Plánujete cestu do Singapuru a hledáte odpovědi na všechny důležité otázky? Jak se sem dostat? Kolik dní strávit v Singapuru? Jak drahý je Singapur nebo co je v Singapuru zakázané, abyste se vyhnuli potížím? V tomto článku najdete přehled všeho, co potřebujete vědět před cestou do Singapuru, abyste si naplánovali vaši návštěvu bez stresu, ať už přiletíte jen na krátký layover, nebo plánujete několikadenní pobyt.
Kdy je nejlepší návštěva Singapuru?
Singapur je v podstatě celoroční destinace, protože tu lidi přestupují pořád. Ideální je ale návštěva od prosince cca do letních prázdnin. Nejhorší bývá listopad a prosinec (a občas ještě i leden), kdy tu nejvíc prší.
Co se týče teplot, připravte se celoročně na něco okolo 30-32°C (v noci teploty neklesají pod 25°C).

Jak se dostat do Singapuru
Pokud plánujete cestu do Singapuru z Česka, máte několik možností. Nově sem létá nízkonákladová společnost Scoot z Vídně, kde letenky začínají už na 10 000 Kč. Musíte však počítat s tím, že cena nezahrnuje jídlo ani odbavené zavazadlo. Pro větší pohodlí můžete letět z Prahy s jedním přestupem s Emirates nebo Turkish Airlines, případně z Vídně s aerolinkami Qatar, Emirates či Etihad.
Po příletu na singapurské letiště Changi se pohodlně a rychle dostanete metrem do centra města za cca 30-40 minut s jedním přestupem.
Velmi často cestovatelé spojují návštěvu Singapuru s cestou po Malajsii. Z Kuala Lumpur se sem nejlépe dostanete autobusem. Cesta trvá zhruba 5,5 až 6 hodin dle rychlosti přechodu hranic. Jízdenky si můžete koupit v aplikaci Redbus.
My jsme jeli s dopravcem StarMart za 60 MYR (asi 315 Kč) a byli jsme příjemně překvapeni masážními sedačkami a nadstandardním prostorem díky uspořádání sedaček 2+1 místo běžných 2+2. Toto rozložení sedadel si můžete snadno zkontrolovat přímo v aplikaci při nákupu jízdenek. Pokud preferujete ještě větší komfort, můžete využít luxusnější společnost Transtar, kde vás čeká sklápěcí sedačka, občerstvení a další služby za cenu kolem 220 MYR (1150 Kč).

Pokud jedete pouze z Johor Bahru, nasedněte na JB Sentral na vlak do Woodlands (za 5 MYR) a odtud už se svezte třeba metrem.
Víza do Singapuru
Pro vstup do Singapuru nepotřebujete jako občané ČR žádné vízum. Je ale nutné před příjezdem vyplnit vstupní formulář SG Arrival Card, který můžete snadno vyplnit online (tato možnost se vám otevře až 3 dny před plánovaným příletem). Pokud přijedete autobusem, formulář po vás budou chtít vyplnit ještě před nástupem, abyste nezdržovali na hranicích.
Kolik dní strávit v Singapuru?
Singapur je ideální město jak na párhodinové layovery, tak na několik dní.
Za jeden den zvládnete zběžně projít Marina Bay, Gardens of the Bay a najíst se třeba v Chinatown. Před odletem se ještě můžete pokochat na vodopádem na letišti.
My tu byli 2 dny a prošli jsme tenhle základ + Little India a Arab Street.
Pokud budete chtít zařadit i některou z pláží, spíše si vyhraďte 3 a více dní.
Pokud hledáte tipy, na to, co vidět v Singapuru, mrkněte na náš předchozí článek.
Mobilní data v Singapuru
Na krátké zastávky se nejvíce vyplatí pořídit eSIM, protože místní operátoři nabízí turistické SIM karty s platností od 14 dnů a s několika GB, které za krátkou dobu ani nevyužijete. My kupovali u MobiMatteru (tu jsme využili i pro další cestu do Malajsie). Celé srovnání najdete zde: eSIM do Singapuru.
Před cestou nezapomeňte:
Tento článek obsahuje affiliate odkazy. Pokud přes ně provedete nákup, získáme malou provizi, aniž by vás to stálo cokoli navíc. Děkujeme za vaši podporu!
Zásuvky v Singapuru
V Singapuru se používají britské zásuvky typu G s napětím 230 V. Někde tedy budete tedy potřebovat adaptér. Pokud jej nemáte, zkuste se zeptat na recepci nebo jej koupíte téměř v každé večerce.
Náš hotel ale měl univerzální zásuvky, takže do nich šly strčit jak naše, tak britská zařízení.
Jak se mluví v Singapuru?
Singapur má 4 úřední jazyky: Angličtina, Mandarínská čínština, Malajština a Tamilština. Nápisy po městě jsou většinou ve všech čtyřech jazycích. A s každým se tu domluvíte v angličtině, protože to je hlavní komunikační jazyk, ve kterém se jednotlivé menšiny domlouvají mezi sebou.
Čím se platí v Singapuru?
Oficiální měnou je singapurský dolar (SGD, S$), jeden je v přepočtu cca 18 Kč. Téměř všude zaplatíte kartou, jen pokud se budete chtít najíst v nějakém stánku, můžete potřebovat hotovost (nebo si vybrat jiný stánek, protože většina z nich už přijímá kartu také).
Na výběr zvolte banku UOB, která má výběry bez poplatku. Minimum pro výběr je 10 S$ (pokud bankomatu dojdou nízké bankovky, zkuste jiný nebo vyberte 50 S$).

Jaké jsou ceny v Singapuru?
Vyšší ceny jsou za ubytování, lepší restaurace a alkohol (jak v barech, tak v supermarketech). Ceny za MHD jsou srovnatelné, možná i trochu nižší než v Evropě. To platí i u cen v supermarketech za jídlo a pití. Nejlepší je to v hawker centrech, kde se dokážete plnohodnotně naobědvat i pod 100 Kč na osobu.
Obecně tedy z JV Asie je to určitě nejdražší místo, ale pro někoho, kdo cestuje ze západní Evropy a nepotřebuje každý večer alkohol k zábavě, to až takový šok nebude.
Kde se ubytovat v Sinagpuru
Singapur patří, hlavně co se ubytování týče, mezi dražší destinace. Navíc je tu zakázané pronajímat svůj byt přes Airbnb i jiné platformy na méně než 3 měsíce. Takže si jako turista budete muset vybrat vyloženě mezi hotely, hostely a apartmány přímo určené pro účely krátkodobých ubytování.
Levné ubytování
Pokud cestujete s omezeným rozpočtem, nejlepší volbou budou hostely nebo kapsulové hotely. Většina levných možností se nachází v Chinatown či Little India (a okolí Bugis), kde najdete nocleh už od 700 Kč za noc za osobu.
Doporučené kapsulové hotely:
- Cube Social Boutique Capsule Hotel (Chinatown) – Kapsulový hostel blízko Marina Bay.
- Wink at McCallum Street (Chinatown) – Kapsulové ubytování se snídaní v ceně.
- Rest Bugis Hotel (Little India/Bugis) – Pohodlné a dobře hodnocené ubytování s bazénem.
Levnější možností je najít si ubytování v Johor Bahru (nejbližší město v Malajsii) a každý den dojíždět. To se může vyplatit při delších pobytech, ale strávíte spoustu času cestou a přecházením hranic. Za stejnou cenu jako v Singapuru jednu kapsuli pro dva tu ale budete mít dvoulůžkový hotelový pokoj s bazénem přímo u nádraží.

Střední třída (hotely za rozumnou cenu)
Pokud hledáte soukromý pokoj, ale nechcete platit za luxusní hotely, doporučujeme ubytování v těch samých čtvrtích – Chinatown nebo Bugis. Ceny se pohybují kolem 3500 – 4000 Kč za noc.
Doporučené hotely střední třídy:
- Hotel NuVe Heritage (Bugis) – Pěkný hotel s dobrým poměrem cena/výkon.
- Citadines Rochor Singapore (Little India) – Komfortní hotel s bazénem, kousek od metra.
Luxusní hotely (pro jedinečný zážitek)
Pokud si chcete dopřát opravdový luxus, hledejte hotely přímo v Marina Bay. Ceny začínají od 4000-5000 Kč za noc za pokoj. Doporučujeme například The Clan Hotel Singapore nebo Capri, oba s krásnými střešními bazény a ještě za celkem rozumnou cenu.
MHD v Singapuru
Singapur má skvěle vyřešenou městskou dopravu a jako turisté nejspíš využijete hlavně metro (MRT). To je mimochodem super jednoduché – nepotřebujete žádné speciální lístky, stačí vám běžná platební karta. Jednoduše pípnete kartou při vstupu i výstupu z metra, a cena se vám odečte sama podle ujeté vzdálenosti (ale pozor, částka se nestrhne hned, ale až s malým zpožděním a taky dejte pozor, že jste použili pokaždé tu stejnou platební kartu).
Pro představu, cesta z letiště Changi do Marina Bay vyjde jen na 2,17 S$ (asi 38 Kč). Kompletní přehled cen podle vzdálenosti najdete tady v tabulce, ale obecně počítejte kolem 1,2 až 2 S$ za kratší jízdy v centru.
Existuje také možnost zakoupení turistického Singapore Tourist Pass, který umožňuje neomezené cestování metrem a autobusy po dobu jednoho nebo více dní. Podle našich zkušeností se ale většinou cenově nevyplatí, protože centrum Singapuru je poměrně kompaktní a většinu turistických atrakcí zvládnete pohodlně obejít pěšky.

Pokud se chcete pohybovat po Marina Bay, na ostrově Sentosa nebo v East Coast Parku dobře funguje služba sdílených kol Anywheel. Cena je příznivá – 1 S$ za 30 minut nebo 6,90 S$ za 7denní pass. Jen mějte na paměti, že minimální částka, kterou si můžete do appky nabít, je 10 S$. Na jeden den to tedy možná nedává smysl, ale pokud kola využijete vícekrát, tak proč ne…
Pokud budete chtít využít taxi nebo soukromou dopravu, v Singapuru Uber nefunguje, takže nejlepší volbou je aplikace Grab. Funguje stejně jako Uber – stačí si ji stáhnout, zadat destinaci a objednat si auto.
Alternativně můžete vyzkoušet i Gojek, která často nabízí lepší ceny než Grab.
Pitná voda v Singapuru
Singapur je jednou z mála zemí v jihovýchodní Asii, kde je kohoutková voda zcela bezpečná k pití. Není tedy nutné kupovat balenou vodu – stačí si přinést vlastní láhev a doplňovat ji u veřejných pítek, které najdete v nákupních centrech, v parcích i na ulicích.
Jídlo v Singapuru
Jídlo je jednou z hlavních atrakcí Singapuru a nabízí neuvěřitelnou rozmanitost chutí z celé Asie. Nejlepší a nejlevnější možností, kde se dobře najíst, jsou hawker centra – velké jídelní tržnice s desítkami stánků, kde vaří mistři svého řemesla. A nejde o žádné podřadné jídlo – naopak! Některé stánky mají dokonce Michelinská ocenění a místní sem chodí na jídlo každý den. Pokud chcete ochutnat autentickou singapurskou kuchyni, hawker centra jsou to pravé místo.

Co ochutnat v Singapuru?
Singapurská kuchyně je směsicí především čínských a malajských vlivů, což se odráží i v nabídce jídel. Mezi ty nejznámější patří:
- Chilli krab – jedno z nejslavnějších singapurských jídel, pikantní krab v rajčatovo-česnekové omáčce
- Hainanese Chicken Rice – vařené kuře s rýží, sojovou omáčkou a chilli omáčkou
- Laksa – pikantní nudlová polévka s kokosovým mlékem a krevetami
- Char Kway Teow – široké rýžové nudle smažené s vejcem, čínskou klobásou, rybí omáčkou a krevetami, často lehce nasládlé
- Hokkien Mee – směs smažených rýžových a vaječných nudlí s krevetami
- Wanton Mee – tenké pšeničné nudle s plněnými knedlíčky wanton, podávané s lehce nasládlou sojovou omáčkou nebo ve vývaru – jedno z mých nejoblíbenějších jídel
- Bee Hoon – tenké rýžové nudle podávané s různými druhy masa, mořskými plody nebo zeleninou
- Bak Chor Mee – vepřové nudle s mletým masem, rybími knedlíčky a pikantní omáčkou
- Carrot cake – i když název napovídá něco jiného, jde o smažený rýžový koláč s vajíčkem a česnekem

Kolik stojí jídlo v Singapuru?
Přestože Singapur patří mezi dražší destinace, jídlo v hawker centrech je velmi dostupné. Průměrná cena hlavního jídla se pohybuje mezi 5–6 S$ (≈ 90–110 Kč).
Pro nejlepší zážitek doporučujeme navštívit některá z nejznámějších hawker center – Maxwell Food Centre, Chinatown Complex, či třeba Lau Pa Sat.
Zanechte komentář