit přímo kartou v aplikaci.

Bolt je o něco levnější varianta, ale může se vám stát, že budete déle čekat na to, až vaši jízdu nějaký řidič přijme. Vyzkoušet můžete také aplikaci InDrive, která je založená na smlouvání, ale přímo v aplikaci, takže se s nikým nemusíte dohadovat osobně. Ale pozor, u Bolta i InDrive můžete platit pouze v hotovosti.

Elektrické koloběžky

Po centru Chiang Mai (tedy všude uvnitř hradeb) se můžete svézt i na elektrických koloběžkách společnosti Beam. Musíte si nainstalovat aplikaci a registrovat se v ní. Za odemčení koloběžky zaplatíte 10 THB a za každou započatou minutu jízdy 5 THB.

Co v Chiang Mai navštívit

1. Wat Chedi Luang

Chiang Mai je plné buddhistických chrámů. Jeden z nejstarších, postavený už v 14. století, se jmenuje Wat Chedi Luang. V té době šlo o největší chrám v celém království a byl tu uložený i známý Samaragdový Buddha, kterého dnes najdete v Wat Phra Kaew v Bangkoku. Chrám byl poškozen kvůli zemětřesení nebo nájezdu Barmánců (dodnes se neví), takže dnes je z něj spíš jen takový pozůstatek. Vstupné do areálu je přívětivých 50 THB a super je, že je otevřen od brzkých ranních do pozdních večerních hodin (5 – 22), takže se tu nemusíte pařit v pravé poledne s hromadou turistů.

2. Wat Phra Singh

Další důležitou památkou v Chiang Mai je královský palác Wat Phra Singh. Jeho hlavní budova uvnitř ukrývá zlatou sochu Buddhy. Jedná se o dodnes aktivní chrám, kde žijí stovky mnichů. Vstup do areálu je zdarma a je možný každý den od 9 do 18 (otevírací hodiny se dost liší, je možné, že budou mít otevřeno už dříve).

Čeho si v areálu všimnout:

  • Wiharn Luang – Hlavní chrám, který po vstupu uvidíte, najdete tu obří sochu Buddhy.
  • Ubosot – Budova z 19. století hned za hlavním chrámem. Má dva vchody, jeden pro mnichy a druhý pro jeptišky. Mnichy uvnitř téměř jistě najdete, jak se modlí.
  • Chedi (nebo také pagody) – Největší z nich pochází z roku 1345 a postavil jí tehdejší král, by v ní uchoval popel svého otce
  • Ho Trai – Najdete ji hned u vstupu po pravé straně. Sloužila k uchovávání spisů.
  • Wihan Lai Kham – Tenhle chrám je trochu odstrčený, ale určitě se zajděte podívat dovnitř na krásné nástěnné malby.

3. Wat Phra That Doi Suthep

Tento chrám se nachází asi 12 km z Chiang Mai na vrcholu hory Doi Suthep a je považován za jednu z nejposvátnějších buddhistických památek v severním Thajsku. Na horu můžete pěšky po mniší stezce a zastavit se tak třeba ještě u Wat Pha Lat, maličkého chrámu uprostřed lesa, a nebo se můžete vyvézt Grabem, Boltem či si stopnout červený songthaew (nás vyšel na 300 THB). Poté musíte zdolat 309 schodů (dnes už jezdí i pozemní lanovka za 30 THB), které jsou zdobeny draky a na konci zaplatit 50 THB vstupné. Uvnitř chrámu najdete mnoho posvátných relikvií a výhled na okolní krajinu je nádherný, pokud tedy nezvolíte měsíc, kdy se tu vypalují lesy jako my.

4. Wat Phra That Doi Kham

Za návštěvu stojí i Wat Phra That Doi Kham, do kterého je to z Chiang Mai také okolo 12 kilometrů. Najdete zde 17 metrů vysokou sochu Buddhy a také pěkný výhled do okolí. Opět vás tu čeká přes 300 schodů až do chrámu, případně se svezete výtahem. Vstupné je symbolických 30 THB.

5. Wat Chiang Man

Nejstarším chrám v Chiang Mai z roku 1296 najdete na severu města. Protože je trochu odhlehlý od ostatních památek, je tu klidněji. Otevírací doba je od 8:00 do 17:00, ale lidi tu potkáte už v 5 ráno. Vstupné se neplatí.

6. Tha Phae Gate

Důležitým orientačním místem je brána do opevněného centra na východní straně města Tha Phae Gate. Je to většinou bod srazu, pokud vyjíždíte na nějaký výlet z Chiang Mai (a nenaberou vás na hotelu), v neděli večer se tu konají trhy s jídlem a oblečením. Po celý den tu najdete také spousty turistů, kteří se fotí s holuby.

7. Památník 3 králů

Ve středu opevněného Chiang Mai stojí Památník tří králů, postavený k uctění králů, kteří se podíleli na založení města. Socha stojí před starou budovou provinční správy, ve které nyní sídlí Umělecké a kulturní centrum (Chiang Mai City Arts & Cultural Center).

Prostor před pomníkem žije i večer, kdy tu uvidíte spoustu mladých lidí, co jezdí na skateboardech nebo kolečkových bruslích. Díky lavičkám je to také super místo na nabrání síly, pokud jdete z jednoho konce msta na druhý.

8. Lanna Folklife Museum, Chiang Mai City Arts & Cultural Center

Hned vedle památníku najdete také dvě významná muzea.

Umělecké a kulturní centrum umístěné hned za sochou Tří králů vám dá velmi dobrý přehled o vývoji města Chiang Mai. Vstup vás vyjde na 90 THB.

Přes ulici najdete Lanna Folklife Museum, které vám přiblíží dějiny království Lanna, jehož součástí bylo tohle místo, než vzniklo Thajsko. Dozvíte se něco o náboženství, tradicích a životním stylu. Vstupné je asi 90 THB a lze platit pouze v hotovosti. Exponáty jsou popsány jak v thajštině, tak i v angličtině.

9. Nong Buak Haad Public Park

Pokud si potřebujete odpočinout od vyhřátého a rušného města, Nong Buak Haad Public Park je ideálním místem. Park nabízí klidné prostředí s jezírkem, zahradami a lavičkami. Můžete si sem přijít odpočinout, místní ho také využívají na cvičení. Nejlepší čas kdy park navštívit je o květinovém festivalu, který začíná o prvním únorovém víkendu a trvá 3 dny.

10. Trhy v Chiang Mai

Jako ve většině městech najdete dva druhy trhů. Přes den jsou otevřené ty, kde místní prodávají čerstvé suroviny jako ovoce, zeleninu, maso, vejce a dále rýže, koření a další kulinářské suroviny. Najdete tam i pár stánků, kde vám něco uvaří, nebo udělají čerstvou šťávu z ovoce. Na takový trh určitě zavítáte, pokud se zúčastníte školy vaření.

Nejvíc populární jsou však večerní trhy, které nabízí především čerstvě uvařené jídlo, zábavu a nákupy suvenýrů. Tam také potkáte nejvíce turistů.

Pojďme se podívat na přehled těch nejoblíbenějších trhů:

  • Night Bazaar – nejznámější trh v Chiang Mai. Žije to tu každý den. Najdete tady dobré jídlo, můžete se tu nechat namasírovat nebo si vyzkoušet smlouvání s obchodníky s oblečením a různými suvenýry. Bývají tu i různé druhy živé hudby.
  • Ploen Ruedee Night Market– hned vedle night bazaaru. Jedná se především o takovou food zónu.
  • Chang Phuak Gate Night Market – jestli hledáte, kde vyzkoušet co nejvíce dobrého a různorodého jídla, tak tohle místo rozhodně nevynechte. Najdete tu třeba i slavnou Cowboy Hat Lady, kterou proslavil Anthony Bourdain ve svém pořadu.
  • Chiang Mai Gate Market a Wua Lai Walking Street – jsou kousek od sebe a nachází se u jižní brány. V tom prvním si můžete dopřát jídlo a ten druhý je podél ulice, kde můžete narazit na mnoho suvenýrů a různých služeb jako masáže.
  • Warorot Market – velká tržnice s jídlem, ale také s různými potřebami do domácnosti a kuchyně. A samozřejmě tu najdete i oblečení a další doplňky. Takové obchodní centrum.
  • obří OC s obří tržnicí Ruamchok – nachází se už trošku dál od centra. Potkáte tu v podstatě jen místní, pokud tam zrovna není nějaká skupina mířící na školu vaření jako třeba my. 🙂
  • Chiang Mai University night market – večerní trh především pro ty, kdo chtějí nakupovat oblečení.

Jednodenní výlety z Chiang Mai

Na jednodenní výlety se pravděpodobně vydáte skupinově v malém minivanu (vyzvedávají vás zpravidla přímo u vašeho hotelu). Skupinky bývají přibližně po šesti až dvanácti. Během cesty vás doprovází průvodce, který vás seznámí o místech, která navštívíte.

Výlety/aktivity si můžete předem koupit přes webové stránky provozovatelů, či sjednocujících agentur jako Get Your Guide, Klook, či Headout. Druhou možností je rezervace a koupě přímo na ubytování.

Škola vaření

Chiang Mai a okolí je kulinářsky známou oblastí a o školy vaření tu rozhodně není nouze. Výběr je veliký. Většinou si můžete vybrat půl den, či celý den. Ráno začínáte na tržišti, kde vás seznámí se surovinami a poté se přemisťujete na farmu, kde vaříte. Tam vám ještě ukáží, co vše pěstují a často si i některé bylinky a plodiny vyzkoušíte a natrháte na další vaření. Na to má každý takovou svojí stanici s jednou plynovou plotýnkou a prostorem pro přípravu.

Co se týče jídla, tak to si předem vybíráte ze dvou až čtyř pokrmů v každém chodu. To se může skládat z předkrmu, polévky, hlavního jídla a dezertu.

My jste navštívili tyto školení vaření a rozhodně je můžeme obě doporučit.

Thai Secret Cooking School

Thai Farm Cookings School

Chiang Rai

Výlet skládající se z výletu do slavných svatyň. Navštívíte asi nejznámější White Temple a dále Blue Temple a Black House. Během cesty se ještě pravděpodobně stavíte u termálního pramenu.

Výlet si rovněž můžete prodloužit o tvz. Golden Tirangl, tedy místo kde jsou hranice Thajska s Myanmarem a Laosem.

Doi Inthanon

Národní park se stejnojmennou nejvyšší horou Thajska. Nejdřív se zastavíte u ikonických chrámů které znáte z fotek. Nejedná se však o ten nejvyšší vrchol. Ten je pár kilometrů dál. Vydáte se k němu cca půl hodinovou procházkou.

Výlet je často doplněn ještě o procházku džunglí, kde se pokocháte vodopády a dojdete až do místní vesničky, kde budete moci ochutnat a koupit produkty, které se tam vyrábí (nejčastěji se jedná o kávu a čaj).

Součástí jednodenního výletu může být i návštěva slonů. Pokud by vás sloni zajímali více, tak si přečtěte samostatný článek.

thajsko sloni

Grand Canyon Water Park

Oblíbená turistická atrakce a to především pro rodiny s dětmi. Přibližně 15 km z Chiang Mai najdete zatopený kaňon, který slouží jako dobrodružnější aquapark. Naleznete zde skluzavky, ale můžete se projet i na kajaku, nebo sklouznout na zip-line.

Cena pro dospělé je 800 bahtů a pro děti ve výšce mezi 90 a 120 cm 600 bahtů. Děti pod 90 cm to mají zdarma. Více naleznete na oficiálních webovkách.

Powered by GetYourGuide

Bua Tong Sticky Waterfalls

Oblíbená přírodní atrakce. Není to klasický vodopád, jak ho znáte. Spíš taková hora kamení po kterých teče voda. Kameny jsou tu lepkavé, a tak byste měli být schopni se projít přímo po vodopádu. Jsou tu ale i přidělaná lana, kdyby někdo potřeboval trochu pomoci. Vstup je zdarma. Navíc je vše obklopeno nádhernou přírodou.

Mae Hong Son

Malá provincie sousedící s Chiang Mai. Nejznámější je asi městečko Pai. Sem se vyplatí klidně zajet i na pár dní. Můžete si užívat výhledy v kaňonu Pai (oblíbené jsou západy a východy slunce). Navštívit můžete vodopády Pam Bok a Mo Paeng, které jsou příjemné i pro koupání. Udělejte si také výšlap k bílému Buddhovi na Wat Phra That Mae Yen. Den můžete zakončit přímo v městě Pai, které má barvitý noční život.

FAQ – často kladené otázky

Jak se dostat do Chiang Mai?

Nejrychlejší je to letadlem z Bangkoku. Letenky vyjdou na přibližně tisíc korun. Můžeme však doporučit i noční vlak, který jsme si už několikrát vyzkoušeli. Večer nasednete a ráno se vzbudíte v Chiang Mai.

Co stojí za to vidět v Chiang Mai?

Nevynechejte chrámy jako Wat Chedi Luang, Wat Phra That Doi Suthep či královský komplex Wat Phra Singh. Vydejte se do Wat Phra That Doi Suthep.

Co dělat v Chiang Mai?

Určitě si zajděte na školu vaření, navštivte noční trhy jako Night Bazar nebo Chang Phuak Gate Night Market plné dobrého jídla.

Kdy navštívit Chiang Mai.

Zajet sem můžete po celý rok, ale ideální teploty tu panují v období od listopadu do únoru.

Kolik dní strávit v Chiang Mai?

Pokud si chcete jen prohlédnout město, tak stačí jeden den, kdy projdete památky v centru a navštívíte jeden z nočních trhů. Pokud chcete město víc poznat a udělat si i nějaké výlety, tak zůstaňte minimálně 3 až 4 dny.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů