Chystáte se na dovolenou do jihovýchodní Asie a čeká vás přestup v Singapuru? Možná si říkáte, že Singapur je drahá destinace a nemá cenu tu trávit moc času. Ale nenechte se odradit! Singapur nabízí spoustu možností, jak si ho užít i bez velkých výdajů, ať už máte jen pár hodin na přestup, nebo plánujete zůstat několik dní. V tomto průvodci vám ukážeme zajímavosti co vidět v Singapuru i během krátkého layoveru.
Kde se ubytovat v Singapuru
Singapur je mimořádně bezpečný, takže při výběru ubytování hledejte hlavně dobrou dostupnost metrem a blízkost oblastí, kde se můžete pohodlně najíst. Za ideální lokality považujeme Chinatown nebo okolí stanice metra Bugis, kde najdete čtvrti Little India nebo Arab Quarter.
Pro batůžkáře a cestovatele s menším rozpočtem doporučujeme některé ze skvělých kapsulových hostelů. Sami jsme bydleli na kraji Chinatownu v Cube Social Boutique Capsule Hotel, který nabízí kapsule pro dva lidi, neomezenou konzumaci kávy, čaje i horké čokolády, příjemnou terásku s částečným výhledem na Marina Bay Sands a zdarma přístup k pračce a sušičce.

Podobně dobře vypadá i Wink at McCallum Street, který navíc nabízí snídani v ceně. V okolí Bugis pak stojí za zvážení Rest Bugis Hotel se střešním bazénem a soukromými pokoji. U těchto možností můžete počítat s cenou do 1000 Kč na osobu nebo do 2000 Kč za dva lidi na noc.
Pokud si chcete trochu připlatit, za 4–5 tisíc korun na noc získáte velmi pěkné ubytování v docházkové vzdálenosti od Marina Bay. Doporučujeme například The Clan Hotel Singapore nebo Capri, oba s krásnými střešními bazény.
Co vidět v Singapuru
Singapur je mix futuristických mrakodrapů, zelených parků a pečlivě udržovaných historických čtvrtí. Každý kout města má svůj příběh a téměř u každé zajímavé budovy najdete tabule s informacemi, takže si tu připadáte jako v jednom velkém venkovním muzeu. Ať už tu máte jen pár hodin nebo několik dní, ukážeme vám ta nejzajímavější místa.
Marina Bay
Pokud jste v Singapuru jen na chvíli, určitě byste neměli vynechat okolí Marina Bay. Jde o nejvíce ikonickou část města, které dominuje hotelový resort Marina Bay Sands.
Marina Bay Sands
Marina Bay Sands se skládá ze tří věží, které propojuje nejdelší infinity pool na světě. Do bazénu se ale dostanou pouze ti, kteří si zaplatí ubytování v tomto hotelu. To vás přijde na cenu od 15 000 Kč za noc pro dva!
Pokud se chcete podívat na vrchol jako běžný turista, je možnost si koupit vstup na vyhlídku Skypark Observation Desk, která vás vyjde na 600-700 Kč (dle toho, zda chcete ve dne nebo na západ slunce a večer). Další možností je vyjet si zadarmo do rooftop baru, kde si ale musíte objednat něco k pití. Oblíbený je např. CÉ LA VI SKYBAR & CLUB LOUNGE, kde za koktejl zaplatíte 25 S$. Samozřejmě si můžete objednat i něco levnějšího – kola nebo kafe je tu za 8 S$. Počítejte také s tím, že je tu potřeba dodržet dresscode – žádné sandály, kraťasy a plážová tílka.

Minipivovar LeVel 33
Pokud máte rádi pivo jako my a chcete mít krásný pohled z výšky na Marina Bay Sands, doporučujeme navštívit spíše nejvyšší minipivovar na světě – LeVel 33. Za drink i pivo zaplatíte méně (i když stále počítejte s cenou okolo 300-400 Kč) a ještě si víc pochutnáte.

Waterfront Promenade
Pokud hledáte něco, co tu můžete dělat zcela zdarma, projděte se po Waterfront Promenade. Během procházky podél zálivu si nenechte ujít tato místa:
The Shoppes
Pokud jdete od Marina Bay Sands, určitě projděte nákupním centrem The Shoppers v jeho přízemí. Najdete tu obchody těch nejznámějších značek, ale také vodní kanály s gondolami připomínající Benátky a největší kasino v Singapuru. I když si nic nejspíš nekoupíte, stojí za to se dovnitř podívat.
Apple Store
Singapurský Apple Store patří mezi nejzajímavější na světě (podobně jako ten v Dubaji nebo Bangkoku). Jeho unikátní podoba plovoucí skleněné koule nabízí 360stupňový výhled na okolní panorama. Opět jeho návštěva není vázaná na podmínku nákupu.

Muzea a zajímavá architektura
Během své cesty narazíte také na ikonické stavby jako muzeum ArtScience Museum, připomínající tvarem lotosový květ, nebo moderní Red Dot Design Museum věnované designu. Zaujme vás i most Helix Bridge, jehož spirálová konstrukce připomíná strukturu DNA.

Merlion a Esplanade
Na druhé straně zálivu objevíte slavnou sochu Merliona, legendární symbol Singapuru s tělem ryby a hlavou lva, a také koncertní síň Esplanade, jejíž architektura připomíná durian – ikonické asijské ovoce.

Pokud sem zavítáte ve večerních hodinách, určitě nevynechejte nádhernou světelnou a fontánovou show Spectra, která začíná vždy ve 20:00 a 21:00 hodin. Nejlepší výhled je z terasy před obchodním centrem Marina Bay Sands. My jsme první den koukali z druhé strany zálivu a i když to mělo své kouzlo, zblízka je to lepší.
Dalším skvělým způsobem, jak si večer ještě více zpříjemnit, je plavba lodí, ideálně při západu slunce nebo těsně po setmění. Lodě odjíždějí ze dvou terminálů – jeden najdete hned vedle Apple Store a druhý u OC Clarke Quay. Cena je zhruba 25 S$, což na Singapur není zas tolik.
Gardens by the Bay
Jednou z nejhezčích věcí, co můžete dělat v Singapuru zdarma a ještě je blízko Marina Bay jsou zahrady Gardens by the Bay.
Projít sem můžete přímo z promenády přímo přes hotelový komplex (a uvidíte trochu toho, jak to vypadá uvnitř) nebo přímo ze stanice metra Bayfront. Do samotných zahrad je volný vstup.
Zdarma se také můžete projít kolem Dragonfly Lake, podívat se do Sun Pavillonu plného kaktusů, a pro ty s dětmi je volný vstup i do Far East Organization Children’s Garden, kde se mohou trochu svlažit (nezapomeňte plavky).
Jedním z nejikoničtějších prvků parku je ale Supertree Grove – skupina vertikálních zahrad ve tvaru obřích stromů, vysokých mezi 25 a 50 metry. Tyto struktury jsou pokryty exotickými rostlinami a slouží ke sběru dešťové vody a produkci solární energie. Každý večer se zde koná světelná a hudební show Garden Rhapsody v časech 19:45 a 20:45. Doporučujeme přijít o něco dříve, najít si pohodlné místo k sezení nebo ležení, abyste mohli nerušeně sledovat světelnou podívanou nad vámi. I tahle aktivita je ZDARMA!


Dalšími už placenými atrakcemi je OCBC Skyway, což je procházka přímo mezi korunami stromů (vstup stojí 14 S$), skleníky Cloud Forest a Flower Dome. Cloud Forest je skleník se 35 metrů vysokou „Cloud Mountain“ a obřím vnitřním vodopádem, ve kterém máte pocit, že jste opravdu v tropickém pralese. Flower Dome je zase největší skledníková kupole na světě plná květin a rostlin z chladných a suchých oblastí světa, takže ideální místo na ochlazení. Kombinovaná vstupenka stojí 32 S$.

Jewel Changi Airport
Zajímavost, kterou byste měli vidět ať už přilétáte na Singapurské letiště nebo ne. My jsme sem jeli z centra, i když jsme na letiště vůbec nemuseli a stálo to za to!
Jewel na letišti Changi je obrovská kupole spojující terminály 1, 2 a 3. Mimo spousty obchodů a restaurací tu najdete Rain Vortex – nejvyšší vnitřní vodopád světa, který padá z výšky 40 metrů. Pokud tu budete přestupovat večer, opět vás čeká i světelná show. V týdnu v 20 a 21 hodin, v pátek a sobotu i ve 22.

Pokud si chcete zkrátit čekání či chcete zabavit své děti, ideální je koupit i vstupenku do Canopy Parku, kde si můžete prolézt různé sítě, skluzavky, bludiště a visuté mosty. I odsud máte krásný výhled na vodopád. Vstupné vás vyjde na 8 S$.
Pokud chcete vidět vodopád ještě z jiné perspektivy, projeďte se monorailem mezi terminály 2 a 3. Jízda je zdarma a je to zážitek!
Jen si dejte pozor na to, že Jewel se nachází ve veřejném prostoru. Jakmile projdete při odletu pasovkou, už se sem nedostanete.
Chinatown
I při párhodinových layoverech doporučujeme navštívit i jednu z čtvrtí jako je Chinatown, Little India nebo Arab Street. Za nás tedy vyhrává Chinatown, protože je nejfotogeničtější, je přímo na metru na letiště a mají tu fakt skvěĺý jídlo.

Z památek můžete v čínské čtvrti navštívit:
- Buddhistický chrám Buddha Tooth Relic Temple – nejhezčí a největší chrám v čínské čtvrti, kde se údajně nachází pravý Buddhův zub. Vstup je zdarma, jen jen nezapomeňte na dlouhé kalhoty.
- Sri Mariamman Temple – nejstarší hinduistický chrám v Singapuru. Vstup je opět zdarma, a opět je nutné mít dlouhé kalhoty.
- Telok Ayer Street – historická ulice s tradičními čínskými domy, taoistickým chrámem Thian Hock Keng Temple a malým parčíkem Telok Ayer Green, kde si můžete trochu odpočinout.

Chinatown nás ale okouzlila hlavně výběrem jídla. Na každém kroku narazíte na nějaké „hawker centrum“ plné stánků s různým jídlem. A tady jsou naše doporučení:

- Maxwell Food Centre – tržnice přímo uprostřed Chinatown, kde jsme byli vícekrát a byli jsme moc spokojení. Navíc tam měl stánek místní minipivovar, takže pokud si k jídlu dáte rádi dobré pivo, neprohloupíte.
- Chinatown Complex – největší hawker centrum v Singapuru, známé například michelinskou hvězdou oceněným stánkem s kuřetem v sojové omáčce Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice & Noodle či stánkem Hawker Chan.
- Lau Pa Sat – zde nás absolutně nadchla budova. Tohle hawker centrum totiž sídlí v historické viktoriánské tržnici. Žije to tu až do pozdních hodin, takže ideální místo na večeři (ale i oběd).
- Hong Lim Market & Food Centre – místo oblíbené místními, proslulé především tradičními nudlovými pokrmy.
- Amoy Street Food Centre – skvělá volba, pokud máte chuť na lokální speciality za velmi příznivé ceny. Doporučuji zejména vyhlášené nudle „char kway teow“.

Little India
Kromě Chinatown můžete v Singapuru navštívit třeba i malou Indii. Tahle čtvrť je o něco menší a nepřišla mi až tak zábavná jako Chinatown. I tak je tu ale pár zajímavých míst a „žrádelen“.
Navštívit zde můžete jeden z nejstarších hinduistických chrámů v Singapuru – Sri Veeramakaliamman Temple nebo House of Tan Teng Niah – poslední dochovanou čínskou vilu v této oblasti, která vás zaujme svoji pestrobarevností.

Z hawker center zkuste Tekka Centre, které je tu největší, ale my jsme měli zrovna smůlu, protože tu v době naší návštěvy probíhal dvoudenní úklid, a tak jsme si mohli jedině nechat ušít šaty ve vrchním podlaží. Nebo zamiřte do menšího a klidnějšího Berseh Food Centre. V obou si vychutnáte to nejlepší (nejen) z indické kuchyně.
Arabská čtvrť Kampong Glam

Arabské čtvrť nám nepřišla tak zajímavá co se týče jídla, ale byla také moc hezká na procházení a objevování zajímavostí. Zároveň jde o jeden z nejfotogeničtějších koutů Singapuru. Přišla mi ale taková dost „hipsterská“ a méně autentická. Navštívit byste tu ale měli Sultan Mosque – největší a nejvýznamnější mešitu v Singapuru, do které je opět vstup zdarma (jen musíte být vhodně oblečeni), Haji Lane – uličku plnou streetartu, butiků a kaváren či Arab Street, kde si můžete koupit nějaký ten suvenýr.

Pokud budete toužit po nějakém autentickém jídle, doporučujeme zajít do Golden Mile Food Centre, které je kousek od arabské čtvrti. Najdete tu tedy spíš Singapurské a Čínské speciality, ale zas se můžete najít v dlouhodobě doporučovaném stánku Michelin Guidem – 91 Fried Kway Teow Mee.
Před cestou nezapomeňte:
Tento článek obsahuje affiliate odkazy. Pokud přes ně provedete nákup, získáme malou provizi, aniž by vás to stálo cokoli navíc. Děkujeme za vaši podporu!
Singapore Flyer
Pro ty, co nejedou uplně lowcost, je tu možnost projet se tímhle obřím vyhlídkovým kolem s výhledem na celé centrum. Ještě donedávna se jednalo o nejvyšší vyhlídkové kolo na světě (dokud ho nepředběhlo to v Dubaji). Jedna okružní jízda trvá 30 minut a stojí 40 S$. Za dvojnásobek to můžete mít i se sklenkou šampaňského či koktejlem a za 260 S$ v ceně můžete mít i 4chodové menu.

CHIJMES
Dalším místem, které není dělané pro lowcost cestovatelé je CHIJMES. Krásně zrestaurovaný historický komplex bývalého kláštera je dnes plný stylových restaurací, kaváren a barů. Každopádně nasát atmosféru toho, jak si žijí ti bohatší z nás, můžete jít i zadarmo. Přes den je tu klidněji a ten krásný komplex za kratší zastávku stojí.

Peranakan Houses
Barevné tradiční domky, typické pro unikátní peranakanskou kulturu (kdo by nevěděl, stejně jako my, kde o potomky čínanů, kteří měli děti s manželkami z JV Asie) . Proto jsou také barevné, protože v jejich kultuře se tradovalo, že jim to zajistí dlouhý a spokojený život. Vám tyhle veselé barvy mohou minimálně zpříjemnit den a budou se hodit do vašeho instagramového alba. Bohužel jsou ale trochu dál z centra, takže jejich návštěvu doporučujeme spíše pro ty, co už mají hlavní památky a zajímavosti v centru prohlédnuté.
TIP: Pokud by vás zajímalo o této kultuře více, tak blíže centra je Peranakan Museum. Vstupné je 18 S$.

Fort Canning Park
Pokud toužíte po odpočinku a troše stínu, není lepší místo než Fort Canning Park. JDe o krásně udržovaný historický park, kde můžete obdivovat spoustu, ale opravdu spoustu zeleně, ale i zbytky vojenských pevností. Největší turistickou atrakcí je Fort Canning Tree Tunnel. Pokud v něm ale budete chtít fotku, připravte se na pořádnou frontu.

Botanická zahrada
Ještě více zeleně můžete obdivovat v botanické zahradě, která je volně přístupná bez poplatku! Bohužel je ale trochu dál z centra. Součástí je i orchidejová zahrada, kam už ale poplatek za vstup je – 15 S$.
Sungei Buloh Wetland Reserve
Pokud budete ze Singapuru pokračovat do Johor Bahru, u hranic se nachází tahle přírodní rezervace. Kromě zajímavé flóry tu narazíte i na spousty vodních ptáků, opice, varany a při troše štěstí i na krokodýly. Vstup je zdarma.

Zoo
Pokud máte rádi zvířata, vyrazte do jedné z nejkrásnějších zoologických zahrad na světě, kde můžete pozorovat exotická zvířata v jejich přirozeném prostředí. Zoo je opět dál od centra, ale dostanete se sem s jedním přestupem z metra na autobus, takže nic tak hrozného. Cesta trvá něco málo přes hodinu. Cena za vstup do zoo je 49 S$.
S.E.A. Aquarium
Blíže k centru najdete S.E.A. Aquarium, kde uvidíte všechen podmořský život od malých rybiček a krabů po rejnoky, žraloky i delfíny. Nesmí chybět ani oblíbený tunel, ve kterém si můžete udělat pěknou fotku. Vstupné je 44 S$ – a pokud sem chcete jít, kupte si vstupenky předem, na místě jsou dražší. Akvárium se nachází na ostrově Sentosa, na který se dostanete speciální linkou monorailu, která nespadá do MHD. Jedna jízda vás vyjde na 4 S$ (lístek si můžete pořídit online nebo u stánku ve stanici).

Universal Studios
Další atrakcí, kterou najdete na ostrově Sentosa, je Universal Studios. Je ale menší, než jeho protějšky v USA nebo v Japonsku a prý tu bývá dost narváno, takže bez express pass se dostanete jen na pár atrakcí.
Pláže v Singapuru
Nejznámějším místem, kam jít v Singapuru na pláž, je právě ostrov Sentosa. Vybrat si můžete z pláží Siloso, Palawan nebo Tanjong. Ptáte se, jaký je mezi nimi rodzíl?
Siloso beach je asi nejznámější s největším vyžitím a také s nejvíce lidmi. Palawan beach je trochu klidnější, vhodná pro rodiny s dětmi a najdete na ní nejjižnější bod kontinentální Asie. Tanjong beach je pak nejklidnější z nich. Mezi všemi plážemi a monorailem se můžete zdarma svézt shuttle vláčkem.

Pokud si chcete ostrov prohlédnout z výšky, nad ostrovem jezdí i lanovka. Ale cena je z našeho pohledu za takovou věc uplně šílená.
Pokud hledáte méně komerční a levnější místo, vyrazte na pláž do East Coast Park. Kromě pláže si tu můžetei zaběhat, projet se na kole, zahrát si volejbal nebo si udělat piknik, protože k pláži přiléhá i krásný park. A dostanete se k němu pohodlně metrem.
Zanechte komentář