• Menu
  • Menu

Ayutthaya: jednodenní výlet z Bangkoku, tipy na chrámy

Pokud přemýšlíte, kam si udělat pohodový jednodenní výlet z Bangkoku, zkuste Ayutthayu. Toto bývalé hlavní město Siamu je jen kousek vlakem a je plné starých chrámů a ruin, které stojí za návštěvu. Procházky mezi polorozpadlými stúpami, obřími sochami Buddhů a zbytky paláců vás přenesou do doby, kdy Ayutthaya patřila k nejmocnějším městům v jihovýchodní Asii.

V článku jsme dali dohromady všechny praktické tipy, které jsme sami před cestou hledali od toho, jak se sem dostat, jak se po areálu pohybovat, až po doporučení, které chrámy nevynechat. Přidáme i tipy na jídlo, případné přespání a taky na to, čemu se radši vyhnout. Doufáme, že vám to ušetří čas a usnadní plánování.

ayutthaya

Jak se dostat z Bangkoku do Ayutthayi

Nejlevnější způsob, jak se do Ayutthayi dostat, je vlakem. Vlaky vyjíždějí buď z nádraží Hua Lamphong (pomalejší vlaky, cca 2 hodiny, zastavují ještě na Bang Sue a Don Mueang), nebo z modernější stanice Krung Thep Aphiwat (rychlejší vlaky, 1–1,5 hodiny, staví jen na Don Mueang).

My zvolili vlak č. 135 z Krung Thep Aphiwat v 7:27 a do cíle jsme dorazili chvíli po půl 9. Pokud tu chcete být opravdu na otevírací dobu, musíte vyjet o hodinu dříve.

Na pomalé vlaky se lístky kupují až na místě a nejde je rezervovat předem, na rychlejší spoje už si můžete koupit lístek online (do druhé a vyšší třídy). Počítejte s tím, že pokud pojedete bez rezervace a bude plno, můžete stát celou cestu, ale zas celkem výrazně ušetříte.

Pozor, pro koupi jízdenky po vás budou chtít cestovní pas! Nám stačil ofocený v mobilu, ale pro jistotu doporučujeme vzít ho s sebou.

Cena za třetí třídu bez klimatizace je 20 THB, za klimatizovanou druhou třídu na rychlejším vlaku zaplatíte kolem 250–350 THB. Podle nás ale klimatizace není nutná, ve vlaku byla otevřená okna a hezky to foukalo.

Po příjezdu do Ayutthayi je potřeba ještě krátce přejet řeku. Nejjednodušší je to přívozem (10 THB, příp. 15 THB pokud pojedete s kolem; po cestě zpět se platí až na druhé straně), nebo si vzít tuktuk, který vás hodí rovnou ke chrámům.

Další možností je zvolit celodenní výlet přímo z Bangkoku klimatizovanou dodávkou. Výhodou je, že v ceně máte i průvodce, nevýhodou je to, že jste vázáni programem a nemůžete si to objet po své ose.

Kde se v Ayutthayi ubytovat

Pokud byste chtěli v Ayutthayi přespat a projet chrámy v klidu, určitě to stojí za zvážení. Zejména pokud chcete stihnout východ nebo západ slunce. My bychom doporučili tyto dvě místa:

  • Baan Luang Harn – útulné bungalovy, k dispozici je i bazén, půjčení kola a snídaně.
  • P.U. Inn Resort – krásné, čisté pokoje s bazénem a v ceně je také snídaně.

Obojí je v pohodlné docházkové vzdálenosti od hlavních chrámů.

Jak se pohybovat po Ayutthayi

Historický park Ayutthaya je dost velký, ale to nejdůležitější je ve středu ostrova, takže se dá skvěle projet na kole. Půjčovny kol najdete už na straně u nádraží, jenže tam budete muset kolo převážet přes řeku přívozem. My jsme proto doporučili půjčit si kolo až na druhé straně v December House. Stálo nás to 60 THB na den (do 18:00), bez zálohy, jen si naskenovali občanku. Kolo mělo košíček, dostali jsme i mapu s návrhem trasy a zámek, takže paráda. Skútr tam půjčí za 250 THB na den, s vratnou zálohou 2000 THB nebo proti originálu dokladu (stačí občanka).

Areál se na kole projíždí fakt dobře, často tu jsou na silnicích i vyznačené cyklopruhy a řidiči jsou ohleduplní, takže se člověk nemusí bát.

ayutthaya kolo

Pokud se vám nechce šlapat, dá se využít tuktuk. Nejvíc jich najdete před nádražím, kde vás řidiči osloví hned po příjezdu. Celodenní den (cca 7–8 hodin) vyjde na 1200–1500 THB, případně se dá platit jen po jednotlivých trasách mezi chrámy, ale tam je potřeba mít trochu štěstí na volného řidiče. V takovém případě počítejte 200–300 THB za hodinu.

ayutthaya tuktuk
tuktuky v Ayutthaya vypadají jako obojživelná auta

Jako zpestření doporučujeme projížďku lodí po řece. Nejčastěji vyplouvají odpoledne kolem 15–16 hodiny, aby se stihl západ slunce. Lodě odjíždí třeba přímo od December House (tam jsme to měli původně v plánu i my) nebo od Chantharakasem National Museum. Cena bývá kolem 300 THB na osobu, soukromá loď pak 800–1000 THB. Ideálně si to dohodněte už ráno, ať máte místo jisté.

Otevírací doba a vstupné

Většina menších chrámů v historickém parku Ayutthaya je přístupná zdarma, ale u těch nejznámějších (např. Wat Mahathat, Wat Phra Si Sanphet nebo Wat Chaiwatthanaram) se platí vstupné okolo 70–100 THB.

Areál je otevřený od 8:00 do 17:00, což odpovídá i otevírací době půjčoven kol a skútrů (mají také od 8:00, ale dají vám čas navíc na to se vrátit). Pokud chcete stihnout co nejvíc chrámů, doporučujeme přijet brzy, nebo se v Ayutthaya ubytovat.

Dress code

Ayutthaya je sice méně přísná než třeba Grand Palace v Bangkoku, ale pořád jde o posvátné místo.

Ideálně byste měli mít zakrytá ramena a kalhoty nebo sukni alespoň pod kolena. Šátky na zakrytí k vypůjčení jsme moc neviděli, zato v některých chrámech nabízeli deštníky proti sluníčku zdarma.

Před cestou nezapomeňte:

Tento článek obsahuje affiliate odkazy. Pokud přes ně provedete nákup, získáme malou provizi, aniž by vás to stálo cokoli navíc. Děkujeme za vaši podporu!

Jaké chrámy v Ayutthayi navštívit

V Ayutthayi je desítky chrámů, ale během jednoho dne nemá smysl se snažit objet všechny. Tady přidáváme přehled těch, které jsme během naší návštěvy zvládli projet na kole a které nám přišly zajímavé, plus pár tipů na další, pokud byste si tu udělali více dní nebo si vzali tuktuk.

Wat Mahathat

Jeden z nejznámějších chrámů v Ayutthayi, hlavně díky hlavě Buddhy zarostlé v kořenech stromu. Chrám byl postaven ve 14. století jako duchovní centrum a místo pro uložení relikvií Buddhy. Během barmských nájezdů byl téměř zničen, a právě tehdy došlo k oddělení slavné hlavy Buddhy. Kolem hlavního prangu najdete spoustu dalších rozpadlých stúp a soch, takže tu můžete strávit klidně hodinu.

Wat Phra Ram

Odsud jsme jeli dál směrem k jezeru, kde stojí Wat Phra Ram. Byl vystavěn na památku zakladatele města a sloužil i jako jeho pohřební místo. Atmosféra je tu klidnější, protože většina lidí ho jen mine.

Wat Phra Si Sanphet

Hned vedle něj najdete největší a nejvýznamnější chrám celého historického parku, byl součástí královského paláce a sloužil k uchování relikvií Buddhy i ostatků králů. Postaven byl v 15. století a typické jsou pro něj tři velké stúpy vedle sebe, které jsou symbolem celé Ayutthayi.

ayutthaya Wat Phra Si Sanphet

Wat Lokaya Sutha

Pak jsme se přesunuli trochu stranou k Wat Lokaya Sutha, který je známý hlavně díky obří soše ležícího Buddhy pod širým nebem. Socha měří přes 40 metrů a i když je chrám samotný už jen ruina, tahle dominanta rozhodně stojí za zastávku a pár fotek. Navíc se zde neplatí vstrupné.

ayutthaya wat lokaya sutha

Wat Phra Ngam (Portal of Time)

Tenhle chrám jsme navštívili hlavně kvůli jeho slavné bráně prorostlé kořeny stromu, které místní říkají „brána času“. Chrám samotný je menší a spíš v rozpadlém stavu, ale fotogenická brána je zajímavá. Taky tu nebylo až tak moc lidí, i když u brány jsme museli na fotku chvíli počkat. I tady je vstup zdarma.

ayutthaya wat phra ngam

Wat Ratchaburana

Jako poslední jsme se zastavili u Wat Ratchaburana, který leží hned vedle Wat Mahathat, takže ho můžete navštívit i na začátku trasy. Chrám byl založen v roce 1424 na památku dvou princů, kteří zemřeli v boji o trůn. Dominantou je vysoký centrální prang, kam se dá vyšplhat a rozhlédnout po okolí. Uvnitř se dřív ukrývaly cenné relikvie a poklady, které ale byly později vykradeny.

ayutthaya wat ratchaburana

Wat Chaiwatthanaram (tip navíc)

Tenhle jsme chtěli vidět ještě z druhé strany řeky, ale nepustili nás přes oplocený areál, takže jsme to nestihli. Dá se ale dojet i k němu na druhou stranu přes most a navštívit ho před Wat Lokaya Sutha. Nachází se na protějším břehu a je inspirovaný khmerskou architekturou podobně jako Angkor Wat. Postaven byl v roce 1630 jako památník pro matku krále Prasat Thonga. Určitě ho zařaďte, pokud pojedete na skútru nebo tuktukem. Staví u něj i vyhlídkové lodičky.

ayutthaya wat chaiwatthanaram

Další chrámy, pokud máte čas navíc

Pokud zůstanete v Ayutthayi déle nebo pojedete nějakým motorizovaným dopravním prostředkem, doporučujeme zvážit ještě tyhle chrámy:

  • Wat Phutthaisawan
  • Jeden z nejstarších chrámů v oblasti, založený už krátce po založení Ayutthayi v roce 1353. Chrám vyniká velkou bílou stúpou a jde stále o aktivní klášter, proto se tu pořád modlí mniši.
  • Wat Phanan Choeng Worawihan
  • Ještě starší chrám než samotné založení Ayutthayi (postaven 1324), stále aktivní a důležitý pro místní komunitu. Uvnitř je jedna z největších soch sedícího Buddhy v Thajsku, vysoká 19 metrů.
  • Wat Yai Chai Mongkhon
  • Chrám z 14. století, proslulý vysokou stúpou a dlouhými řadami soch Buddhy v oranžových rouchách. Tradice říká, že byl vystavěn na oslavu vítězství nad barmskou armádou.
  • Wat Phu Khao Thong
  • Chrám s obrovskou bílou chedi, která vznikla už v 16. století a byla několikrát přestavována. Z vrcholu je hezký výhled do okolí, hlavně při západu slunce.
  • Wat Thammikarat
  • Méně známý chrám, ve kterém stojí stúpa obklopená lvími sochami. Zajímavostí je, že se tu podle legendy nacházely magické předměty chránící město před nepřáteli.

Kde se v Ayutthayi najíst

V historickém parku i v okolí najdete spoustu stánků a malých restaurací, kde se najíte rychle, chutně a levně. Typický oběd vás vyjde kolem 50–100 THB. Pokud chcete něco konkrétního, máme pár tipů:

  • Pa Lek Boat Noodle – náš oblíbený stánek u Wat Ratchaburana (takže ideální zakončení po celé trase) s tradičními nudlovými polévkami. Za jednu misku polévky zaplatíte jen 20 THB, takže jich můžete ochutnat víc. Mimochodem, tuhre restauraci najdete i v Michelin guide.
  • Here Kae Pork Satay – skvělé stánek s grilovanými vepřovými satay špízy, podávané s arašídovou omáčkou a nakládanou zeleninou. Za 15 špízů zaplatíte 120 THB a nají se z toho dva lidi. Jen pozor, není tu moc míst k sezení a odpoledne už bývá vyprodáno. I tenhle stánek je doporučován Michelin guide.
  • Chao Phrom Market – autentický trh přímo v centru, klasické thajské jídlo, ovoce, sladkosti i čerstvé nápoje. Vše za běžné ceny.

Naopak nedoporučujeme zastavovat na Ayutthaya Floating Market. Vstupné je 200 THB a jde hlavně o turistickou atrakci, ne o skutečný místní trh.

ayutthaya michelin boat noodles
Pa Lek Boat Noodles a jejich misky nudlí, každá za 20 THB

Na závěr vám ještě doporučíme aplikaci Retouch Ayutthaya. Stáhnete si ji do telefonu, zaplatíte jednodenní přístup za 69 THB a pak ji můžete využít jako průvodce a navíc když namíříte foťák na nějaký kus chrámu, ukáže se vám, jak vypadal v době své největší slávy, což je podle mě naprosto boží. 😍

Pokud plánujete cestu do Thajska, mrkněte i na naše další články:

👉 Průvodce Bangkokem – praktické tipy, doprava, památky i street food
👉 Všechny naše články o Thajsku – itineráře, rozpočty i doporučení podle naší zkušenosti

Budu ráda, když nám do komentářů napíšete, jak se vám Ayutthaya líbila a jestli máte nějaký další tajný tip, který jsme nezmínili! 🧡

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *